Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Merhaba ,

Yazılarda ötvsiz alınan aracını kaza sonrası sigorta şirketinin hurdaya ayırdığı yazanlar olduğunu gördüm.Bende böyle talihsiz bir kaza yaşadım ve sigorta şirketi bir türlü aracı hurdaya ayıramadı.Trafikte hak mahrumiyetinden dolayı bertaraf formu düzenleyemediğini ileri sürüyor.Trafik ise hak mahrumiyetini kaldırmak için bu belgeyi istiyor.Hak mahrumiyeti ötvsiz alınması sebebiyle var.Aracını kaza sonrası hurdaya ayıranlardan bana yardımcı olabilecek biri var mıdır ?Engelli araçlarının hurdaya ayrılmasında trafik tescil hangi belgeleri istiyor acaba.Dönüş yapacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.

ötvsiz alınan araçlara 5 yıldan önce satış yapılmaması için trafik tescilin koyduğu hak mahrumiyet oluyor.Artık vergi daireleri değil trafik tescil takip ediyor.

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Anladıgım hurda belgesini trafik tescil istiyor, ki bence haklı.

Sigorta sirketide o belgeyi istiyorki, hurdaya çıkarmadan arabayı hasarlı olarak satıp gelir elde edeyim diyor.

Sigorta şirketi iş güzarlık yapıyor, siz hurdaya çıkarılmasını isteyin belgeyi alın.

Yoksa ötv yi size ödetmeye çalışıcaklar.

Sorunu hallettik gibi.Teşekkür ederim ilginize

Ben trafikten bulunduğum ilde halledemedim.Trafik ısrarla hak mahrumiyetini kaldırmak için bertaraf formu istedi ancak bertaraf formu düzenlemek içinde hak mahrumiyetinin kalkması gerekiyordu.Sigorta şirketinde zaten vekaletim vardı.Sigorta şirketinin üst düzey yöneticilerine ulaştım.Ve dün sigorta şirketi kendi gidip çözdü.Eksper raporu ve sigortadan yazı ile çözdüler.Bu yolu da ben önerdim onlara.Ne yazık ki mevzuatlar çok net değil herkes işine geldiği gibi yorumluyor.Sigorta şirketleri zaten müşterilerinin memnuniyetini hiç düşünmüyor.Sizi zorlayıp en kötüsüne razı etmeye çalışıyorlar.Bu hafta inşallah paramı alırım.Neredeyse 4 aydır uğraşıyorum.Burada da gördüğüm kadarıyla birçok yanlış bilgiler dolaşıyor.En kısa sürede kasko ile ilgili süreci burada başka arkadaşlara faydası olması için paylaşacağım.

Bende hep merak etmisimdir basima böyle bir hal gelirse ne yaparim diye. Bir önceki aracim pert olmuştu ama otv indirimli değildi sorun olmadı. Surecinizi bende merakla bekliyorum. Böyle bir durumda sigorta şirketinin aracı hurdaya ayırdığını nasıl anlayacagiz. Onlara vekalet veriyoruz ya arabayı satarlarsa ne olacak.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar tam olarak nelerden muhafız otv vergi başka ?

Doğru olan kaskonun ötvsiz tutarı ödemesi ve aracı hurdaya ayırması.Aracı hurdaya ayırmazsa hem arac için ötv doğuyor o durumda kasko ötvli ödüyor siz ötvyi ödüyorsunuz ancak araç hurdaya ayrılmadığından aracınızın alım tarihinden 5 yıl süreyle ötvsiz araç alamıyorsunuz.Vekalet vermeden mutabakat metni geliyor ve aranızda mailleşme oluyor.Ben maillerde hurdaya ayrılması koşuluyla ötvsiz tutarı kabul ettiğimi bildirdim.Zaten sigortalar birliği de doğru uygulamanın bu şekilde olması gerektiğini söylüyor. O yüzden kafa karıştırmaya gerek yok artık sigorta şirketleri de bu durumu iyi biliyorlar.Benim aracım ilk yıl dolmadan kaza yaptığımdan liste fiyatından ötv düşüp mutabakat yaptık.Ama diğer yıllar için olduğunda bence mağduriyet artabilir.Çünkü orada bildiğim kadarıyla 2 el piyasasından ilk alımdaki ötv düşüyor.O zaman kayıp daha fazla olabilir onu aşmak içinde ilk 3 yıl 0 araç klozlu kasko yaptırmak .

