Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklileri mahveden 5510 sayılı yasayı mumla aratacak yeni yasa hazırlığı!

feromon

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
63
Özellikle 2008 yılındaki 5510 sayılı kanun emekliliği rezil hale getirmişti. ABO ve Büyümden pay oranları inanılmaz düşürülmüştü. Ortaya saldılar bilgiyi tepki ölçecekler. Ama tepki olmayacağı için , erken seçim olmazsa Yeni Emeklilik Kanunu REFORM cart-curt deyip , milleti alkışlatarak bu kanunu çıkaracaklar. 2008 yılında millet ohhh REFORM artık emekli olduğumda yüksek maaşım olacak diye sevinip , meydanlarda ÇSG Bakanını alkışlıyordu. Şimdi ileride emekli olacak çocuk ve gençleri köpek yerine bile koymayan yasa çıkaracaklar.

Avrupa da her 4 çalışana 1 emekli düşüyormuş ülkemizde her 1.56 calisana 1 emekli düşüyormuş bu kadar çok emekli varken biz maaş aldığımıza dua edelim .

Avrupada 27 ülkenin ortalaması emekli ve hak sahibi / çalışan = 1,9 oranındadır. Avrupa nın lokomotifi Almanya da bu oran 1,60 tır. Nisan 2024 de Türkiye de 1,63 tür.

O zaman TV dekiler yalan söylüyor. 🤣

Ne yazık ki büyük çoğu bilmediği bir konuda bunu söylüyor. Ve bilmediğinin de farkında değil. Buda bir nevi yalan söylemektir evet.

@feromon, Türkiye de emekli sayısı olması gerekenden fazla değil mi bu durumda en son Eyt den 40 küsur yaşında emekli olan bir sürü kişi oldu onlara ne diyorsun?

Nisan 2024 itibarı ile Ülkede emekli+hak sahibi / çalışan sayısı 1,63 . Bu Almanya da 1,60 . Ve Almanya bizden çok daha fazla emekli maaşı hariç olarak sosyal yardım dağıtıyor. Buradaki sorun oluşan milli gelirin nüfus içinde oransal dağılmaması . Mesela Almanya da asgari ücretle , işçi , memur , mühendis , müdür gibi yöneticiler arasında Türkiye deki gibi büyük farklar yoktur. Onlar da satın alınan mal ve hizmetlerden toplanan vergi ile ücretlilerden + kurumlardan+ esnaftan alınan vergiler arasında 2. si ağırlıktadır. Türkiye de ise 1. si ağırlıktadır. Onlar çok kazanandan çok vergi alıp az kazanana ve emeklilerine verir.

Bahsettiğiniz eyt nin hiçbir negatif etkisi yoktur Sosyal güvenlik kurumuna. Sosyal güvenlik kurumu nun 2002 de gelirlerinin giderlerini karşılama oranı % 71,5 iken . Nisan 2024 te % 99,97 dir.

47 bin maaşım var emekli olunca 20 bin alacakmışım. Yarısı bile değil . Annem memurdu. 96 da emekli oldu . Emeklisi maaşının %85 i civarındaydı . Laf cambazlığı ile kendilerini alkışlatıyorlar. Memnun olan da var o da kendi işine bakan gelecek nesli genci çocuğu düşünmeyenler . Benden sonrası tufan diyenler .

Arkadaşlar konu açmak istemedim lütfen cvp verir misiniz 2012 sigorta girişi var çalışmadım para yatırıp malulen emekli olma şansı var mıdır, var ise tahmini ne kadar olur

@sokr@t,

Geçmiş zamanlarda da yanılmıyorsam yine süper emeklilik gibi kavramlar vardı. Sanıyorum 98 de girdiğim özel sektörde ki bir işte benim haricimde herkes emekliydi. Maalesef siyasetciler hem kızıyor ülkenin içine ettiniz diye, hem kendi çıkarıyor seçim zamanlarında oy alabilmek için

Tüik ne kadar yanlışsa enagda bunun gibi örneğin. Bizim milletin ortası yok ki. TV / Haber kanalları çok mu iyi sanki.
Aynı haberi başlık değiştir yeniden yayımla. Görsel değiştir yeniden yayımla. Para para para olayı özetle.. Herşey mübah bazılarına. Neyse bu konularda ben yazmayım yazdıkça hem moralim hem sinirim bozuluyor

@feromon,
Valla kardeşim ben hayır dedim. Ayrıca burada üye olan cahil engelli kişileri evet demeyin emekli aylıkları düşecek dememe rağmen hepsi kurnaz ya akp ye oy attı. Sonra neden attınız dedim onlar da evde bakım maaşı alıyoruz ve akp li belediyeler erzak, para yardımı yapıyor diye akp ye oy atıyoruz dedi.

Bizim insanımız çıkarı için vatanını satar.
Satıyorlar zaten satacak bir şey kalmadı.

Akp eskiden emekliler ev, araba, arsa alamazdı diyor. Taş...geçiyorlar vatandaş ile eskiden her emekli olan ev alabilirdi. Şimdi g... don bile alamaz.
Hayaldi gerçek oldu. Akp meşhur lafı iyi s... kendine oy atan tabanı helâl olsun.

Annem 96 da memur olarak aldığı ikramiyenin tamamı ile 3+1 sıfır daire almıştı mersinden . Şimdi o daire 3 milyon TL. Hem de 28 yaşındaki hali 3 milyon TL. Şu an sıfırı 5 milyon TL. Yani emekli olunca 5 milyon ikramiye alınsaydı düzen aynı olurdu . 7 -8 milyon alınsaydı o günlerden daha iyi olmuş olurduk . Ama 450 bin tl ikramiye yani o günlerden 8 kat gerideyiz .

@sokr@t,

Valla 3-5 yıl vekil olup 20 kişilik maaşı alanları bir iptal etsinler önce . Vekil emeklisi adam var öleli 40 yıl olmuş kızları boşanmış onlara ödeyip duruyoruz hala . 12500 maaş alan alacak olan memuriyetten 25 yıl sonra ayrılıp 2 bin alan değil yük . Vekil yumurtluyor bu ülke. Her Vekil 10 kişilik yer kaplıyor . Ölüyorlar aileleri bir yolunu bulup devam ediyor alıyor .

merhaba,
mevcut emeklilik sisteminin ne kadar amorf olduğunu şöyle anlatayım;

1995 girişliyim,
şu an sgk dan emekliyim, mi acaba? (eyt)
değilim, zira 5510 sonrası memur oldum. dolayısı ile 9000 gün prim ile emekli olabiliyorum ve alacağım maaş ise sgk'dan emekli olduğumda alacağım ile aynı, yani mevcutta destekle beraber 12.500 tl.

engelli olarak emekli olamıyorum, zira yıllar içerisinde aldığım engelli raporlarının oranı sürekli değişiyor, kontrol muayenesine çağrılır ve rapor oranı düşer ise -ki kesin düşer- konu çok farklı bir hikayeye evrilir, zaten örneklerini de sıklıkla görüyoruz, zaar.

emeklilikte yeknesaklık yok, eyt siyasi kaygılar ile çıkartıldı ve şimdi günah keçisi ilan ediliyor.
bağkur ile sigortalı olanların ise hali daha beter.

beklentim, emekli sandığı prim gün sayısının 7200 olması ve akabinde emekliliğe hak kazanıp afrikanın en fakir ülkesine yerleşmek.

sevgi ve saygılarımla

Üst Alt