Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli raporumu belirtmeden ehliyetimi yenileyebilir miyim?

Mehmet9544

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba iyi günler ben 20 senedir taksi şoförlüğü yapıyorum bebekken geçirdiğim bir trafik kazası sonucu sağ elimi sol elim gibi kullanamıyorum nöroloji bölümüne gittiğim de mr sonucuma bakarak doktorun istersen engelli raporu alabilirsin demesine karşı bende başvurdum ve heyete girerek %40 engelli raporu aldım raporum da hemipleji yazıyor sorum şu ehliyeti yenilerken engelli raporu bana sorun oluşturur mu? ehliyet yenilerken aile hekimine bu durumu söylemesem ehliyet için sağlık raporu alırken engelli raporu sistem de görünür mü sistem otomatik olarak red verir mi yoksa sorunsuz bir şekilde yenilenebilirmiyim engelli raporunu belirtmediğim sürece işimi kaybetmekten korkuyorum yıllardır araç kullanıyorum fiziksel görünüşüm de hiç bir sıkıntı yok reflekslerim gayet iyi yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

Engelli raporunuzu belirtin ya da belirtmeyin sitemde görünür... Sistem otomatik olarak red vermez.

Sağlık raporunu verip vermeyeceğini hekimin bizzat kendisi karar verecek..

Bir sorun çıkacağını zannetmiyorum ehliyetinizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

@Mehmet9544,

@Mehmet9544, Çoğu kişi birkaç hastalıkla beraber toplam %40 oran almak için uğraşıyor. Geçmiş olsun %40 Sağ kol için yüksek bir oran.

Bende size ihtimaller arasında olabilecek en kötü senaryoyu söyleyim.

Sağ kolunuzda belirgin şekilde hareket kısıtlılığı veya şekil bozukluğu var ise, Aile Hekimi muayene sırasında bu durumu fark ederse sizi Ortopedi Uzman Hekim muayenesi için hastaneye sevk edebilir.

Ortopedi Uzman Hekime gidince sizi muayene eder ve karar veremezse Sürücü Raporu almanız için İl Sağlık Müdürlüğü Ehliyet Komisyonu' na sevk edebilir.

İl Sağlık Müdürlüğü Ehliyet Komisyonu sizin sağ kolunuzda hareket kısıtlılığı var mı, vites ve sağ tarafta bulunan kontrol cihazlarını kullanabiliyor musunuz diye durumunuzu inceler. Sürücü raporunuza aşağıdaki kodlar eklenirse şu an yaptığınız ticari taksi mesleğinizi yapamazsınız. Gidişat bu yönde olursa sonuca hazırlıklı olun diye yazdım ama inşallah bu süreçle uğraşmadan sadece Aile Hekimi muayenesi ile süreci atlatırsınız.

47. İki tekerlekli araç kullanamaz
78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
102. Ticari araç,resmi araç, ambulans kullanamaz

Arkadaşı neredeyse yatalak yaptın... Çocukken olan bir şey ilerleme yok stabil.

Gerek duyulursa bazı prosedürler uygulanır fakat ben bir sorun çıkacağını zannetmiyorum... Ortopedik bir durum değil. hemipleji nörolojik bir durum
@BnymnYldz,

Son düzenleme:
Herhangi bir görüntü bozukluğu yok ve araç kullanırken hiç bir sorun yaşamıyorum karşıdan bakan anlamaz bile o derece benim nörolojik sıkıntım beyinden kaynaklanıyormuş engelli raporu sistemde gözüküyor inşallah ehliyet yenilirken bir sorun yaşamam bu konuyla ilgili cevabınız için teşekkür ederim 😊

@OğuzHan112,
Çok teşekkür ederim cevabınız için saolun 😊

@OğuzHan112, Sağ elde/kolda olan en ufak bir engel için bile sevk edilen arkadaşlar varken, durum böyle olacak demedim sadece olabilecek bir ihtimali yazdım. Yatalak olmadığı halde forumda ehliyet yenilemek için güle oynaya işlemlere başlayan ve sonunda komisyonun Sürücü Olamaz raporuyla hüsrana uğrayan birçok kişi var biliyorsun. Ayrıca hemiplejinin nörolojik bir durum olduğu hususunda aydınlattığın için teşekkür ederim.

@Mehmet9544, Tekrar söylüyorum inşallah Aile Hekimi dediğiniz gibi karşıdan baktığında anlamaz ve yazdığım süreci yaşamazsınız. İyi Akşamlar

Son düzenleme:
Olabilecek prosedürleri detaylıca yazmışsınız... Ben çok fazla detaya girip uzun yazmaya gerek duymuyorum forumu yormamak adına.

%40 engelli raporunu elden veya koldan değil.. geçirmiş olduğu kazadan dolayı beyindeki hasara göre verilmiştir... Yani tıkalı damarlara göre.

Şu anki durumunun gayet iyi olduğunu ve stabil olduğunu söylüyor.. çocukluktan bu yana tekrar da etmemiş zaten öyle görünüyor... daha önce de ehliyet verilmiş zaten.

Ne diyelim inşallah süreç uzamaz ehliyetini alır.

@BnymnYldz,

Son düzenleme:
@OğuzHan112,

Benim merak ettiğim şey aslında şu abicim sürücü muayenesinden sorunsuz geçsem doktor tam raporu verecekken kişinin engelli raporu vardır diye sistemin uyarı verip beni uğraştırmaları öyle birşey mümkün mü bu aklımı kurcalıyor

@Mehmet9544,

Abi arkadaş cevabı vermiş o üst postlarda engelli raporunun olmasının olması fark etmiyor diyor olay doktorda bitiyor. Kimi komisyona atar meseleyi kimisi verir bilemezsin

@Mehmet9544,

Merhabalar ben de sol hemiplejiyim ama ben de hiç kullanma yetisi yok sol kolum sadece sağ elime destek olabiliyor. 2 sene önce ehliyet için başvuru yaptığımda sürücü olamaz raporu çıktı. Halbuki normal otomatik vites aracı rahat kullanabiliyorum ama iş tamamen doktor insiyatifinde. Umarım alabilirsiniz raporu...

Üst Alt