Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli personellerden nasıl performans beklenir?

Konular
15
Reaksiyonlar
80
Ülkemizde kamu ve özel sektörde engelli personel alımları oluyor.
Örneğin; Çalışma gücünün yüzde 40 ını yitirmiş birinden yada daha fazlasını , iş verenler ( sağlıklı) bir insanın yapmak gereken işleri yaptırması yada yapmasını beklemesi çok anormal değil mi? Yada ben mi yanlış biliyorum. Örneğin kolunda rahatsızlığı olan birine 20 kilo şeyi rahatsız koluyla kaldırmasını beklemek yada bacağında problem olan birini saaatlerce ayakta bekletmek gibi
... Normal sağlıklı olan insanlarla aynı kefeye koymaları ne kadar doğrudur?

Yobaz yöneticiler ile cahil patronlar olduğu sürece bunların hepsi yaşanır. İnsanlar artık eskisi gibi ve kimse kimseyi umursamıyor.

Engelliye ayrımcılık yapmamak adına ayrımcılık yapar kamu, engelli cümlesinin hiçbir şey ifade etmediği bir bakanlıkta çalışıyorum. Kendilerine helal gelmesin diye hukuki tedbir alıyor amirlerimiz, ama engellinin hakkını vermede bir o kadar hukuksuz iş çıkartırlar.
Mevzuattaki atıflar engellinin çalıştırılması için değil de sanki başına bir şey gelirseyi düşünüyor. O kısmada o kadar güzel psk direnç noktaları koyuyorlar ki değme keyfine.

Hukuku yükseltemeyen, bürokrasisini ve bürokratını yükselten devlet problemi bu, kısır döngüler ile uğraşır sonra da bizlere haklarımız bir siyasi ile bahşedilerek verir birde üstüne propaganda yaparlar. Ama son 10-15 yıldır hiçbir şey bahşetmiyorlar.

Bir bürokratın lafıyla bitireyim " iş bulmuş çalışıyorsun, bir de tayin istiyorsun, çok mızlanma seni hastaneye sevk ettiririm, baksınlar sana; çalışıp çalışamayacağına"

Kamu özel farketmeksizin tamamen yöneticilerle alakalı bir durum..

Devlet bankasında işe başladığımda 3 memerun işini tek başına yapıyordum kimse sen ayrıcalıklsın demedi verdi kırbacı :)

Adam ,yüzde 50 rapor almışsa bu adam çalışma gücünün yüzde 50 sini kaybetmiş demektir. Senin bu adamdan tam performans beklemen çok garip. İlanlarda bakıldığında gerçekten " engellilere" farklı muamele olmadığı devlet çalıştırma zorunluluğu yaptığından dolayı başka birşey yok. Engelli çalıştırma zorunluluğu olmasa kimse iş vermez.

@MuTanG, hangi bankada calıyordunuz acaba benide halkbank gişeden cagırdılar sartları nasıl acaba

Çalıştığın iş yerinde ki amirlerinle alakalı bi durum şuana kadar 3 farklı yerde çalıştım yapamadığım işi yaptırmadılar bana

Önce özel sektör ve kamu sektörü ayırımına değineyim kısaca. Devlet her zaman için babadır, bu asla unutmayın. Belki kimi kamu kurumunun parası azdır özel sektöre göre ancak babaya küslük olur mu hiç? Tercihinizi her daim devletten, kamudan yana kullanın.

Özel sektör, genelleme yapıyorum istisnalar kaideyi bozmaz malumunuz, insanın ciğerini söker, anasından emdiği sütü burnundan getirir, geriye posa kalınca da kıçına basar tekmeyi. Özel sektör her zaman daha zor, vicdansız ve yorucudur. Hak gaspı daha yoğundur, sakat makat dinlemez.

