Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Düşüncelerimizden Doğan Melek ve Şeytanlar

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1[FONT="arial"]Düşüncelerimizden Doğan Melek ve Şeytanlar[/FONT]

[FONT="arial"]“Aslında insanın aradığı her şey, her şekil, her suret sadece düşüncelerden meydana gelir. [/FONT]

[FONT="arial"]O nedenle, iyi, güzel şeylerden başka bir şey düşünme! [/FONT]

[FONT="arial"]Çünkü düşünce, suret dokumasının ipliğidir.” [/FONT]

[FONT="arial"]“Beden topraktan yaratılmıştır. Düşünceler tohum gibidir, [/FONT]

[FONT="arial"]ne ekersen onu biçersin.” Hz. Mevlana [/FONT]

[FONT="arial"]Maddi manevi tüm yaşantımızı yönlendiren, bizleri mutlu, mutsuz, başarılı, başarısız, kul veya sultan eden, insani, hayvani cümle duyguların merkezinde sadece düşünceler vardır. [/FONT]

[FONT="arial"]İnsanı bir anda Arş-ı Ala’ya çıkaran düşünce, aynı hızla esfel-i safiline de düşürebilir. Kainatta var olan her şey, külli ve cüzi düşüncenin yeryüzüne yansıyan farklı görüntüleridir. [/FONT]

[FONT="arial"]Hz. Mevlana, Mesnevi’de, “Ey insan sen bir düşünceden ibaretsin. Gerisi et, kemik, kıldır” der. Fakat burada sözü edilen düşünce de salt faydasız, kuru bir düşünce değildir. [/FONT]

[FONT="arial"]Çünkü hayvanların da kendine göre bir düşünce mekanizması vardır. Onlarda akıl ve düşünceleri sayesinde bu alemde yaşarlar. Muhyiddin Arabi Hazretleri “İnsan konuşan hayvandır” der. [/FONT]

[FONT="arial"]Bu çerçeveden bakıldığında, insanı hayvandan ayıran tek şey, sadece hüsn-ü zandır. Yani tümüyle Rabbani olan pozitif düşünce. [/FONT]

[FONT="arial"]Çünkü düşünce vardır rahmani, düşünce vardır hayvani…İnsandaki sesi, sözü kıymetli ve özel kılan, o sözleri meydana getiren, güzel düşüncelerdir. [/FONT]

[FONT="arial"]Efendim yine son Mesnevihan (Hz. Mevlana’nın eseri Mesnevi’yi her yönüyle en iyi bilen kişi) sevgili Hayat Nur Artıran Hanımefendi’nin “Aşk Bir Davaya Benzer” isimli kitabından bir alıntı ile başladık. [/FONT]

H. Nur Artıran, annem, ve kardeşim Faik 26 Aralık 2015 Ankara

[FONT="arial"]Düşünce var Rahmani, düşünce var Şeytani… [/FONT]

[FONT="arial"]Rahmani düşünceler insana ferahlık verir, kendini iyi hissettirir. Mesela, şu hasta komşuma bir hediye alıp gideyim, onu seviyorum, moral vereyim, gibi içimizden gelen sesler rahmanidir. [/FONT]

[FONT="arial"]Şeytani düşünceler ise insanı huzursuz eder, sıkıntı verir ve olumsuz, negatif düşünmeye sevk eder, neticede kul hakkına yol açan büyük günah Su-i Zann’a düşürür. [/FONT]

[FONT="arial"]PozİTİf düşünmek neden önemlİDİr?[/FONT]

[FONT="arial"]Çok önemlidir, çünkü bunu yazının sonundaki Hz. Mevlana’nın bir beytinden anlıyoruz. [/FONT]

[FONT="arial"]Ve o beyitle aşağıda geçen Hz. Mevlana’nın cenazesindeki olayın hakikatini anlıyoruz. [/FONT]

[FONT="arial"]Bana neden hep pozitif düşündüğümü ve neden herkese güvendiğimi soruyorlar. [/FONT]

[FONT="arial"]Seksenlerdeki çizgi film kahramanı Polyanna gibi herşeyin mutlaka iyi tarafını görüyorum ve sürekli hayra yoruyorum. [/FONT]

[FONT="arial"]Çünkü, pozitif, olumlu, müspet, güzel düşününce, yani HÜSNÜZAN ile içim sevgiyle, huzurla doluyor ve yaşama sevinci geliyor. [/FONT]

