Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diz üstü bacak kesilmesi (amputasyon) olacak. Bilgilerinizi paylaşır mısınız?

memphis

Yeni Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar,

Doktor kararıyla sol bacağım diz sağlam bacağımın diz hizasından kesilecek.

Şimdi daha önce bu şekilde bacağı kesilen arkadaşlar,

1. Ameliyattan sonra çok ağrınız oldu mu?
2. Ameliyattan sonra iyleşme süresi nedir.
3. Protez kaç ay sonra kullanılıyor.
4. Protez kullanmaya başladığımda kaliteli bir protezle normal bir insan gibi yüreyebilir miyim?

Teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar aşağıdaki konuyu daha önce sormuştum ama bir cevap alamadım,

Sol ayağımda diz üstünde 22 cm kısalık var. Diz bozulmuş bükülmüyor. Doktorlarda dizi donduralum diyor. Bense dizden itibaren kestirmek istiyorum.

Kestirme ameliyatı nasıl oluyor?
genelde kaç saat sürüyor?
ameliyattan sonra ağrı oluyor mu?
ortalama kaç gün hastanede yatılır?
Hastaneden çıktıktan sonra işime devam edebilir miyim?

Bacak kesim ameliyatını Prof. Dr. Mehmet Kocaoğlu'na yaptırmayı düşünüyorum.

memphis slm. Sana şöyle yardımcı olayım tam emin değilim ama kestirme olayına ampüte deniyor galiba . Aynı hastalığı paylaşanlar bölümünde ampüte bölümü var orda kol veya bacak kestirenlerin ameliyat öncesi ve sonrası ağrı veya zorluk şekilleri hatta kullanılması gereken protezler hakkında dahi bilgi var istersen oraya bir bak derim.

ÇOK ENTERESAN KİMSENİN BACAĞI KEİLMEDİ Mİ?

hahahaha :D kesilmez olurmu :)

1.ameleyattan sonra agrilarim hepsi bitmisti .belki oldu ama öncekisine göre hafif oldugu icin hissetmemisimdir.Tek sorunum kesilen bacaktaki kasintilar,agrilar sanki varmis gibi hissedersin
2.oo süreci hatirlamiyorum henüz 9 yasindaydim.ameleyattan 2 hafta kadar sonra dikislerim alindi ve dikisler alinirken inanilmaz aci cekmistim:)
3.kemoterapie görüyordum ve doktorrlarim bana kemotherapie bitene kadar taktiramayacagimi söylediler. tabi bu doktora göre degisiyor.(1,5 yil sonra )
4.koltuk deynegi yardimiyla ve büüyk aci cekerek yürüyorum.( Ameleyattan sonra güdügün sarilmasinin önemi cok büyük.dokrtorum bana sardirmadi ve cok daginik kaldi.:(

bacagimi kaybedeli 13 yil oldu .Halen kasindigini ,agridigini, bacagimi hissediyorum. gözlerimi kapatip düsündügüm zaman ta parmak ucuma kadar hissedebiliyorum.bazende olmayan bacagima inanilmaz agrilar giriyor kasiliyor . sanki varmis gibi .

memphis,
1.VAlalha ben hic kestirme ameleyatina girmedim :) bilemiyorum nasil oldugunu :)
2.hatirlamiyorum :) sadece yogun bakimda uyandigimi hatirliyorum :)
3.Ameleyattan sonra sadece kesilen bölgeyi hissediyorsun ve kasintilarin oluyorr bazende agrilar oluyor ve onu hissediyorsun sürekli .ve bunlarda dayanilmayacak seyler degil
4.:) cok kalmazsin
5.koltuk deyneklerine alisman gerekiyor . ha bide uzu süre oturmanda zararli oalcaginin düsünüyorum .