Özel sektörde çalışmayı tercih ediyorsanız mümkün mertebe kurumsallaşmış bir müessesede çalışmaya bakın. Kurumsallaşmamış yerlerde insan sömürüsü ayyuka çıkmaktadır. Mesela Arçelik fabrikası aylık 10 lira veriyor, Jale Hanımın fabrikası ise ayda 12 lira veriyorsa, iki lira için Jale Hanımın fabrikasını değil Arçelik fabrikasını tercih edin. Kurumsallaşmamış yerlerde izninizi zar zor alırsınız, o da alabilirseniz, tazminatınızı vermek istemezler, fazla mesainizin üzerine yatarlar. Vs vs vs olumsuzlukları yaz yaz bitmez.

Bunu yazarken bir Müslüman olarak üzülüyor ve utanıyorum ancak özel sektörü tercih ederseniz de sahibinin hacı/hoca olması sakın sizi yanıltmasın. Bir iş yerini, sahibi sırf hacı/hoca diye tercih ederseniz büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü para maalesef insanda ne din ne de iman bırakıyor.

Şimdi gelelim sakatlarla ilgili hususlara.

Ben otuz küsur sene hem kamuda çalıştım hem de özel sektörde. Allah şahit bir gün dahi olsa sakatlığımdan ötürü horlanmadım, sakatlığımdan ötürü ayrıcalığa uğramadım, sağlam adama nasıl muamele edildi ise bana da öyle muamele edildi zaten ben de bunu isterdim, sakatım diye onu yapmayayım, bunu yapmayayım demedim, ondan muaf olayım, bundan muaf tutulayım istemedim, sakatlığımı kullanmadım, hep sevildim, hep sayıldım, son derece güzel insanlarla çalıştım hem kamuda hem özelde, terfilerimi tıkır tıkır aldım, hakkım yenmedi sadece müdürlüğümü geciktirdiler onu vermediler, ben de müdürlük heveslisi olmadığım için üstelemedim, kırılmadım, gücenmedim. Daha sonra onu da verdiler ama bu kez ben istemedim, çalışma hayatını sonlandırdım.

Sakatlığınızı kullanır ayrıcalıklı muamele görmek isterseniz antipatik olursunuz, sevilmezsiniz, itici gelirsiniz diğer çalışanlara ve amirlerinize. Açık söyleyeyim ben bir sakat kişi olmama rağmen, yanımda çalışan bir diğer sakat kişi böyle davranırsa, sakatlığını kullanıp da ayrıcalıklı muamele beklerse, onunla çalışmak asla istemem, başımdan sepetlerim.

Çalışacağınız amir/insan önemli. Bu her yerde böyledir. Çalışma arkadaşlarınız iyi olursa, vicdanlı, merhametli ve anlayışlı olursa sıkıntı çekmezsiniz ancak tam tersi karaktere sahip insanlarla karşılaşırsanız işiniz zorlaşır. Bu gerçek sağlam insan için de geçerlidir aslında.

serverus96 rumuzlu kardeşim rahatsızlığın nedir bilmiyorum. Madem Halk Bankasından çağırmışlar, matematiğin iyi ise, hesap kitap işlerini problemsiz yapabiliyorsan hiç kaçırma derim. Neticede Devlet Bankası. Herkesin eline geçmez bu fırsat.

Selametle

@alifatih1958,

Merhaba
Gec gördüm yorumunuzu sağ kolumda ve ayagında hareket kısıtlılıgı var ince becerılerı yapamıyorum. Gişede oldugum için para deste ve balya yaparken biraz zorlanıyorum. 2 hafta oldu zamanla alışırmıyım bilmiyorum ama 2. Haftadan da sakatlıgımı kullanıp beni burdan alın diye aglamak ta istemiyorum. Suan düşünceliyim bakalım. Fikir vericek arkadasları seve seve dinlemek isterim.

