Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sorunları

_DELAL_

Aktif Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar engelliler olarak karşılaştığımız sosyolojik sorunlar nelerdir?bu konuda bi araştırma yapıyorum.lütfen düşüncelerinizi karşılaştığınız sorunları yazarmısınız.(işsizliğin dışında;)

engellilere yönelik spor faaliyet alanlarının çok kısıtlı olması.
plajlarda can kurtaranın olmaması.vs.vs.vs.vs.vs.vs daha çok var.

Yetersizlik hissi, acaba engelim yüzünden yadırganır mıyım, işimi herkes kadar yapabilir miyim düşünceleri.. Ben okuduğum fakültemden mezun olamayacağımı düşünüyordum vermezler bana diplomayı diyordum mesela.. Sonra ihtisası kazandığımda hocayı arayıp utana sıkıla hocam ben geleceğim ama ben de şöyle bir kusur var demiştim.. Sorun olmadı engelim hiç. En beceri isteyen manipülasyonları uygularken bile ancak çoğu kez de yersiz olmasına rağmen bu tarz düşünceler, insan bunu anlayana kadar hayatından çok şey götürüyor, üzüyor..

kısaca toplumun bizlere bakışı bu bakış oldugu sürece bizlerin sorunu bitmez

engellinin en büyük sorunu; karşıdaki engelsiz insanın engelli düşünüşüdür. toplum bu tür bakışlardan kurtulursa engellinin engeli olmaz, hayat daha kolay yaşanır olur.

Kısaca özetlersek; Empati sorunu var.

engellinin sosyolojik sorunlarından biride topluma kolay adapte olamayışı....Kendimizi toplumdan dişlanmiş gibi hissetmemiz... yada bize öle hissettirmelerii...İşitme engellilerin mesela topluma adapte oluşu biras zor oluyoo bunun sonucunda sosyal fobi oluşuyoo en nihayet psikolojik sorunlara kadar gidiyoo...Psikolojik sorunların çoğu bizim tayfadan çıkıyo...

zeynepöykü;bt6539' Alıntı:
engellinin sosyolojik sorunlarından biride topluma kolay adapte olamayışı....Kendimizi toplumdan dişlanmiş gibi hissetmemiz... yada bize öle hissettirmelerii...İşitme engellilerin mesela topluma adapte oluşu biras zor oluyoo bunun sonucunda sosyal fobi oluşuyoo en nihayet psikolojik sorunlara kadar gidiyoo...Psikolojik sorunların çoğu bizim tayfadan çıkıyo...
yani psikolojik sorunlarla boğuşanların çoğunluğu engellilerden oluşuyo

engelli insanların en büyük sorunu ,her an ona üzürlü olduğunu anımsatmaktır.bu illa sözlü ifade olarak anlamayınız davranış açısından.sosyal hayata adaptasyon konusuda var.engeli bir kişi malaesef tek basına hiç bir yere gidememektedir.bunun sebebide yoneticilerin toplumdaki tim unsurları göz önünde bulundurmamaktadır.örneğin toplu taşıt araçlarında yaya yolaları üstve alt geçitlerde hiç birinde engeli düşünülmemiş.vel hasıl sorunlar var ama çözüm üretiçek ve uygulayacak insan yok malisef.

Bende farklı bir sorunu ortaya koyayım.Engelli birey gerek duygusal ilişki gerekse evlenmek için kendine partner aradığında engelli bir bireyi seçmek durumunda kalıyor.İstisnalar olsa bile gerek toplumun bizler üzerinde uyguladığı sessiz baskı gerekse kendi içimizdeki kendi değerimizi bilemeyip ezilmişlik hissimizle böyle bir davranışa zorlanıyoruz.

vilanjik;bt6554' Alıntı:
Bende farklı bir sorunu ortaya koyayım.Engelli birey gerek duygusal ilişki gerekse evlenmek için kendine partner aradığında engelli bir bireyi seçmek durumunda kalıyor.İstisnalar olsa bile gerek toplumun bizler üzerinde uyguladığı sessiz baskı gerekse kendi içimizdeki kendi değerimizi bilemeyip ezilmişlik hissimizle böyle bir davranışa zorlanıyoruz.

Bana kalırsa toplumun dayatmasının bizim davranışlarımıza yön vermesime izin vermek; en büyük engele yani kendimize takılarak kendi etrafımızda devinmemiz demek. Kendi engelimiz dahil, toplumun bize dair tüm engelli düşüncelerini bir kenara bırakıp umursamadan olabildiğince özgür yaşamalıyız. Bizi seven her kimse zihni ve düşünceleri zaten bizim engelimize takılmayacak kadar engelsiz olacak; bu açıdan kendimizi şanslı bile sayabiliriz. Ya engelsiz olup da sonradan sakatlandığımızda bizi bırakabilecek bir at gözlüklü ile hayatımızı birleştirmiş olsaydık? İşte ben Allaha bunun olmaması için dua ederim, başka hiçbirşey için değil..

beni anlamamaları ulaşım zorlu asansor mert arkadaşımız tam beni tarıf etmiş normal insanlar bana acıyarak bakıyorlar

Tayin
Engellilerin sorunu hiç bitmiyor. Mesela en büyük arzumuz olan devlet kamu ve kuruluşlarında memurluktur(Nacizane fikrim). Ama bir o kadarda memleketinden uzak kalması ve engelliyle tek başına yaşaması. Bu konudada engellerle karşı karşıyayız. Allaha şükür işimizi bulduk Enazından biz engellilere yönelik tayinlerde pozitif bir ayrımcılık yapmalarını istiyorum. Darısı işi olmayan milyonlarca arkadaşımız için. İnşallah en kısa zamanda devlette açık bekleyen 35-40 bin kontenjanın dolması.

Engelli insan hayata 3-0 başlıyor. Toplumda, bazen ötekileştiriliyor..Hata yaparmıyım düşüncesi bizi bastırıyor..İçine kapıyor,aslında kendi içerisinde zirvede oluyor. Artık duygularını bastırmaktan yoruluyor. Sevdigi kişiye açılamıyor. Belki duyguları sağlam insanlardan daha yüce, daha derin. Ancak...!!! Kimi zaman kendini zorlayarak yelkenlerini açıyor karşısındakine, aldıgı cevap: Ben onun gibi sakata mı kaldım...Ve savaşın acımasız mağlubiyetine söylecek söz kalmıyor. Kendi derinliğine tekrar gömülüyor..En başşa dönüyor...!!!

Üst Alt