Arkadaşlar ayık olmak lazım bu sigorta şirketleri tam düzenbaz olmuş.Eksperler bile sigorta şirketlerinin sigortalı elamanı gibi

@asaltekin kardeşim

asaltekin

Aslında teferruata hiç girmeden talep ettiğimiz şey çok basit.

Biz en kötü durumda (pert) güvende olmak istiyoruz. Sebepsiz zenginleşme de istemiyoruz. Sigorta firmaları da hem bize (rayiç bedel) hem devlete (perte çıkmış aracı satmak için hesaplanan) ÖTV ödemek istemiyorlar.

Bunun basit bir yolu var.

Kasko ya eklenecek " Araç kaza sonucu ağır hasarlı raporu alması durumunda, çekme belgesi alması alınarak, araç sahibine (sıfır araçlar için) ÖTV siz bedel (1 - 5 yıl arası araçlarda rayiç bedel) ve çekme belgesi verilecektir.

[ Sıfır araç Örnek "Araç kaza sonucu ağır hasarlı raporu alması durumunda, araç sahibine çekme belgesi verilir ve ÖTV siz bedel ödenir.]

(Yukarıda ki ifadeler daha teknik ve mevzuata daha uygun bir şekilde düzenlenir. Ancak mantık aşağı yukarı bu)

Sigorta şirketleri nin bu boktan duruma düşmüş olmalarının tek sebebi açgözlülükleri. Kendileri pert olmuş aracı da satıp kâr elde etmek istediklerinde karşılarına ÖTV borcu çıkıyor. Hem bize hem maliye ye ödemek istemedikleri için en kolay da bizimle uğraşabilecekleri için bize oynuyorlar.

Bizim ÖTV li ödeme alma talebimizi de açgözlülük (kişi kendinden biliyor işi) olarak nitelendiriyorlar. Yarattıkları mağduriyetin de farkında değiller. Çünkü duruma hizmet penceresinden değil kârlılık ekseninden bakıyorlar.

Pert araba satmak hevesinden vazgeçen herhangi bir sigortacılık firması yüzbinlerce engellinin derdine derman olup asıl işi olan poliçe satmakta büyük mesafe kateder. Ayrıca pert araçları toplatmak ÖTV lerini ödemek tekrar trafiğe çıkartmak vs bi ton yükümlülükten kurtulmuş olacaklar. Ayrıca engellilerle yaptıkları poliçelerin tümü diğerlerine göre daha kârlı olacak (135 binlik araca göre prim ödüyorum kaza durumunda bana 85 bin TL taahüt ediliyor bu herifler mal yemin ediyorum. Ballı kaymaklı iş fırsatı önlerinde duruyor, onlar çöpleri [perte çıkmış aracı toplayıp kâr elde etmek] karıştırıyorlar)

Emeğin için teşekkürler ama onlara kanunlardan bahsetmen manasız anladıkları dilden konuşman lazım

