Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kardeşlerimize vuran piyango

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"]Engelli kardeşlerimize vuran piyango

[/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]
[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"][SIZE=3]Kuran'ın mealini, hadisleri çok okudum, radyo ve televizyonlardakihemen her hocadan dini sohbetleri dinledim. Kendi hayatımı baştan sonahatırladım. Bir engelli olarak, genel olarak tüm engellilerin ve engelliye bakanana, baba ve kardeşlerin yerine kendimi koyarak empati yapıyorum ve çokdüşündüm. Daha öncede biz engellilere bu gözle bakan oldu mu bilemiyorum amanaçizane engellilikle ilgili tespitlerimi paylaşmak istiyorum.

[/SIZE][/FONT]

[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"]
[SIZE=3]Öncelikle şu tespitimi söyleyeyim ki Allah herkese engellilik vermiyor. Engellilerinhepsi seçilmiş özel insanlardır. Birilerinin dediği gibi engellilik bir (Haşa!)yaratılış hatası değildir. Allah mükemmeldir. Sübhandır. Eksiklik, kusur,noksan yoktur. Öyleyse neden biz engellileri yaratıyor? [/SIZE][/FONT]

[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"][SIZE=3]Herkes kabul eder ki dünyaya imtihana geldik. [/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=3]Allah budünyayı imtihan için yarattıysa, elbette sınav için sorular olacak. Bu sorulargenelde iki başlıktır. Sabır ve şükür. Oruç, namaz, hac, musibetler, kazalar,sıkıntılar, hastalıklar... sabrımızı denemek içindir. Fakirlik, zenginlik,sevinçler, evlatlar... şükür imtihanıdır. Allah fakir eder, aza kanaat edipşükredecek mi diye ; zenginlik verir, zekatını verip hayırlar yapacak mı diyeşükrümüzü sınar...

Bu imtihanının en zor sorularından birisi de engelli olmaktır, çocuğununengelli olmasıdır, engelli kişinin yakını, komşusu olmaktır. Evet bu sabırişidir. Engelli olan insan (Evet insan. Engelli de insandır, acıkır, susar,aşık olur, küser, tuvaleti gelir...) hastalığına ve özürlülüğüne sabredecek, şükredecek.Engelliye bakan ana baba, kardeşler isyan etmeden sabırla, belki de bir ömürboyu meşakkatlere katlanacaklar. Etrafında engelli komşusu veya tanıdığı olanona güzel muameleyle duasını alıp sevap kazanacak. Ödül, ahirette cennettirinşallah.

[/SIZE][/FONT]

[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"]
[SIZE=3]Üç türlü sabır imtihanı içiçedir. Engelli olan insan sabır ve şükürle imtihanediliyor. Engellinin ana babası kardeşi abisi....vs ona bakmakla imtihanedilir... Eve para getiren çocuğuna çok iyi davranıp en güzel yemekleri pişirenana baba, evde diğer engelli evladını bi köşeye atıyor. Halbuki o ebedi cennetikazandıracak. El üstünde tutması gerekmez mi? Çevresinde engelli olanlar,onlara ilgiyle imtihan ediliyor. Engelliler diğer insanlara şükretmeyihatırlatır. Engellinin duası makbuldur, duasını almaya çalışmalılar.

[/SIZE][/FONT]

[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"]
[SIZE=3]Gelelim piyango meselesine. Dünyadaki asıl amacımız Allah'ın rızasını,sevgisini kazanarak cennette ebedi bir gençlik değil mi? İşte engelli olmak,engelli çocuğu olmak, engelli yakını, komşusu olmak ise bu amaca hızlıcaulaştırır. Ama şartı isyan etmeden sabırla ve şükürle... [/SIZE][/FONT]

[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"][SIZE=3]Şu an Ereğli'de tahminim benim hastalıktan iki kişi olmalı.(Friedreich ataksisi) Yapılan istatistiklerde bu hastalığın dünyada görülmesıklığı 50 bin de birdir. Belki de Ereğli'de tek benimdir. "Güzel görengüzel düşünür, güzel düşünen de hayatından lezzet alır." sözü gibi olayagüzel bakarsak piyango bana çıktı.