Türkiye gelişmemiş bir ülke.Bizim insanımız okusada bir b.. olmaz.Okullarda görev yapan engelli memurların diğerlerinden farkı yok. Özel sektör temizlik görevlisi olarak işe girdim inşaat işi yaptırıyorlardı. Bizde güçlü olan zayıfı ezer. Siz diğer insanları kendiniz gibi görebilirsiniz. Fakat insanlar kendileri düşmeden halden anlamaz. Herkes engelli adayı kimsenin garantisi yok. Bu ülkede hakkettiğini değeri hiçbir zaman göremeyeceksiniz. O nedenle beklentiye girmenin hiç lüzumu yok.

@Şamil676767,
Haklısın kardeşim ve sana katılıyorum. Engelli kişiler bir araya gelip, Ankara Kızılay toplanıp daha iyi şartlar ve ücretler istiyoruz dediğini hiç duymadım. Biz bir araya gelsek ve birlik olsak sesimizi herkes duyar.

@Reborn, daha önce bu sitede konu açtım eylem yapalım Ankara da diye konu 15.000 görüntülendi. Watsap grubuna 10 kişi anca geldi. Eylem siyasi bir olay değildir. Sorsan herkes isyanda icraata gelince kabuğuna çekiliyorlar.Dayımın oğlu Almanya da sosyal yardımla geçiniyor. Arabası da var. Bizde araban oldu mu maaş kesiliyor. Engelli derneklerinin çoğu boş işlerle uğraşıyor.Bizdeki insanlarda kapasite yok engelli aylığı 3.338 lira kim geçinecek bu parayla 1 ay a.... Mülteci mi lan bunlar TC Vatandaşı bu kadar mı değersiz. Bizimkiler şükretmeyi yanlış yapıyor. Devletin başındakilerde utanmadan engelli aylığını 3.338 lira yaptık diye reklam yapıyor. Durumu iyi olan şükretmelisin diyor. Bazen diyorum bende salak olsaydım. Bu düzenin kurnazlıklarını düşünemeseydim. O zaman çok mutlu olurdum. Engelli engelliyi bile anlamıyor. Kendisi çalışabiliyor diğerini hor görüyor. Acayip enteresan olaylar. Emekli maaşları eridi. İnsanlar sokağa çıkıp hakkını aramıyor. Yarın birgün ölmezsek başımıza bir olay gelmezse bizlerde emekli olacağız. Bu paralarla nasıl yuva geçindirip çoçuk büyüteceğiz.

Son düzenleme:
Sakatlığınızı kullanır ayrıcalıklı muamele görmek isterseniz antipatik olursunuz, sevilmezsiniz, itici gelirsiniz diğer çalışanlara ve amirlerinize. Açık söyleyeyim ben bir sakat kişi olmama rağmen, yanımda çalışan bir diğer sakat kişi böyle davranırsa, sakatlığını kullanıp da ayrıcalıklı muamele beklerse, onunla çalışmak asla istemem, başımdan sepetlerim.
Engel durumunuz ne bilmiyorum ama şu yazdığınıza bakılırsa ya ciddi bir durumunuz yok yada kırbaca alışmıssınız. Sakatlığı KULLANMAK, ayrımcılık beklemek nedir? Denge sorunu olan insana, bacağı, kolu sorun olan insana yük size göre taşıtılmalı... Görüşleriniz ne kadar bağnaz, nasıl bir seviyede çözemedim. Ayrıca engellere, rahatsızlıklara SAKATLIĞINIZI kullanmayı diye sözde "ögüt"lerinizi kendinize saklarsanız, ileride olası sinir patlamalarına maruz kalmazsınız. Stockholm sendromunuzu normal gibi insanlara lanse etmeyin. Yurtdışında disability statüsünde olan birinden bunları iste bakalım başına neler geliyor. Birde bizdeki halkın bilincine bak. Marifetmiş gibi övünüyor. Sen sana ne iş verirlerse yapmaya devam et...

Daha müdürlük konusuna gelmedim bile. Hakkın olanı senden aldıklarını söyleyip, gücenmedim, alınmadım, kabullendim yazmak ne demek? Sizin gibi insanlar yüzünden, diğer hastalık ve engel durumu olan kişilerede böyle davranıyorlar. Bu kadar güce tapan, hakkını aramayan bir halk daha cidden yok.