Arkadaşlar merhaba bende anneme ait %91 engelli raporuyla 5 ay önce araç aldım ve euroka sigortadan kasko yaptırdım..aracım ile geçen ay kaza yaptım ve aracım ağır hasarlı olarak pert işlemi yapılıyor..poliçemde engelli araç klozu başlığı altında aracın kaza sonrası hurda belgeli olması durumunda ötv hariç bedel ödeneceği yazıyor..Ben ötv hariç bedel ödemesine razıyım ancak aracımı hurdaya ayırması şartı ile razıyım..Çünkü ancak bu şekilde aynı raporla tekrar ötv indirimli araç alabiliyorum..aksi taktirde aracıma sadece çekme belgesi düzenlenirse hem ötv indirimden tekrar faydalanamıyorum hemde çekme belgeli aracı satış işlemi yapılacak olurlarsa ÖTV ödenmesi zorunlu olacak..(Gerçi satış olacaksa ötv yi ödeme sorumluluğu alan kişide olacak) Bu durumda 2 alternatif var...ya bana ötv li tutarı ödeyecek bende aracın satışını sigortaya vereceğim..yada ötv hariç ödeme yapacak ama aracımı hurdaya ayıracak ki bende aynı raporla tekrar ötv indirimli araç alabileyim
Bu durumda hangi yol izlenmeli kaskoya ne teklifte bulunmalıyım..mutabakata hangi şartları yazdırmalıyım.?daha önce bu durumla karşılaşan arkadaşlar nasıl bir yöntem izlediler? aracın hurda işlemini trafik şubden kendimiz mi yapmalıyız yoksa mutabakata gerekli şartları yazıp sigortaya vekalet gönderip onların mı yapmasını beklemeliyiz?

Hurda işlemini kendim yapsam Trafik şube hurda işlemi için bertaraf formu istiyor..Bertaraf formunu da ancak lisanslı hurdacılar verebiliyor ama onlarda aracı görmeden teslim almadan bertaraf formu düzenleyip bana gönderir mi?

Sizin yapmanız zor olur bertaraf formu için aracı hurda atık merkezlerine teslim edilmesini istiyorlar.Ben daha yeni böyle bir durum yaşadım ve dört ay oldu paramı pazartesi alacağım hurda belgemle beraber.Sizin zaten engelli araç için klozunuz varmış ötvsiz bedeli ödeyecekler ve mecburen hurda belgesi düzenleyecekler ama sigorta şirketi önemli öncelikle sigorta şirketiniz kendisimi hurdaya ayıracak yoksa enka pert şirketimi.Bir çok sigorta enka pert şirketi ile çalışıyor.Ve o şirket çok duyarsız işlemleri uzatıyor.Sizi trafiğe gidip hak mahrumiyetini kaldırmaya zorluyorlar.Gerçi benim olayımdan sonra nasıl yapacaklarını öğrendiler çünkü sonunda benim işlemlerimi onlar yaptırdı.Mevzuatta bazı yoruma açık durumlar var kimse işi nasıl yapması gerektiğini bilmiyor.Normalde eksper raporu ile hak mahrumiyeti kaldırılıp, bertaraf formu düzenlenmeli ama trafik hak mahrumiyetini kaldırmak için bertaraf formu istiyor.Bertaraf formu ise hak mahrumiyetinden dolayı düzenlenemiyor.Trafik tescildekilerde çok da işleyişi bilmiyor.Size tavsiyemönce enka pert şirketine internetten bakın sigortanızın anlaşması varmı varsa sigorta şirketine süre ile ilgili şartlar koşun sonunda alırsınız istediğinizi ama uzun sürer ben kazanın şoku ile pek ilgilenemedim süreç böyle sandım ama değilmiş o yuzden işlemlerin uzun sürdü şimdiden kolay gelsin

Ben kaza yapalı 28 gün oldu..euroka sigorta mutabakatı dün gönderdi..ancak mutabakatta net cümleler yok..bende çelişkide kaldım..bana mail olarak mutabakat gönderildi cesar trafik müşavirliği tarafından..sanırım işlemleri cesar trafik müşavirliği yürütecek..evrakları ve vekaleti oraya göndermem isteniyor

