Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

EKPSS'ye çalışırken anlama güçlüğü çekiyorum. Ne yapmalıyım?

devran29

Aktif Üye
Konular
57
Reaksiyonlar
0
arkadaslar cok zor durumdayımö ben ekpss ye calısmaya basladım ama hıc bırsey aklıma gırmıo ne kadr okusam da olmuyor helekı matematıkte 2x2 yı bıle bımlemıyom ne yapcamö ben :(

Mezuniyetiniz ne?
Hem engellisiniz mahvolmuyorsunuz da sınava çalışamadığınız için niye mahvoluyormuşsunuz ki? Biraz sakin olun.

orta okul :( acık lıseyı okuyom ama oyle soruları kafadan ısaretlıuom anlamıyom bırsy

Engel durumum tek kulagim sagir birde depresyon panik atak ankesltye bozhkluugu calisiyom kitaba derslesre ama aklima girmifyo analamiyom birsy :'(

Baştan bırakma derim devran misal matematikten mi zorlanıyorsun temelden başlayan kitaplar var onlardan bak derslere.Muhtemelen liseden girmeyi planlıyorsundur.Liseye sorulan sorular biraz daha indirgenmiş yani basit çıkıyor.

Kusura bakma ama Christian haklı 2*2 ilkokulda öğretiliyor ve sen ortaokul mezunuyum ve bunu bilmiyorum diyorsun ilkokuldan mezun olamamış olman gerekir şu anda, Sen liseden bahsediyorsun. Boşuna değil bu ülkede cümle kurmayı beceremeyenler daire başkanı oluyor. Sonra ülke neden düzelmiyor diye dert yanarlar, Herşey torpille olduğu sürece bir arpa boyu ilerleyemez bu ülke.

Kendin üretmek için kafası çalışan dürüst adamların adaletli bir şekilde yükselebilmesi gerekir bunu sağlayamadığın sürece bunu sağlayan ülkelerden teknoloji ithal edip batıncaya kadar sömürülen bir ülke olarak devam edersin sonrada bir gün gelir bir bakmışsın bütün ülken yabancıların eline geçmiş sende kendi ülkende turist olursun.

Lise'den kaç kredin var? kaçıncı yılın bu? Önce Lise mezunu olmadan zaten tercihini yapamazsın, herşeyden önce lise'ye çalışman gerekiyor.

Ben ornek olarak soyledim matematigi. M hic yok ayricada dayim olsaydi simdi ben burda dert yanmzdim ayricada lisedende ben aciktan okyuyom ve sinavlarda sorulari kafadan atiyom tam 3yila yakindir aciliseeyim daha 20 krdim var egitim hayatim hic yok

Ablcim cok saol cok iyi birisin

Bak gördün mü, 3 yılda 20 kredi diyorsun. 2 yıl var, bunun 10 katı alman gerekiyor ortalama. Sen bir an önce lise'den mezun olmaya bak iş imkanın artar böylece. EKPSS'ye de kuradan girersin muhtemelen bir sonraki dönemde de...

Ben dayın var demiyorum, Adalet yok diyorum.

Konu kişisel olarak sizinle ilgili değil aslında ama siz bir örneksiniz amacım kırmak değil, umarım kırılmamışsınızdır. Kırdıysam özür dilerim.

Engelsizbiz;

Sayın Mehmet bey dedikleriniz kısmen doğru olsa da bugün devlet vatandaşına iş bulmak zorundadır ki o devletin sosyal devlet olmasından bahsedilebilsin her şey kapitalizm değildir.Biraz insancıl yaklaşmak gerekiyor diye düşünüyorum.Devran beye bugün devlet dairelerinde basit görevler verilebilir tabi bu kurayla veyahut sınavla olmak kaydıyla.Unutmamak gerekir ki siz bir kişiyi yapamadığı bir şeyle yargılıyorsunuz.Devran beyin istediği diplomatlık veyahut devletin üst kademesinde bir görev değil ki,onun istediği kendisine ve ailesine yetebilecek kalitede ve kendisine uygun bir iş.Ağır bir şekilde yargılıyorsunuz ve buna hakkınız yok.Bugün doktorasını yapmış yüksek yerlere gelmiş ama insanlığı olmayan bir çok insan var.Ama bugün elinde imkan olmadan okuyamayan veyahut beceremeyen gayet insancıl insanlar da var.Sapla samanı ayırt edin lütfen.

