Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli maaşımı banka kartıma tanımlayıp oradan çekebilir miyim?

muratoncebe0

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
3
Engelli maaşımı banka kartindan çekebilir miyim oraya nasil tanimlarim?

@muratoncebe0

Engelli maaşını PTT'ye gidip çekebilirsin. PTT'den alacağın sosyal kart ile PttMatik veya Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası Atmlerinden komisyonsuz çekebilirsin.

@BnymnYldz

Hocam biliyorum fakat ben internetten alisveris,ödeme v.s için ziraat banka kartı çıkardım ona yatmasini istiyorum

@muratoncebe0

Yok maalesef öyle olmuyor. Bende PTT karttan çekip sonra kendi ziraat hesabıma yatırıyorum. Keşke öyle birşey yapsalar dediğiniz gibi herkes kolaylıkla internet bankacılığı üzerinden her türlü işlemi yapabilir.

@derbeder47
Hocam iyi günler bir konuda yardimci olurmusunuz ben pttden sosyal karti cikarmistim, o ptt kartimi nasil iptal ederim. fakat maasimin ona yatmasini istemiyorum hesabima aktar yapip ziraat kartina nasil aktarabilirmiyim?

@muratoncebe0,
maaş sosyal karta tanımlandığı için mecburen sosyal karta yatar
benim ayrıca ptt kartım var ben sosyal karttan ptt karta havale edip
sonrada ptt karttan başka hesaplara aldığım borçları falan havale ediyorum

sizde bunu yapabilirsiniz postaneye gidip ptt posta çeki hesapı açtırmak istiyorum diyin
sadece 5 lira ödeyip hemen açarlar bir kaç güne ptt kartın da gelir
sonra sosyal karttan parayı anında ptt karta havale edip ordan istediğin yere havle edebilirsin

onu bilmiyorum ama bende diyorum keşke sosyal kart çıkarmasaydık
işte ozaman e devletten istediğimiz hesaba aktarabilirdik parayı

Ptt den aldigimiz sosyal kartimizi nasil iptal ederiz.

iptal edersem engelli maaşımı hesabıma aktar yapabilirim degilmi efendim

PTT müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilirsiniz.

PTT müşteri hizmetlerini aramışken bunuda sorsanız iyi olur. PTT kartınız sistemde görünmeyince otomatik olarak engelli maaşınız kartınıza aktarılmayacak. Şubeden çekebilir yada hesabıma aktar seçeneği ile İnşallah aktarabilirsiniz

@BnymnYldz bugün WhatsApp pttcagri merkezine yazdim benden bilgilerimi istediler onayliyormusnuz dediler ve sosyal kartim iptal oldu simdi hesabima aktar talimatı verdim bakalım ayin 5 inde

@muratoncebe0

Talimatı biraz erken vermişsiniz galiba. Maaş ödeme günü gelmeden büyük ihtimalle hesabınıza geçmeyecektir. Ödeme günü geldiğinde yada bir gün sonra hesabınıza aktarma olacaktır.

@BnymnYldz, 2022 ve ebm onaylanirsa bu ikiside ptt mi yatıyor? Ptt kartı olmayan nasıl alıyor?

@gktg

2022 onaylanırsa engelli kişi adına PTT'ye yatıyor engelli maaşı. PTT' den sosyal kart alır engelli kişi isterse ptt şubesine gitmeden PttMatik, ZiraatBank, Halkbank veya Vakıfbank ATM lerden komisyon olmadan ödeme günü engeli maaşını çekebilir.

Ebm onaylanırsa engelli kişiye bakıcı olarak gösterilen kişi adına genelde Ziraat Bankası'na hesap açtırıyorlar şimdi değiştimi tam bilemiyorum. EBM yattığı gün bakıcı olan kişi gidip banka hesabından çekiyor.

@gktg,
Evde bakım aylığı kamu bankaları dışında başka bir banka veya kuruma yatmaz. Evde bakım aylığı Türkiye de %90 ziraat bankasına yatar ve denetlenir. 3 ay boyunca maaş çekilmez ise eğer geri iade alarak Evde bakım aylığı iptal edilir.

@BnymnYldz, birsey daha sormak istedim 2022 ve ebm başvurusu sırasında denetlemede evdeki çalışan kişinin üzerine kayıtlı düşük model araç ve bankada bir miktar birikimi buna mani olur mu

@BnymnYldz, banka lardaki hesaplar inceleniyor mu sgk li calisanin

@gktg

Kişi başına düşen gelir hesaplanırken aracın bedeli de eklenmeli. Hane içinde yaşayan tüm kişilerin üzerindeki ev arsa tarla araba gibi bütün mal varlığının bedelleri beyan edilmesi ve hesaplanması gerekiyor. 2022 ve EBM için gelir kriteri farklı farklı şu an. Gelir durumunuz belki 2022 için yeterli olmaz EBM için yeterli olabilir bunu bilemeyiz. Yanlış eksik beyandan dolayı aylık almaya başlayabilirsiniz ama bu sonradan tespit edilirse faizi ile geri ödersiniz bu duruma dikkat etmelisiniz.

@BnymnYldz, dün başvurdum ben %93 engelliyim daimi oksijen makinasina bağlıyım evde çalışan 1 kişi calisiyor 3 kisiyiz yaşıyoruz araba ve birikim çalışanın oluyor

@BnymnYldz, eve incelemeye ne xm geliyorlar peki

@gktg

Yoğunluğa göre her şehirde değişebilir bir hafta içerisinde gelebilirler.

Üst Alt