Sizin sigrtanız orası ile anlaşmalıymış ben sigortam liberty sigorta idi ve enka ile anlaşmalıydı.Bende vekaleti enkaya verdim.Sovtaj bedelini bu şirket ödüyor.Mutabakatınızda sovtaj bedelinden bahsediyormu.Muhtemelen bahsediyordur.Okısmı cesar trafik müş. ödeyecek ve aracı hurdaya çıkaracak.En azdan 28 günde mutabakat gelmiş liberty bana 46.gün göndermişti

mutabık kalınan piyasa değeri 165.000 TL yazıyor...ayrıca mutabakatımda sovtaj bedeli olarak 40.000 tl yazıyor...Bu 40.000 Tl sovtajı sanırım cesar ödeyecek bana..geri kalan 125.000 tl yi euroka ödeyecek sanırım
size mutabakat geldiğinde ne kadar sürede evrakları tamamladınız ve aracınız hurdaya ayrılıp ödeme yapıldı..1 hafta 10 güne kadar çıkarmı acaba

Arkadaşlar sigortadan bana gelen dosyanın başlığı EUREKO SİGORTA A.ŞMUTABAKATLI AĞIR HASAR İBRA VE FERAGATNAMESİ...bu ne anlama geliyo bilen varmı? mutabakatnameden farklı ağır hasar ibra ve feragatnamesi yazıyo..ayrıca bu metinde aracın hurdaya ayrılacağıyla ilgili herhangi bir madde yok..

EUREKO SİGORTA A.Ş
MUTABAKATLI AĞIR HASAR
İBRA VE FERAGATNAMESİ​

Yukarıda yazılı poliçe ile EUREKO SİGORTA A.Ş. nezdinde sigortalı bulunan vasıtam(ız) yukarıda belirtilen tarihte ağır hasara uğramıştır.

EUREKO SİGORTA A.Ş.’nin tarafımıza ödediği gerçek ve mutabakatımızda olan aşağıda belirtilen tazminat bedelini tahsil etmekle, keşide ettiğim/iz ve edeceğim/iz faiz ve fazlaya dair hasar ve poliçeden yöneltilecek bütün yükümlülük ve taahhütlerinden ihtarnameler, açtığım/ız açacağım/ız dava ve icra takipleri ile işleyecek bir alacak ve iddiam/ız kalmamak kaydı ile tam ve mutlak suretle ibra eylediğimi/zi, üçüncü şahıslara karşı olan talep ve dava haklarımızın aşağıda yazılı tazminat miktarı kadar EUREKO SİGORTA A.Ş.’ye devir ve temlik ettiğimizi kabul beyan ve taahhüt ederim/ederiz.

Bu kere EUREKO SİGORTA A.Ş. ile aramızda vaki anlaşma neticesi, poliçe şartları gereği 16,5000 TL ( KDV dahil ) olmak üzere nakden ve tamamen EUREKO SİGORTA A.Ş.’den aldığımı(zı), işbu meblağı almakla mezkur kaza ve işbu ibranameye konu sigorta ilişkisi ile ilgili olarak her ne sebeple olursa olsun EUREKO SİGORTA A.Ş.’den bir alacağım(ız) kalmadığını, Şirketin zimmetini her türlü hukuk ve müddeiyatdan rücu kabil olmamak üzere tamamen ve katiyen ibra eylediğimi(zi) ve ağır hasarlı aracım/ızın mülkiyetinin teklif sahibi kişilere devri için EUREKO SİGORTA A.Ş.’nin gösterdiği kişilere gerekli olan vekaletnameyi vereceğimizi, Kasko Genel Şartları’nda belirtilen trafikten çekme belgesini EUREKO SİGORTA A.Ş.’ye teslim edeceğimi/zi, bahse konu ağır hasarlı aracımız/ın tescil işlemi yapılana kadar araç üzerine konabilecek her türlü haciz, vergi borcu vb. yükümlülüklerden tamamen sorumlu olduğumu/zu ve bu tür takyidat ve borçlardan ari olarak aracın tescil işleminin yapılmasını sağlayacağımı beyan ikrar ve taahhüt ederim/iz.

Bununla birlikte, yapılacak tazminat ödemesi sonrasında hasara konu aracımıza ilişkin no’lu
poliçemin / poliçemizin iptaline muvafakat ettiğimizi ve poliçeye şerhedilmiş rehinli alacaklı bir kredi kurumu bulunması durumunda ödemenin talebi halinde rehinli alacaklıya yapılması gereğine ilişkin yasal zorunluluğunun bilgimiz dahilinde olduğunu bildiririz.