Matematiği hiç dert etmeyin, örgün eğitimde okuyanlar bile bugün matematik yapamıyorlar. O yüzden o konuda çoğu kişi ile eşit düzeyde olacaksındır. Kaldı ki biraz çabayla matematik de bir kaç soru yapabilirsiniz ekpss sınavındaki sorular zor olmuyor. Sıfırdan anlatan kitaplar piyasada mevcut. Temel işlemlerde oldukça faydası olur.
Anlamama konusu da dikkat eksikliğinden kaynaklanır. okuyarak anlayamıyorsanız yazarak çalışın, böylece yavaş ama öğrenerek çalışmış olursunuz. İnternette konu anlatımlı videolarında oldukça faydası olur bence.

devran29, internette paylaşılan videoları izleyerek de çalışabilirsiniz. Yine de olmuyorsa memuriyet sevdasından vazgeçeceksiniz. Herkes masabaşı bir işte çalışacak diye bir şart yok. Matematikte yeterince iyi değilsinizdir belki ama el becerilerine dayalı sanatsal faaliyetlerde belki başarılı olabilirsiniz. Yani mobilyacılık, marangozluk, demircilik, tesisatçılık,...bunun gibi işleri kastediyorum, başarılar...

deep_blue85;

Haklısınız bazen sorumsuzca yazdığım yazılar olabiliyor, Uyarınız için teşekkürler.

(Sanırım bana yapılan haksızlığı başkalarına yansıtıyorum.)

sevdiyar;
2016 yılında olması bekleniyor tarih henüz net değil.

Engelsizbiz;
Size ne gibi bir haksızlık yapıldı Mehmet bey?

akadaslar jhepımnıze cok tesekur ederım cok saolun kırdıysamda affedın ben kırılmadım kımserye selda o işler elımden gelmıyo ne yazıkkı anlama zorlugu olan bır kısı marangozlugu nasıl yapsın bende sansımı denıcem olmasa cekerım bır ıp tavana asar gıderım kendımı bu kadar basıt hepınızden allah razı olswun cok ıyı ınsanlarsınız

selda sen memur olmasan bu saydsıgın işleri yapabılırmısın madem el sanatları bu kadr ıyı nıye herkes memurluga kosuyor

elgelsız dunyam kırılmadım szie kımseyed kırılmadım

atık knu acmıcam cunku moral yerıne daha da bunalıma gırılcek cevaplar alıyom

Bende EKPSS ye girmeyi düşünüyorum normal kpssye giremem artık rapordan dolayı.Ben kalpten rahatsızım hangi katagoriden girecem sınava

Polat34, normal KPSS'ye de girersin, engelli ayrımı yok normal KPSS'de. Atanma şartları nasılsa ona göre uygun puan alırsan yerleştirmen yapılır.
Ama bunun yanında EKPSS'ye de girme hakkın var, genel engelli olarak gireceksin.

deep_blue85;

Baştan sona her kararımla benim hayatımı yaşamanız gerekir ancak o zaman anlayabilirsiniz.

@devran -
Yahu, anlama zorlugu olan, el sanatlari ya da ciraklik islerini yapamayacak - mesela bulasikcilik, marangoz/tesisatci yaninda ciraklik "ver ordan 13-15 i" - derecede sıkıntın varsa, memurlugu nasil yapacaksin?
Evrak kayit / personel birimlerine verildiginizde amirinizin verdigi hangi isi yapabileceksiniz bu anlama problemiyle? Panik atak / anksiyete bozulugu diyorsunuz, stres ve yogunluk altinda memuriyetinizi nasil yapabileceginizi dusunuyorsunuz ki?
"Memurluk" olarak dusundugunuz nedir bunu anlayalim oncelikle. Yani ne sekilleniyor kafanizda "memurluk" dedigimizde?
Memurluga "koşanlar" fiziksel olarak yapmak istedigini yapamayip, masa basi islerde calismak zorunda olanlar oluyorDU genelde, baska secenekleri olmadigindan.
Rabbim hakkinizda hayirlisini versin. Verdigini de kalbinize razi eylesin.
Esenlikle.

