Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli raporu olan normal oto ehliyeti alabiliyor mu?

laugh4life

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
4
Başvuru sırasında bu rapor sistemde görünüyor mu?Ya da bir inceleme mi oluyor?

Benim bildiğim şöyle. Aile hekimine gidiyorsunuz. Engelli raporunuz varsa eğer. Aile hekimi surucu olur raporu verecekken "bireyin engelli raporu mevcuttur engel durumuna göre raporu verebilir yada hastaneye sevk edebilirsiniz" gibi bir yazı çıkıyor. Aile hekimi surucu olur raporunu durumunuza göre ya veriyor yada hastaneye uzman hekime yonlendiriyor. Uzman hekim tmm surucu olursun derse kendisi veriyor raporu. Yada bir sonraki aşama olarak heyete yönlendiriyor. Net bilgiyi il sağlıktan öğrenebilirsiniz. Bir yakınımız için ben il sağlığa danistigimda bana bu şekilde oluyor dediler.

@tgc44,
Sürücü kursu engelli raporu var mı yok mu diye araştırıyor mu kayıt sırasında?Sürücü kursu sorun çıkarmazsa, sürücü olur raporu almazsam olur mu o zaman?

Sürücü kursu arastirmiyor. Onlar sadece gerekli evrakları istiyor sizden. Ama hastaneden yada aile hekiminden surucu olur raporunu almak zorundasınız. Raporu veren doktor sistem üzerinden nufus müdürlüğüne gönderiyor raporu. Nufus çıkartıyor ehliyeti. Yani surucu olur saglik raporunu bir şekilde almalısınız ki ehliyet versinler size. Onsuz olmaz. Eğer ehliyet almanıza mani bir engel durumunuz yoksa ozel hastaneden de doktor verebilir bu raporu. Ama mani bir durum varsa dediğim gibi vermezler en son devletin hastanesine yonlendirilirsinjz. Oradaki uzmanlar kararı verir. Siz isterseniz il sağlığı bir arayın durumunuzu, engel durumunuzu da anlatın. Onlar bilir rapor alıp alamayacaginizi. Hiçbir resmi işleme başlamadan il sağlığa danışın. Engelli ehliyetleri ile ilgilenen birime bağlanıp danışın.
Mesela bir teyzemiz vardı yüzde 42 engelli raporu vardı. Ozel hastanedeki uzman hekim ona surucu olur raporunu verdi. Rahatsızlığı araba kullanmasına engel değildi. Kisinin rahatsızlığı ile ilgili bu durum yani. O yüzden il sağlık sizin sorunuza cevap verebilir.

@tgc44,

aslında acayıp sacma bır durum var ortada . benım sol ayagımda polıo sekelı var ben ılk ehlıyete basvuru yaptıgımda debrıyaja basarım sorun deıl dedım ve norml B ehlıyet aldım. aradan belkı 10 sene gectı bakdım engellıler ÖTV siz arac alıyor bu sefer basamıyorum dedım yogun trafıkde engellı ehlıetımı aldım . sımdı otomatık vıtes kullanır ıbaresı var .. bırde 2 teker arac kullanamaz ıbaresı ama sıstem onu zaten otomatık koyuyormus. sımdı motor ehlıyetı almak ıstıyorum yurume cıhazı kullanan biri ile konmustum engellı olmasına tragmen a2 motor ehlıyetı almıs hemde vıtesli : ) yanı ortada acayıp sacma sapan bır durum var

Üst Alt