AHH Ahh keske 13 yil öncede teknoloji bukadar gelismis olsaydi da bende kendim secseydim ameleyati yaptiracagim kisiyi .Belki oo dikislerim alinirken bana bagirmazdi :(

bende diz altı amputasyon geçirdim diz üstüyle fazla bi farkı olmasa gerek 3 saatlik bir operasyonun sonucunda (ameliyatta ne oldu bitti bilmiyorum) local anestezi değildi tüm uyutuldum. Çıktığımdaysa narkozunda etkisiyle ağlayıp sızlayıp duruyordum bacağımda inanılmaz ağrı vardı. sanki birisi olmayan bacağımı birşeyle sıkıştırıyor gibiydi bandaj gevşettiler 2-3 ağrı kesici vurdular yine banamısın demedi 1 saat içinde kendime geldim. Sızlamalar oluyor. Ağrılar oluyor hepsine dayanabilirsin AMA !!!! Kaşıntılar öyle bi gıcık birşey ki işte ona ben bile dayanamadım ( ameliyat sonrası o ilk yediğim ağrı kesicilerden sonra ağrı kesici vurdurmadım ) yani acıya katlandım iğne ve hap alışkanlığım olmadığı için fazla müdahele istemedim. Çok büyük ağrılar değildi ama kaşıntılar insanı çileden çıkarıyor. Gece uyuyamadığım günleri bilirim. Bandaj sarımına çok dikkat et ben hergün biraz fazla sıkarak sardım bandajı ameliyatı temmuz 25 de geçirdim yaklaşık 3-3.5 ay sonra (okula devam etmem için) protezimi taktım ve go to the school :)

:)
dayanilmayan tek sey kasintilar ve bacagi hissediyor olmamm...
Benim doktoruma bana bacagimi sardirmadi söyledigimdede beni azarladii. sarinca incelirmiymiss diye .
:( benimi bulurya hep anormal insanlar

sayın memphis amaliyatdan sonra ortalama üç ay sonra protez yapılma aşamasına girilmektedir. güdüğün ödeminin dağılması şişkinliğin inmesi ve dikişlerin tamamen kapanmaası beklenmektedir. bütün bunların gerçekleşmesi ortalama üç ayı buluyor.

amaliyatdan sonra düzenli eğzersizlerinize deva metmenizi ve badajlamayı da ihmal etmemenizi tavisye ederim. yoksa güdükde kireçlenme kontraktür dediğimiz oalyy gerçekleşmeye başlar.bunun la ilgili çeşitli güdük şekillendirici ve ödem dağıtıcı çoraplar mevcuttur.

sonuncusuna gelince protezi ile koşan hoplayan zıplayan bisiklet süren vs vs bir çok hasta vardır.ama bu gene kişinin ampute seviyesi aktivitesi vs gibi durumlara bakarak kişiden kişiye değişir. sizin aktifliğinize bağlı bir kavram bu nekadar zamanda proteze alışcağınız.

yeni amputasyon ameliyatı olanlar...

adım selimcan 15 yaşındayım 1 sene önce trafik kazası geçirdim sol bacağım diz dezartikülasyonu oldu yani oldum ameliyatım iyi geçmiş benim durumum farklı olduğu için anca ben ameliyattan 10 ay sonra protez takmaya başladım protezimden ve protezcimden çok memnunum kötü alışkanlıklarımdan protezcim beni sağolsun kurtardı izmirde yaşayanlara tavsiye ediyorum gerçekten aldıkları parayı hak ediyorlar asil protez firmanın adı ben çok memnunum protezimin markası plie 0.2 mikroişlemcili swing-stance faz kontrollü diz eklemi çok memnunum allah onlardan razı olsun ameliyatla ilgili olarak bi abimiz var 22 seneden beri oda protez kullanıyo ampute olan bacakta fantom ağrıları oluyo sanki ağrıyomuş gibi kaşınıyomuş gibi hissediyo insan diyo kendisi ben diz dezartikülasyonu nu tavsiye ederim bacağın boyu ne kadar kısalırsa o kadar kuvvet vermek zorlaşıyo ama diz dez.de daha kolay kemik hiç bi şekilde zarar görmediği için kemik kesilmediği için daha yararlı... bence bana ulaşabilirsiniz sizi kolayca protezcime götürebilirim

diz üstü bacak kesilmesi

benimde ablamin bacagi keslidi.

Son düzenleme:
Üst Alt