Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli dostu musunuz?

A_GEYiK

Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
Engelli dostu musunuz? Tepki alacağım biliyorum. Duygu sömürüsü falan da değil söyleyeceklerim. Kelimelerin anlamına takıldığım da yok. Sadece bu tamlama kullanıldığında beyinde oluşan düşünceye dikkat çekmek istiyorum.

“Engelli dostu” veya “Engelli dostları”

Hayvanları sevdiğiniz gibi mi seviyorsunuz bizleri? Ya da çiçekleri, doğayı, vs.

Ayrımcılığı farkında olmadan başlattığınız nokta burası işte. “Hayvan dostu” mantıklı bir tanımlama, çünkü onlar insandan farklı, insan değiller. Peki, engelliler insan değil mi? Uzaydan gelen bir yaratığın insanoğluna elini uzatarak söylediği ilk cümle gibi, “Merhaba, biz dostuz...”

Uzaydan mı geldiniz? Ya da biz mi uzaylıyız? Bir uzaylı filminden devam edeyim.

Meşhur “Gora” filmini bilirsiniz. Orada çok güldüğünüz, benim farklı düşüncelerle izlediğim bir replik vardı. Cem Yılmaz ile mavi suratlı adam arasında geçen bir replik. Mavi adam uzaylı bir karakter. Cem ile ilk karşılaşması...

“CY: Senin yüzüne nolmuş?
Mavi Suratlı Adam: N’olmuş?
CY: Ben de onu diyorum, n’olmuş?”

Adam uzaylı, yüzünün mavi renk olduğunun farkında bile değil. Onun için o kadar doğal ki mavi renk yüze sahip olmak. Çünkü O’nun orijinali bu.

Tamam, biz sizlere göre farklıyız, öyleyse buradan bakınca da sizler bize farklı geliyorsunuz. Ben hiçbir zaman engelsiz dostu olmadım.

Şimdi bir kez daha düşünün. Neden engelli dostusunuz? Engelli dostu musunuz yoksa sadece dost musunuz?

Gelin en baştan başlayalım.

- Merhaba, biz dostuz.

Engellisever de olabilirler:)
Aman yazım hatası yapıp engellisavar olmasınlar da:p

Sever ile savar mı aynı kapıya çıkıyor; yoksa engelli dostu olmakla engellisever mi?Tam olarak anlayamadım da:eek:

Bugün 12 yaşındaki yeğenimle aramda geçen konışma şu şekildeydi (Henüz bu yazımı ona okumamışken.)

A: Sen engelli dostu musun?
B: Nasıl yani?
A: Soru açık şekilde zaten, engelli dostu musun?
B: Hayır, ben öyle bir ayrımcılık yapmam.

Engelli dostu veya engelli dostları neden hayvan yada çiçek gibi sevsin ki.Böyle bir kanıya nasıl vardın anlamadım.:rolleyes: Yada seni bu düşünceye iten şey nedir? Engelli dostlarıda engellileri sağlam dostlarını sevdiği biçimde sever.
Engelli dostları tanımı bana engellileri seven bir insandan çok, engellilerin diğer insanlar gibi herşeyi başarabileceklerine inanan, onlara bu konuda maddi ve manevi destek olan insanları çağrıştırıyor.

hımmm... madem biz ötekiyiz, yada madem bizim yüzümüz mavi yada bizimde sevenlerimiz var,o zaman bizde, bize göre ötekilerimi sevicez yada bende şöylemi demeliyim eyer ötekiysem ENGELSİZSEVER mi olmalıyım...

Üst Alt