Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kadrosunda mıyım? Emeklilik hakkım var mı?

pir_imugan

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
2002 Yılında MEB sağlık komisyonuna %40 oran ve "her bölge ve iklimde beden eğitimi öğrt. hariç görev yapar" ibareli raporla girdim. Komisyon olumlu sonuç verdi. Altı yıldır da çalışıyorum. Bu durumda meb beni özürlü kadrosunda mı atadı?

Asıl mesele şu ki ben 2004 yılında çalıştığım kurum aracılığı ile vergi indirimi almak amacıyla başvuruda bulundum. daha önceki yıllardan kalma (2000) %60 oranlı raporlarım vardı. kurumun beni sevkettiği hastane %40 oran verdi.Ankara'daki komisyon %36 ya düşürüldü. İtiraz edip yeniden hastaneye sevk edildiğimde ise hastane özürlülük oranımı %33 e indirdi. Ben skatlık oranı hesaplama tablolarını ve ve mevzuatı okuduğumda daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum. Sağ diz ankiloz(diz yok, kıvrılmıyor) 7cm kısalık, 6 cm atrofi var.

Bu durumda kime nasıl itiraz etmeliyim? Sizce erken emeklilik hakkından faydalanabilir miyim?

Tabloya göre yüksek çıkmışsa; mahkemeye başvurabilirsin.

Memurluğa girişte %40 ve üzerinde raporunuzu beyan ettiğniz için, bu, memurluğa girerken işgücü kaybınızı belgelemişsiniz anlamına gelir.
Memurluğa girişlerinde %40 ve üzerinde işgücü kaybı olduğunu belgeleyenler, 15 yıl hizmet süresi ile emekliliği garantilemiş olurlar. Kamu çalışanları (ssk'lıların aksine) emeklilik için vergi indirim belgesi almak zorunda değiller. Usulüne uygun raporla memur olmaları (ya da memuriyetten önce %40 ve üzerinde işgücü kayıplarının olduğunu raporla belgelemeleri) yeterli.

5434 sayılı Kanunun 39'uncu maddesinin j bendi:
"Göreve girişlerinde, Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak alınmış ve raporda sakatlık oranı en az % 40 olanlardan fiili hizmeti 15 yıl olanların istekleri üzerine" [emekli edilirler]

Üst Alt