Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli vergi indirim belgesi kaç nüsha ve kaç sayfa?

tb2nhf

Aktif Üye
Konular
76
Reaksiyonlar
52
Arkadaşlar vergi indirim belgesi kac nüsha kac sayfa oluyor iş yerime geldi ama bana vermediler kaybettiler bende vergi dairesinden sordum vergi indirimi sürekli dediler süresi yok ömür boyu dediler acaba yanlışmı baktılar 2 sayfaysa öbürüne bakmadanmı söylediler diye endişe ediyorum acaba vergi indirim belgesi kac sayfa

@tb2nhf Bir isyerine yazılan nüshası var birde küçücük bir sayfa gelir başkanlığından engelli oranını gösteren bilgiler o kadar.Ayrica basvurdugun vergi dairesi yada defterdarlık sana nüshasını vermek zorunda,

@samedo99, sagolun 2 sayfamı oluyor bilgi icin teşekkürler vergi dairesi sistemden vergi indirimi süreli yada süresiz oldugunu görebilirmi

Vergi dairesine giderek de teslim alabilirsiniz. Vergi indirimi belgesi 1 sayfadan fazla değil. Basit bir kağıt parçasında ayrıntılar yazılıdır sadece. Vergi indirimi belgesini almanıza gerek yok zaten. Sistem de kayıtlı detaylar her zaman görebilirsiniz.

@deasn12, cevap icin sagolun biraz kuruntu yapıyorum 2016 da vergi indirimi aldım belli aralıklarla vergi dairesini aradım vergi indirimimin süresi yok ömür boyu dediler en dogrusu vergi dairesine gidip nüshasını almak şüpelendiğim konu şu hak verirsiniz 4 aylık tedaviyle süresiz rapor oldım 2016 da yalnız 2014 de tedavim vardı 2016 daki 4 aylık tedaviyle süresiz rapor aldım vergi indirimini telefonla vergi dairesine sordugumda süresiz dedi engelli raporumun acıklama kısmında 2014 de tedavi görmüş 2016 da hastanemizde 4 aylık tedavi görüyor yazıyordu biraz süpriz oldu

@tb2nhf,

Benimki işyerine e-tebligatla geldi 2 ay önce. Sizinki de bu şekilde geldiyse sistemden indirsinler bir kopya daha. E-tebligatları alan yetkilinizle bir görüşün isterseniz.

@Hkmp_ICD, görüştüm e tebliğatı bulamadılar aslında bende bulmalarını istemiyordum cünkü psikiyatri hastası oldugum icin işten atılma riskim vardı 2016 dan beri arada kaynadı gitti vergi indirim parasıda almadım vergi indirimin işlenmesine gerek yokmuş emeklilik icin vergi dairesinden süreli yada süresiz vergi indirim alınması yeterliymiş

@tb2nhf,

Anladım. O zaman yukarıda yazıldığı gibi vergi dairesinden almaya çalışabilirsiniz.

Alamazsanız eğer e-devlete girip, oradan dijital vergi dairesini açıp yeni bir dilekçe oluşturabilirsiniz. Hangi vergi dairesi indirim yazısını 2016 da verdiyse, ona hitaben durumu anlatıp size bir kopyasının verilmesini talep edebilirsiniz belki.

@tb2nhf, 10 gün önce bende süresiz vergi indirimi aldım ve maliyeye giderek çıktısını elden aldım benimki 5 sayfa şöyleki; 1. sayfa çalıştığın yere yazılan kağıt (isciniz şu tarihten itibaren vergi indirimi alıştır diye) 2. ve 3. Sayfa vergi indirimi aldığıma dair kağıtlar. 4. ve 5. sayfa ise benim engelli raporumun kopyesi önlü arkalı maliye kurulundaki Dr. Kaşeleri var. NOT: vergi indirimim süresizdi ama yazıda öyle bir ibare yoktu maliyedeki memura sorduğumda ise memur bu süresiz bir sıkıntı yok eğer süreli olsaydı tarih belirtilirdi diye cevap verdi ve bana mantıklı geldi ayrıca iş yerinin kaybetmesi sorun değil gidin maliyeye çıktısını alın veriyorlar yani hayırlı olsun bu arada...

@tb2nhf,

@samedo99

Merhaba,

Psikiyatrik hastalığım var. İşyerine gönderilen vergi indirim belgesinde engelin ne olduğu yazar mı?

İşimi kaybetme riskim nedeniyle bilinmesini istemiyorum.

Vergi indirim resmi yazısının sürelisi olmaz zaten. Ya olumlu olur ya olumsuz olur. Olay bundan ibaret.

@Alman, Vergi indirim belgesi Süreli veya Süresiz olur. Örnek olarak 2 yıl Süreli bir rapor ile başvuru yapılırsa buna uyumlu olarak vergi indirimi belgesi 2 yıl süreyle geçerli olur. Süresiz bir rapor ile başvuru yapıldıysa genelde vergi indirimi sonucuda Süresiz olur.

Vergi indirimi başvurusunda Merkez Sağlık Kurulu incelemesi sonucu %40 altında bir oran belirlenirse olumsuz demektir. %40 ve üzeri bir oran belirlenirse derecesine göre olumlu demektir.

@differential, Vergi indirimi başvurusu sonucu işyerine giden sonuç evrağında engelin ile ilgili bir içerik olmaz. Aşağıdaki gibi bir yazı yazar.

Adı geçenin başvuru tarihinden XX.XX.XXXX itibaren 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 31 inci maddesine göre engellilik indiriminden yararlanması uygun görülmüştür

@BnymnYldz dostum ne maaş bağlandi mümkünse .Birde primin çok olması maaşı etkilemiyor dimi ben tam 4 binde biraktim primi süreyi bekliyorum

@samedo99, Birkaç gün fazlalık olsaydı bari tam 4000 de mi bıraktın 🤔 Prim sayısının önemi pek yok yüksek maaş alabilmek için. Çalışma hayatın boyunca maaşının asgari ücretten yüksek olması ve buna bağlı olarakta primlerin yüksek miktarda yatırılması gerekiyor.

2000–2008/10 Aylık Bağlama Oranı
60.00

2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
34.12

ABO oranı 2000-2008 arası daha yüksek hesaplandığı için, o yıllarda primlerin daha çok ve yüksek yatırılmış ise maaşın biraz daha yüksek olacaktır.

Son düzenleme:
Ben basit bir şekilde PDF dosyasına ulaştım.Cimer e bilgi edinme için vergi dairesine dilekçeyle başvurdum.15 zgun sonra daireden Cimer e PDF şeklinde yükleme yapmışlar.O nu da indirdim dosyaya koydum.Bi köşede duruyor

Üst Alt