Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli rapor alma süreci SSK'dan emeklilik işlemleri ve BAĞ-KUR'dan malul emeklilik

aybar52

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
2
SGK giriş 1996 "4000 gün bağkur" 500 gün SGK

İş yerinden almış olduğum sevk yazısı ile Devlet hastanesine erişkin engelli kimlik kartı için devlet hastanesine baş vurdum
.
'' Önemli tavsiye araştırma hastanelerine baş vurmayın.'' muayenelerden sonra hastane kurulu %59 engelli raporu verdi.
Almış olduğum %59 rapor ile bulunduğum ildeki vergi dairesi mal müdürlüğü engelli servisine vergi indirimi için raporumu ibraz ettim. 14 gün sonra engelli raporunda hastalık tanısı ve tahlil eksikliği nedeni ile tek hekim raporu için aynı hastaneye Ankara sağlık kurulu tarafından sevk edildim.
Aynı bölümde tek hastalık için düşük oran verildi ve Ankara sağlık kurulu engelli raporumu %39 oranına indirdi.

(Engelli raporlarını sağlık kurulu genel merkezi oranlamıyor raporda hata varsa düzeltilmesini istiyor tecrübe ile sabittir.)
İndirilen engel oranı sonucuna dilekçelerle itiraz ettim, bir ay sonra gelen cevapta oranımın aynı olduğunu belirttiler.
Tavsiye genel sağlık kurulunun bir üst mercisi olmadığı için ''itirazın kabul görmesi olanaksız.''
Yeniden Vergi dairesi engelli servisine müracaat ettim aynı hastaneye yeniden vergi dairesi tarafından sevk edildim. Sağlık kurulu %60. Oranında engelli raporumu onadı.

Yeni oranlı almış olduğum %60 rapor ile bulunduğum ildeki vergi dairesine vergi indirimi için engelli raporunu ibraz ettim. Ankara sağlık kurulu %60. Oranında vergi indirim belgesini aynı oranı onaylayıp iş yeri eposta adresine yolladı.

Vergi indirim yazısı ile SGK ya emeklilik için başvurdum engelli raporum SGK sağlık kuruluna gönderdiler. ( Malül emeklilik şartları için engeli raporu geçersizdir.)
Sonuç: SGK araştırma hastanesine durum bildirir raporu almam için araştırma hastanesine yeniden sevk ettiler.
SGK gün sayım az Bakur gün sayım çok olduğu için engelli raporun hiçbir anlamı olmadığını ''BAĞKUR sistemine dahil olan biri olarak anladım.''

Zira son 1261 günüm SSK olsa idi şu an emekli biri olarak bu yazıyı yazıyor olurdum.
Dün itibarı ile araştırma hastanesinde tüm muayenelerimi bitirdim. Araştırma hastanesi Raporu 10 gün içinde tamamlayıp SGK sağlık kuruluna göndereceklermiş, sağlık kurulundaki doktorlar malul emekli olup olamayacağımı bildirecekler.
Sonucu merakla ve ümit etmeden bekleyeceğim.
BAĞ-KUR sisteminde Mağlul emekliliğin imkânsız olduğunu düşünüyorum. OturanBoğa Bülent beyin yazdıkları ve diğer engelli arkadaşların yazılarından bu çıkarım sonucu ortada diye düşünüyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Tüm engelli arkadaşlara hayatlarında sağlık, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Esen kalın

Önemli olacağını düşündüm, umarım faydalı bir bilgi olur

@OturanBoğa

Merhabalar hocam.
BAĞ-KUR'a malul başvurusu yaptım olumlu olacağını düşünmüyorum.
Erken yaşlılık emekliliğini hak ediyor muyum mevcut şartlarım aşağıda dahilinde şimdiden teşekkürler iyiki varsını.

4A TESCİL BAŞLANGIÇ 09.05.1996

HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 07.02.1995
Prim toplam gün sayısı: 471

4B TESCİL BAŞLANGIÇ 07.03.2000

HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 07.02.1995
Prim toplam gün sayısı: 3581

sgk+bağkur Toplam PRİM GÜN SAYISI: 4502

@aybar52,

28. maddeye göre Bağkur'dan Yaşlılık emekliliği için SGK Hastalık Listesi'ne göre HAfif tanısı alırsanız 4680 toplam prime tabisiniz. Orta tanısı alırsanız 4320 prime. Siz malulen emeklilik reddedilirse hemen dilekçe verip "başvurumun 28. madde kapsamında erken Yaşlılık emekliliği olarak işleme konmasını arz ederim" deyin.

bagkur.PNG

Kıymetli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Hastane kurul raporları sağlık kurulunda henüz sonuçlanmadı, sonucu iki aydır bekliyorum. Kıymetli bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim iyiki varsınız.