@Şamil676767,
Ben açtığın başlığı inan görmedim. Platform da yoktum galiba ve sonuna kadar haklısın. Ben hep söylerim atanmayan öğretmenler kadar olamadık hepsi müthiş organize oluyor. Twitter toplu mesaj ve Kızılay meydanını ya da Ulus meydanını dolduruyorlar.

Almanya ya da Avrupa insana ve engelliye değer var. Ortadoğu ülkeri maalesef böyle...

engelli performansıı demek ne kadar doğru bilemedim

performans bir hedef doğrultusunda metrik çıktılara göre belirlenir

o halde kişi engelli yada engelsiz hedeflerini iyi bel,irlemelii engelinin ona sorun olacağı hedefler olmamalıki sonuç yani çıktı metrikleri olulu olsun

kısaca hedefini belirlemeyen bir kişi engellide olsa engelsizde olsa performansı düşük olmalıdır

bir engellli çalışan olarak görev tanımımı bilir ona göre hedefler belirler bu hedeflerin gerçekleşmesi benim performans puanım oldugunu kabul ederim

gerisi engelliliği kullanmak demektir

:)

@serverus96,
Kardeşim devam et çalışmaya. Yılma, moralini de bozma. Elinden gelenin en iyisini yapmaya bak, amirlerin de hep zaten zeni takip ediyorlardır. Yeni işe başlayanı hep takip ederler, normaldir. Ve bunlar eşek değil ya, muhtemelen zorlandığını gördüklerinde sana daha uygun bir başka pozisyon vereceklerdir. Bence kamuyu seçmekle iyi karar vermişsin. Selametle

@mvagusta,
Zevzekliğin ve çok bilmişliğin gereği yok. O kendini beğenmiş saçma sapan fikirlerini kendine sakla kardeşim. Neyin ne olduğunu, neden olduğunu bilmeden de öyle ahkâm kesme uzaktan. Kendi işine bak.

@alifatih1958,

Yorumun için çok teşekkür ederim. Bana morel oldu bende öyle düşünüyorum bakalım. Ben elimden geleni yapacağım. Bakalım ne olacak.

Kağıt üzerinde engelli kadrosunda oluyorsun. Ama yöneticilerin herkesle aynı performansı bekliyor. En sonuncu iş yerimde 5 sene ne zorbalıklara maruz kaldım. Ben şu mantıkta çalışıyordum. Herkesin yaptığı işi bende yaparım fakat. Onların aldığı maaşı bende isterim. Tabiki vermedikleri için asgari ücrete mahkum ettikleri için. Bazı işleri yapma potansiyeline sahip olsam bile yapamam diyordum. Örneğin mal çekileceği zaman, gözlerim titriyor nistagmusum var dolayısıyla başım dönüyor falan diyordum. Böyle böyle 5 yıl idare ettim edebildim. Sonunda çıkardılar zaten.

Kendinizi yormayın arkadaşlar.
Sizle aynı işi yapanlar sizden fazla alıyorsa. Siz engelli kadrosunda olduğunuz için asgari ücrete mahkum ediliyorsanız, iş yavaşlatın kendinizce.
Ne kadar ekmek o kadar köfte.
Sevgiler.

@Boşasaymayirmibirharf, çok güzel şeyler yazmışsınız diğer arkadaşlarda güzel şeyler yazmiş
Teşekür ederim
Bu sitede Hollandalı biri vardı özgürkiz diye biri saglamla engelli fark etmez diyordu engelliden sağlam insandan beklenen performansı bekliyordu bu gibi insanlar olduğu sürece iflah olmayız

Bu ülkede bir ayağı çukurda emekliler bile hala çalışırsa, engellilerden de süpermen olmalarını isterler tabi.

Üst Alt