Sülalemizde tek engelli benim. Allah anne babamı, kardeşlerimi ve beni seviyorki bana hastalık vererek engelli yapmış. Böylece biz sabır ve şükür ederekAllah'ın rızasını kazanıyoruzdur inşallah. Çevreme bakıyorum, dünyaya dalmış,ahireti unutmuşlar. Allah biz engellileri özel seçiyor. [/SIZE][/FONT]

[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"][SIZE=3]Şimdiki aklımla diyorum ki: iyi ki engelli olmuşum. Her zaman buhalime şükrediyorum. Şeytan var, nefis var, belki de namazdan uzak, günahlarlaömür geçirecektim. Nasılsa öleceğiz. Bu hastalığıma sabrederek inşallah çoksevap alıyorumdur... Yüzbinlik Ereğli'de piyango bana vurdu hamdolsun.

Herkese piyango isabet etmiyor, iyi değerlendirmek gerek. Evet piyango, iddiatarzı şeyler haramdır. Ama bu çok iyi bir örnek olur diye yazdım. Gazetelerdeokuyoruz piyangodan trilyonlar isabet eden insanlar, parayı değerlendiremeyipüç-beş yıl sonra eski durumlarından daha sefil duruma düşüyorlar. Bazıları isefabrika kurup o trilyonları kısa zamanda katlıyorlar.

Allah'ın milyonlar içinden seçip engellilik verdiği insanlar, iyideğerlendirmeliler. İsyan etmeyip ibadet ederek sabır ve şükürle sevapkazanmalılar. Ama engelli evladının duasını alamayan ana baba çoktur.Haberlerde izledim. Zihinsel engelli kızını zincirlerle kömürlüğe bağlayaninsan, kazanma yolunda kaybedenlerden olabilir.

Hastalık gafletten uyandırır

Hastalığıma hiç isyan etmedim fakat önceleri “Acaba neden Allah bana hastalıkverdi?” diye çok düşünmüştüm. Ailede, hatta sülalede engelli biri yoktu.Hidayetimle bu soru cevabını buldu. Çünkü Allah beni seviyor inşallah. Burasıgeçici bir imtihan yeri olduğu için dünyaya dalıp ahireti unutmamı istemiyorinşallah. Bir büyük islam alimi olan Bediüzzaman Said Nursi hazretleri“Hastalar risalesi” isimli eserinde hastalığın manevi kazanımlarını çok güzelanlatıyor. Defalarca okudum. Küçük bir kitaptır. Mesela bir yerinde diyor ki :

[/SIZE]
[SIZE=3]“ Eğer hastalık olmazsa, sıhhat ve âfiyet gaflet verir, dünyayı hoş gösterir,âhireti unutturur. Kabri ve ölümü hatırına getirmek istemiyor. Sermaye-i ömrünübâd-ı hava (nefis rüzgarı) boş yere sarf ettiriyor. Hastalık ise, birden gözünüaçtırır. Vücuduna ve cesedine der ki: "Lâyemut (ölümsüz) değilsin, başıboşdeğilsin, bir vazifen var. Gururu bırak, seni Yaratanı düşün, kabre gideceğinibil, öyle hazırlan.

İşte hastalık bu nokta-i nazardan hiç aldatmaz bir nâsih (nasihatçı) ve ikazedici bir mürşiddir. Ondan şekvâ (şikayet) değil, belki bu cihette ona teşekküretmek, eğer fazla ağır gelse sabır istemek gerektir. “[/SIZE]
[SIZE=3]

[/SIZE][/FONT]

[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"][SIZE=3]Hastalık ve engelli olmak Allah'tan istenmez. Efendimiz SAV, Allah'tan her zaman şifa ve afiyetistenmesini istemiştir. Benim bahsettiğim piyango tam da buradadır. Bizimisteğimizle veya hatamızla olmayan, Allah'ın takdiriyle başımıza gelenmusibetler, engellilikler, Allah’ım neden milyonlarca insan içinden beni seçtin?sorusunu sordurur. İşte yukarıdaki yazımda bu soruya cevap yazdım. [/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"][SIZE=3]"Allah izin vermeden hiçbir musibet başagelmez... " (Teğabun suresi, 11) ayeti herşeyin Allah'ın iznine bağlıolduğunu gösterir. [/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"] [/FONT]
[/SIZE][/FONT]
[FONT="Tahoma"]Celal Çelik / Ankara[/FONT]

[FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Ewet abi cok haklisin Allah in izni olmadan yaprak mi dusermis..Yazini sonuna kadar okudum farkinda olmadan neden diye sorguluyor insan kimileri bunun farkinda kimileri hala sorguluyor.Hayatin anlamini yasama sebeplerimizi hatirlatiyor belkide.Neden burdayizz..Rabim herkese hastaliklarina karsi engellerine karsi hidayet versin insallah.

Üst Alt