İşbu ibraname mutabık kalınan gerçek zararın sigortalı ya da poliçeye şerhedilmiş rehinli alacaklı kredi kurumu hesabına alacak kaydedilmesi ile hüküm ifade eder.

İş bu ibranamede belirtilen tazminat tutarı ve sovtaj bedeli EUREKO SİGORTA A.Ş. garantisinde olup, tanzim edilen poliçe toplam primlerinin (vadesi gelen veya gelmeyen) tamamının EUREKO SİGORTA A.Ş. tarafından tahsiline/mahsubuna muvafakat ederim.

mutabık kalınan piyasa değeri: ......... TL
stovaj: ................TL
tazminat bedeli: ..... TL

Tazminat Bedelini Alan
Sigortalı & Rehinli Alacaklı :

ÖNEMLİ NOT: Ödeme için ibraname ile birlikte aşağıdaki bilgi ve belgelerin tarafımıza gönderilmesi gereklidir.

IBAN No: ....................................................................................... (Zorunludur)

Gerçek kişi : T.C. kimlik numarası içeren nüfus cüzdanı fotokopisi
Tüzel kişi ; Ticaret

Merhabalar,

ÖTV'siz araç aldım. 5 yıl bitmek üzere ve kaskoyu yenileyeceğim. 5 yıl boyunca kaskoya engelli için özel bir klozu maalesef ekletemedim. Hiçbir sigorta şirketi bunu yapmıyor. Bu şekilde çok şükür kazasız belasız 5 yılı doldurdum. Kasko hep aracın rayiç değerinden yapıldı.

Şimdi sorum şu: ÖTV'siz alınmış ama süresi (5 yıl) bitmiş arabaya yapılan kasko için, araç pert olursa yine de sigorta şirketi ÖTV'siz değeri mi öder? Çünkü sigorta şirketi araç pert olduğunda ÖTV'den dolayı satmakta sorun yaşamayacak ve bunu bahane edemez artık.

Bu aracı satıp yeniden ÖTV'siz araç alırsam bu kasko sorunu yine sil baştan başlayacak. Bu konuda yasal bir düzenleme yapılması için nereye başvurmalıyız? Herkes bu başvuruyu yaparsa dikkate alınır belki.

Sigorta şirketi zarar etmeme derdinde ama bize yapılan ÖTV indirimini kendi lehine kullanıyor. Diğer araçlar da rayiç değerinden yaptırıyor ama pert olması durumunda tüm parayı alabiliyorlar. Bize de ÖTV'den dolayı satış yasağı bahane edilerek ÖTV'siz fiyatından hesaplanıp bize verilmesine razı olmak zorunda bırakılıyoruz. Burda eşitlik kanununa aykırılık yok mu?

Herkese kazasız belasız günler dilerim.

Sigorta şirketlerinin ağzımıza bir parmak bal çalıp aman uğraşmayalım zihniyetiyle gidersek daha çok paralar kaptırırız.Hukuk yolunu kullanmalı ve emsal olacak davalar kazanmalıyız.Ki sonunda düzenleme yoluna gidilsin

yeni araç aldım.2016 citroen kaktus dizel otomatik.
kaskosu:1624 tl
poliçemde birt sıkıntı varmı.bilgisi olan .....
POLİÇEMDE ENGELLİ ARACI KLOZU YAZIYOR.
İşbu poliçe ile teminat altında olan aracın engelli aracı olması nedeniyle,araç satın alınırken sigortalıdan tahsil edilmeyen her tür vergi ve fonlar aracın çalınması veya tam hasara uğraması halinde ödenecek tazminattan tenzil edilecektir.taraflar bu konuda peşinen mutabık kalmışlardır.araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu hallerde h sınıfıu sürücü belgesi veya kanunen bu belgenin yerini almak üzere düzenlenmiş olan sürücü belgesi ile diğer hallerde 3.dereceye kadar kan ve sihri hasımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilmiş bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır.aksi halde tazminat ödenmez.

