Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Düşmekten oluşan şişlige ne iyi gelir?

CORTU

Üye
Konular
27
Reaksiyonlar
96
Arkadaşlar merhaba kurban bayramından önce ayagım halıya takıldı. Parke üzerine biraz sert düştüm. Her zaman düştükten sonra bakardım. Hem agrım oldu hem moralim bozuldu bakmadım. Aradan zaman geçti. Diz kapağımın biraz altında şişlik ve kızarıklık farkettim. Şuan birkaç gündür buz uyguluyorum. Biraz küçüldü. Gibi şişlik yumuşak bir şiş

@CORTU,

Buz tedavisi şart. Günde 4-5 defa uzun uzun buz tedavisi.
Şişliğin inmesi için ayrıca Arnica, Voltaren veya Dolgit merhem kullanmalısın.

Ama dikkat, bunca zaman geçmemişse kırık vb. bişey olmasın. Doktora gitmeni öneririm.

Şişlik var yag bezesi olabilir mi? Düştükten sonra agrı oldugu için biraz emeklemek zorunda kaldım. Şimdi yürüyorum günde 2 kez 20 dakika buz uyguluyorum. Dizde şişlikte darbe almaktan oluşur muş yag bezesi de darbeden oluşturmuş. İnternete okudum.

@OturanBoğa düşmemeye gayret ediyordum. Dr gidecektim bayram tatili araya girdi. Ben dr. Gittigimde dr. Sana olmuş olan yapılabilecek bişey yok. Benim düştüğüm yeri tedavi etmek yerine öyle söylüyorlar. Kırık yok bacagi dizi rahat hareket ettiriyorum. Krem aklıma gelmemişti teşekkür ediyorum söylediğiniz için. Aradan zaman geçtikten sonra farkettim şiştiğini buzu uyguluyorum

@zubizaretta teşekkür ediyorum söylediğiniz için

@OturanBoğa baya uzun zaman önce düştüm sadece dizimi çarpmışım. Heryerimin agrısı geçti kastıgım için agrım oldu. Düşeceğim zaman biryerlerden destek alıp düşmüyordum . Dizimi tesadüfen gördüm. İlk düştüğümde baksam çabuk farkeder buzu koyardım

Ödem olmuş olabilir...buz koyun ve dinlendirin...başka çare genelde yok....

@sevals ödeme benziyor. Yumuşak buz uyguluyorum. Fazla yürümüyorum. İnşallah iner. Teşekkür ederim söyledikleriniz için.

Buz uyguladım. Faydalı oldu. Arkadaşlar @OturanBoğa arkadaşın söylediği gibi 3- 4 defa uyguladım. Çok faydalı oldu. Teşekkür ederim. Size de teşekkür ederim arkadaşlar

Arkadaşlar bugün dr. Gittim sert yere gelmiş diz dedi. Zedelenmiş dedi. Şişligi enjektörle çekeyim dedi. Ben istemedim. Bandaj ve 2 tane krem yazdı. Bandaj ve kremlerle biraz takip edecegim. Bandaj rahatlattı acısını azalttı. Kremler biri sogutucu digeri ısıtıcı etkiye sahip umarım faydalı olur

@OğuzHan112 korktum çektirmeye ilaçlar faydalı olur umarım. Keşke zamanında farkedebilseydim. Düşünce kendimi çok kastıgım için farkedemedim

Düştükten sonra oluştu büyük ihtimalle. Parke üstü sert oldugu için. Halıya düşsem bu kadar olmazdı. Dikkat etmedigimde çok sık düşen bu defa düşerken kendimi kasmam. Bayram tatili ve çok zaman sonra farketmem şişligi..

Son düzenleme:
Böyle bir şeyin olduğunu zaten ben ilk başlarda tahmin etmiştim..diğer arkadaşların cevaplarına müdahale etmek istemedim😏 krem yazıp yolladılar işin esprisi tabi☺️

O yüzden bu başlığa hiç yazmadım sanırım.

Düşme veya herangi bir darbe sonucunda bu gibi şeyler olabiliyor. Anlayacağınız terimler kullanacağım...

Düşme veya herhangi bir darbe sonucunda kemik ve doku birbirinden ayrılır..bu hemen olmayabilir..3.4 gün içinde olabileceği gibi aylar sonra bile görülebilir.

Yırtılan doku veya kemiten ayrılan doku ve kemik arasında sıvı birikir (ödem).. aspire edilmezse iyileşmesi geç olur veya tekrar etme ihtimali artar.

Aspire edilip sıkıca sarılmalı ki ayrılan doku kemiğe veya yırtılan dokuya kaynasın.

@CORTU,

Son düzenleme:
@OğuzHan112 evet cevap bekledim. Soruyu sorduğumda sizden. Maalesef dizlerim bükük yürüdüğüm için dizime normalden fazla yük bindigi için. Düşmelerim bir ara çok sık düşüyordum. Buz koyarak kremlerle hasarı yada şişligi en aza indiriyordum. Doktor mümkün oldugunca düşmeme mi istiyordu. Çok dikkat ettigim için 2 yıldır belki daha uzun süredir düşmüyordum. Bacagı tam açamadıgım için baglarda dokular diz içinde neler varsa fazla yük bindigi için hasarlı oluyor. Söyledikleriniz için saolun

Rica ederim.

Biriken sıvıyı çektirip sıkıca sardırman gerekiyor..bu şekilde tez düzelir ve tekrar etme olasılığı azalır.

İçerideki sıvı (ödem) durdukça kendine yer edebilir ve tekrar etme olasılığı artar.

Basit bir işlem..ondan korkacak ne var ya😊

@CORTU,

@OğuzHan112 hastane ve doktorlarla olumsuz tecrübeler yüzünden korkularım fazla.. Korku bilmediğin durumlardan kaynaklıda olabilir. Şimdi belki artık öyle degil diyebilirsiniz. Dr daha anlayışlı diye düşünebilirsiniz. Önceki yaşadıklarımı aşabilsem. Hastaneye giderken aşırı endişeli oluyorum. Endişelerim kaygılarım stresim yogun oluyor maalesef... Şimdi ilaçlarla takip edeceğiz.. Teşekkür ediyorum söyledikleriniz için

Üst Alt