[FONT="arial"]Büyük islam alimi Bediüzzaman Said Nursi (1876 - 1960) şöyle der: [/FONT]

[FONT="arial"]“Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen de hayatından lezzet alır.” [/FONT]

[FONT="arial"]Laptopıma oyun kopyalamak için neden flaş takdırdığımı soranlara derim ki; nolacak ki, çocuk kendisine güvenmediğimi sanmasın. [/FONT]

[FONT="arial"]Sevdiklerimize güven, vefa, hoşgörü, olmazsa olmaz islam ahlakıdır. [/FONT]

[FONT="arial"]İsterse virüs bulaşsın, hem zaten antivirüs programım (Nod32) var, en fazla formatlarım. [/FONT]

[FONT="arial"]Birisi bana dostlarım hakkında dedikodu anlattığında, onu neden susturduğumu soranlar oluyor. Susturuyorum çünkü uzaklaşamıyorum. [/FONT]

[FONT="arial"]Çünkü olumsuz, negatif düşünmek istemiyorum. [/FONT]

[FONT="arial"]Önceden dedikosunu işittiğim kişinin hakkında şeytan hemen vesveseye başlıyordu. Dinlediğim dedikodu özellikle şahsımla ilgiliyse, şeytan daha çok hücum ederdi. [/FONT]

[FONT="arial"]Sonuçta bazen o vesveseler öyle boğuyordu ki, hemen istemsiz Suizann’a başlıyordum. Yani, sürekli negatif olumsuz düşünceyle kafamda kurgu senaryoları üretiyordum. [/FONT]

[FONT="arial"]Evet, olumsuz, negatif düşünmek istemiyorum. O yüzden susturuyorum. [/FONT]

[FONT="arial"]Pekİ negatİf düşününce ne oluyor? PozİTİf düşününce ne oluyor? [/FONT]

[FONT="arial"]Başlıkta yazdık, pozitif düşüncelerimizden Allah, Huri ve Melekler yaratıyor; Negatif düşüncelerimizden ise koca koca şeytanlar… [/FONT]

[FONT="arial" ]Sevgili H. Nur Artıran hocamız bir TV sohbetinde Hz. Mevlana’nın cenaze namazındaki kalabalıktan bahsetti. Ve cenaze namazını kıldıran [B]Sadrettin Konevi[/B]’nin bayıldığını anlattı. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ][FONT="times new roman"] [/FONT][/FONT]

[FONT="arial" ]Nur hocamız, kitaplarda bu olayın, Konevi hazretlerinin çok sevdiği Hz Mevlana’yı kaybetmenin acısına dayanamayıp bayıldığı şeklinde geçer, dedi. [/FONT][/COLOR]

[FONT="arial" ]Sevgili H. Nur Artıran hocamız olayın hakikatini şöyle aktardı:[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[FONT="arial" ]Allah bütün güzel düşüncelerimizden birer melek yaratır. Yani düşüncelerimiz meleklere dönüşür. Onlar kabirde ve mahşerde bizi yalnız bırakmazlar. [/FONT][/COLOR][/B][I][COLOR=navy][FONT="arial" ](Tabi kötü düşüncelerimizden oluşan [/FONT][/COLOR][/I][I][COLOR=navy][FONT="arial" ]varlıklardan Allah korusun. )[/FONT][/COLOR][/I]

[FONT="arial" ]İşte Konevi hazretleri kalp gözü açık bir Allah dostuydu. [B]Cenaze namazına katılan o kalabalık insan cemaatiyle birlikte, [/B][I]-belki milyonlarca-[/I][B] melekleri de gördü ve dayanamayıp bayıldı.[/B] [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy] [/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial"]“Hayattayken yaptıklarının ve düşüncelerinden doğan çocuklarının, mezarının etrafında suret bularak, baba baba diye dolaştıklarını görürsün. Güzel düşüncelerinden huriler, güzel delikanlılar doğar; çirkin düşüncelerinden ise koca koca şeytanlar meydana gelir.” [/FONT]

[FONT="arial"](Hz. Mevlana – Divan-ı Kebir)[/FONT]

[FONT="arial"]Aslında daha yazacak çok şey var fakat yazı çok uzadığı için burada bitiriyoruz. [/FONT]

[FONT="arial"]Hüsnüzan’nınız daim olsun, efendim. [/FONT]

Celalin Penceresinden

Üst Alt