Selam arkadaşlar,
Yeni ötv siz aldığım araca kasko yaptırıcam. ne yapmam gerekir ileride sorun yaşamamak için?

Son düzenleme:
Benim paramı enka pert şirketi hala ödemedi araç hurdaya çıkalı 10 gün oldu satış sözleşmesini bekliyorlarmış Arıyorum mail atıyorum oyalıyorlar. Liberty ve enka kaza yapıp ölmeyeni kanser edip öldürmek için uğraşıyorlar.Liberty ise geçtiğimiz perşembe ödedi .Kaza tarıhi 11 ağustos düşünün.Bana mutabakat geldiğinin ertesi günü evrakları gönderdim.Mutabakat 26 eylülde gelmişti.Hala uğraşıyorum.Avukat bir tanıdığınız varsa mutabakatı önce ona gösterin öyle imzalayın.

Bende evrakları gönderdim..aracım henüz hurda işlemleri yapılmadı..bu hafta hurdaya ayrılır öbür haftaya paramı alırım diye tahmin ediyorum..kaza tarihim 11 kasım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

umarım sizinki çabuk olur sonucu paylaşırsanız hangi sigorta şirketleri bizim için daha iyi onu tespit ederiz

Arkadaşlar süreç tamamlandı gibi..dün aracın hurda ruhsatı çıktı..ayrıca dün euroka sigortadan paramın tamamını aldım..şimdi hurdaya ayrılan tescil belgesini ve ek 1 formunu bekliyorum..kargo ile gönderiyolar..evraklar gelince vergi dairesinden aracın düşümünü yaptırıcam..kazayı 11 kasımda yapmıştım 1 hafta 10 gün içinde exper raporu çıktı..daha sonra arac ihaleye cıktı ve aralık ilk haftası sigorta mutabakatname gönderdi..toplam 45 gün gibi bir sürede aracın işlemleri ve ödemesi tamamlandı..herhangi bi sorun yaşamadım..aracımın şuanki sıfır satış fiyatını tam olarak aldım..5 ay önce aldığım aracla şuan ki fiyatı arasında 15.000 tl oynuyodu kur farkı ve zamdan dolayı..mağdur olmadan işlemler bitti..euroka sigortaya ve çalışanlarına teşekkür ediyorum ve tavsiye ediyorum..

deepdarkblue

Aracın size ÖTV siz bedelini odemediler mı nasıl tamamını alabildiniz. Aracınız hurdaya ayrıldı mı kesin yoksa otvli fiyatı ödeyip hurdaya ayırmadilar mı?
Zamanında sizden vekaletname isterken aracı hurdaya ayırmak için mı aldılar yoksa satışını yapmak için mı ?

Aracın ötvsiz bedelini ödediler..yani şuan aynı aracın ötvsiz fatura bedeli ne ise onu ödediler..aracada hurda belgesi çıkarttılar..bende zaten başka arac alabilmem için aracın hurdaya ayrılması ve trafik tescilden ve vergi dairesinden düşümünün yapılması gerekşyodu

Vekaletname için zaten baya kapsamlı matbu bir metin var..noterden o metni yazdırıp vekalet verdim..hurdaya ayırma satma vs gibi bi çok madde vardı vekalette

Cevap için teşekkürler. Aracın bir yılı dolmadigi için kasko mecburen sifirinin fiyatından ÖTV yi düşüp ödedi. Yalnız bunu bir yıldan sonra nasıl yapıyor acaba ÖTV düşecek fakat bu ÖTV yi ne üzerinden baz alıyor.onu merak ettim birde aracı nasıl satmaya kalkmadilar yani sizin haberiniz olmadan aracı satıp size yine ÖTV siz fiyatı odeyebilirlerdi.

Aracı satmaları mantıklı değil..çünkü kanuna göre ötv instisnalı aracın satışında önceden ödenmeyen ötv bedelini alıcının ödenesi gerekiyor..

Üst Alt