@OturanBoğa

Yaşlılık aylığından kastınız nedir tam anlayamadım. 4a günüm toplam 571 gün bağkur mansubuyum elimdeki engelli raparu ile mi emekli olacağım.
Saygılar selamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
@udevecili,
Merhabalar sağlıklı günler dilerim.
Tas tamam üç aydır İstanbul Küçükçekmece SGK da evrak beklemede görünüyor. "SGK evrak takip bölümünde" ben de bekliyorum.
Malül Emekli olabileceğime ait bir beklentim varmı derseniz yoktur.
Malül emekli olabilmesi için engelli birereyin kolları yada ayakları olmayacak benim duyduklarım ve okuduklarıma göre.
Umarım yanlış kanıya varmışımdır.

@aybar52,

Bende de aynı şekilde malulen emeklilik itiraz sonucu yüksek sağlık kurulu kararını bekliyordum. Halen bakıyorum gelen evrak beklemede yazıyor. Dosyam sonuçlanmış SGK'ya gönderilmiş ama zahmet edip gelen dosyayı sonucu sisteme girmiyorlar. Ben gidip SGK'dan sonucu öğrenebildim. Sizde yakınsa SGK gidip maluliyet servisine sorup sonucu öğrenebilirsiniz.

@aybar52,
Sağ kol ile ilgili sorun var. Burda bir arkadaşımız vardı mesela onun ayak diz üstü ampute onada red kararı çıkmış.

@BnymnYldz,
Bu durumda emeklilik imkansız gibi görünüyor Bana, yüzde 60 vergi indirimi ve raporum var SGK mensubu olsa idim çoktan emekliydim.
Sağlık olsun diyelim artık.
Sağlıklı günler dilerim

@BnymnYldz, sisteme girmiyorlar vede zahmet edip aramıyorlar ama 170 her aradığımda dalga geçer gibi size ulaşabileceğimiz numaranız nedir diyorlar belki 100 defa 170 aradım yemin ediyorum ki 100 defa numaramı söyledim insanların aklıyla dalga geçiyorlar resmen sgk aradım kaç sefer telefonları açan yok açılsa bile masaya koyuyorlar arkadan insanların sesi geliyor memleket bitmiş a dostlar...

@aybar52, Hayırlısı olsun hakkınızda inşallah istediğiniz sonucu alırsınız.

@kaybedenler kulübü.., Aynen öyle bende birkaç kere telefon ile bilgi almaya çalıştım imkansız. Maluliyet servisine gittim sordum onu bile söylemek istemediler eve tebligat gelir sonuçla alakalı dediler. Benim hastane sevk evrağını bile eve göndermediniz sonucu söyler misiniz diye ısrar edince o şekilde öğrenebildim. Dys evrak takipte açıklama kısmı var ne olduğunu yazsalar oraya kimse uğraşmayacak ama yapmıyorlar.

Merhaba rapor oranınız 40 üzeri olduğu halde prim gününüz da yeterliyse direk emeklilik başvurma hakkımız var diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum. Birde oranlar güncellendi deniyor doğrumu acaba?

Malul emeklilik başvurumun sonucunu 90 günde verilen red cevabı;

Sağlık kurulumuzun vermiş olduğu karar aşağıda belirtilmiştir.
Adı geçenin maluliyet ve çalışma Gücü kaybı tespit işlemleri yönetmenliğinin Ek-1 hastalık listesinde belirlen çalışma gücünü kaybetmediğine karar verilmiştir.

Ret cevabına itiraz etmiş bulunmaktayım hastane sevk tarihinden itibaren 6 ayı doldurmuş bulunmaktayız SGK kurumu ile itiraz sonucuna cevap gelince 9 ayı tamamlamış olacağız kuvvetle muhtemelen SSK kurumu ile duygusal bir bağ kurdum gibi uzun soluklu bir ilişkiye yelken açtık du bakalım sonucu ne olacak..
Sağlıklı günler dilerim tüm dostlara

@aybar52, yine 90 gün iyi sayılır bana tam 6 ay sonra red verdiler 6 ayımı yediler yani boşu boşuna hakkımı helal etmiyorum kim işini layıkıyla yapmıyorsa (memurlar yani) çoluğundan çocuğundan çıksın

@aybar52, hastalığını yada engelini bilemiyorum ama itiraz etsenizde bir bok değişmiyor çünkü bende itiraz ettim yine red çıktı sağ bacağım diz üstünden ampute iken kalçadan bile ampute olunmuş olsa yine de malulen emekli yapmıyorlar ne kadar saçma bir düzen Avrupa'nın kıskandığı ülkeme bakın hele topraklarında petrol ve doğal gaz çıkan ülkeme bakın ay'dan maden getirecek olan ülkem bu...

@aybar52,

Başvuru malulen emeklilik olarak mı işleme konuldu? Öyleyse, 28. maddeye göre erken Yaşlılık emekliliği bağlamında işlem yapmaları için dilekçe verdiniz mi?

Üst Alt