Christian;

Sizin dediklerinize de katılmıyorum siz bu sorunları hiç yaşadınız mı ki karşınızdakini yargılamayı reva görüyorsunuz?Hadi bunları yaşamadınız empati kurun biraz.Ruhsal rahatsızlıkları ancak yaşayanlar bilir insanın hem ruhuna,hem aklına hem de bedenine etkileri olur bu tür rahatsızlıkların.Bu tür rahatsızlık yaşayanlara da verilebilecek uygun işler olabilir kanaatindeyim.O zaman ruhsal hastaların herhangi birisi memurluk yapamaz kanaati çıkıyor dediklerinizden,stres ve panikatak bugün şizofreniden daha hafif bir rahatsızlık olarak nitelendiriliyor ama bugün devlet kurumlarında şizofreni rahatsızlığına sahip bireyler rahat bir şekilde iş bulabiliyor.Şizofreni rahatsızlığı yaşayanlar da stres ve bunalım yaşıyor.Saygıyla.

deep_blue85, öncelikle şunu belirteyim sorunları burada dile getirmemiş olmamız benzer zorlukları yaşamadığımız anlamına gelmiyor. Sadece anlama zorluğu çeken, söylenen işi dakikasına unutan birinin memuriyette değil de daha uygun el becerilerine dayalı işlerde daha başarılı ve mutlu olacağını belirtiyoruz. Ancak bu işleri de yapamayacağını devran arkadaşımız zaten belirtmiş...Bu konuda söylenebilecek başka şey de zaten bize bırakmamış...

Değerli arkadaşlar ezbere çalışmak ciddi anlamda dikkat dağınıklığına bağlı anlayamama sorunu ortaya çıkartır. Özelikle de panik bozukluğu olanlar için bu durum daha da zor olmaktadır. O nedenle yapacağınız en güzel şey planlı çalışmak olmalıdır. Özellikle kendinizi sessiz ve elektronik aletlerden uzak bir oda ayarlayın, bu oda da elinizdeki kitapları belirli saat aralarında okuma planıyla ayırıp, her konuyu okuyun, bol bol okuyun, anlasanızda anlamasanızda yüksek sesle okuyun. tüm kitapları bitirdikten sonra tekrar tekrar okuyun, en az 3-4 kez okuduktan sonra soru çözmeye başlayın, bol bol soru çözün, çözemediğiniz sorunun cevabını arayın, cevabı bulana kadar çalışın, cevabı bulup, sorunun üzerinde bol bol karalama yapın, sorunun üzerinde cevaplarınızla ilgili notlar yazın. Çok faydasın göreceksiniz.

NOT: ortaokul mezunları için sınav şartı yok, direk kura ile memur olabilmektedirler. Ayrıca bağımsız açılan sınavları da bakanlık sitelerinden sık sık takip edin.

selda*;

Sayın Selda aynı sorunları yaşıyor olabiliriz ama bazılarımızda bu sorunlar daha fazladır.Devlet sosyal devlet ilkesine göre vatandaşlarını ya devlette ya da özelde belli birimlere yerleştirmelidir ki sosyal devlet ilkesinden bahsedilebilsin.Kanun maddesinde ''Her Türk kamuya girme hakkına sahiptir.'' der.Kaldıki zihinsel yönden engelli olanlara da devlet istihdam yaratmak zorundadır.Dediğiniz bir şeye katılıyorum illaki bu iş devlette olmak zorunda değil özel sektör de de olabilir ama en nihayetinde insanın kendisine çare aramasını da çok doğal karşılıyorum.Burada hepimiz birbirimize destek olmalıyız.Hepimizin engelleri var.Biz bizi anlamazsak başkası bizi hiç anlamaz.Saygılarımla.

chırstına kardesım bulasıkcı gıbı ısler sana neyı kazandırsınkı yaw adı uzerınde engellı memur panık atak hastaları nıye memur olamasın o zaman sısofren hastaları nıye memur olabılıyor bipolar hastalıgı olanlar nıye memur olabılılıyor sagır neyse arkadasr allah hepımızın yardımcısı olsun yapcak bırsey yok calscam nereye kadar bakalım gıtcek allah hepınızden razı olsun cok saolun

deep bule kardesım cok saol

valla burda moral arıcagıma daha da bunalıma gıdırom hıc guzel ıyı haberler aramıyom

Üst Alt