Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler Ne İster?

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1
1[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Engelliler Ne İster?[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ne mi, Sadece biz engelliler değil, aslında her insan hatırlanmakve değer verilmek ister. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Fakiriziyaretiyle mutlu eden gerçek dostlarımdan birisi Aydın Kaynarca Bey’dir. Bey dememin sebebi işyerindeyken öyle hitap etmemdi, çünkü üretimbölümü müdürüydü. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Aydın bey, emekli ODTÜ mezunu bir endüstrimühendisidir, çok nazik ve son derecemütevazidir. Onun gibi ben de yalnızım. Beraber film izleriz. Çok iyianlaşıyoruz. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Çünkü, Hz.Mevlana der ya; Aynı dili değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]AşağıdaAydın beyle beraber izlediğimiz iki filmden bahsedeceğiz. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]FİLM1[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Geçenlerde geldiğindeİran’lı yönetmen Macid Macidi’nin “SöğütAğacı” isimli filmini izledik. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Filmde 42 yaşında üniversiteöğretim görevlisi görme engelli birprofesör vardı. Mutlu bir yaşam süren adam, gözlerinin açılması için, kızını ve eşini görebilmek için içten duaeder. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Duası kabul olur. Ameliyatolup Fransa’dan uçakla İran’a dönüşünde havaalanında onu karşılarlar. Kalabalığı tektek süzen adam, eşininhangisi olduğunu seçmeye çalışırken oradaki güzel bir kıza gönlünü kaptırır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Adam görme engelliyken kalp gözüylegörebiliyordu. Ameliyattan sonra görme yetisini kazandı ama sınavda olduğunuunuttu ve geçici dünyanın sözde güzelliklerine kendini kaptırdı. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Filmde adamın artık aşkla imtihanıbaşlar. Zamanla karısı durumu farkeder ve kızıyla onu terkeder. Adamın annesiolayı duyunca kalp krizi geçirir. Neyse filmi anlatmayayım. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sonuçta anafikir şudur;[/FONT][FONT="Arial"] bu dünyada Allah herkese farklıbir imtihan hazırlamıştır. Adamın gözü açılıyor, fakat bu seferde başka türlüimtihanı devam ediyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kimi karanlıkla, kimi benim gibi ortopedik engelle, kimi aşkla, malla,evlatla, eşle… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kimisi nefsiyle, velhasıl herkes ölene kadar bir sabır ve şükürimtihanındadır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]FİLM2[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Aydınbeyle beraber yine Macid Macidi’nin Cennetin Çocukları filmini izledik. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Filmde okuma ideali yüksek ve istegi fazla olan yine görme engelli 10-11 yaşındaki öksüzbir çocuk vardır. Babası çocuğu sürekli dışlamaktadır. Çünkü yenidenevlenmek istemektedir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Sonunda çocuğu büyükannesinden ayırır ve görmeengelli bir marangoza yatılı çırak verir. Kızkardeşleri ve büyükannesininözlemiyle çok üzülür, çok mutsuz olur. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Babasının işleri ters gider. Babannesi deölmüştür. Babası, istediği kızı da başlık parası yüzünden alamaz. ‘NedenAllah’ım neden’ diye ağlarken, sonunda o öksüz oğlu aklına gelir… [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Bir de,beni etkileyen bir sahne vardı: [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Çocuk, 2. dönem sonunda yatılı okulun avlusundababasının gelmesini beklerken, normal bir insanın sesini farketmeyeceği, yuvasındandüşen yavru kuşun çığlığını duyuyor. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Oturduğu banktan kalkıp eliyle arıyor ve yerdekiyavruyu gömleğinin cebine koyuyor. Ağaca tırmanıp ellerinin hassasiyetinikullanarak yuvayı bulup yavruyu yerleştiriyor. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Engellilerinkalbi, çok merhametli, saf ve temizdir. Çok hassastırlar, kalplerini kırmayın. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Her ikifilmi de tevafuken arka arkaya seyrettik ama tesadüf değildi. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Bu yazıiçin gerekli imiş bu filmler anladım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]10 – 16Mayıs Engelliler haftasıdır[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Merhaba, ben [/FONT][FONT="Tahoma"]Celal Çelik. Friedreich Ataksisi[/FONT][FONT="Tahoma"] hastası yatalak bir engelliyim. Evet söylemesibile zor. Bendeniz biraz bozuk konuşuyorum fakat bu benim suçum değil :)[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
  • [FONT="Tahoma"]Engelli olmak veya sağlıklı olmak elimizde değildir.İçimizde engelli olan veya engelli yakını veya arkadaşı olanlar mutlaka vardır.Engelli olmayı kimse istemez. Ancak, [/FONT][FONT="Tahoma"]Allahhastalıkları imtihan etmek için verir. Sabır ve şükür imtihanı… [/FONT]
    [FONT=Carlito][FONT="Tahoma"] [/FONT][/FONT]
  • [FONT=Carlito][FONT="Tahoma"]Engelliolan gençlere tavsiyem, kendileriyle barışık olsunlar. [/FONT][FONT="Tahoma"]Hayat üzülmeyle vakit kaybedecek kadar uzun değildir.[/FONT][FONT="Tahoma"] [/FONT][FONT="Tahoma"]Ben,sallanarak yürüdüğüm zamanlar; Üniversitede yurttayken ve de çalışırkenişyerinde, kaç kez dengemi kaybettim, merdivenden yuvarlanarak çok düştüm.Başıma toplananlara yerdeyken [/FONT][FONT="Tahoma"]‘Dikkatetmeseydim az daha düşecektim’[/FONT][FONT="Tahoma"] diye espri yapardım. [/FONT][/FONT]
  • [FONT=Carlito][FONT="Tahoma"]Ben engelli olarak yolda biriyle karşılaştığımda,karşımdakinden beklediğim [/FONT][FONT="Tahoma"]selamvermesidir.[/FONT][FONT="Tahoma"] Ama enönemlisi [/FONT][FONT="Tahoma"]gülümseyerek[/FONT][FONT="Tahoma"]... [/FONT][FONT="Tahoma"]İnanın bubiz engellileri, aslında tüm insanları mutlu eder[/FONT][FONT="Tahoma"]. Lütfen engelli gördüğünüzde selam verin veyardım için önce [/FONT][FONT="Tahoma"]‘abi yardım edelim mi?[/FONT][FONT="Tahoma"]’, diye sorun. (sandalyeden itmek, koluna girmek gibi)[/FONT][/FONT]
  • [FONT=Carlito][FONT="Tahoma"]Bazen olmaz yapamazsın, dense bile siz elinizden geleniyapın, çalışın. Yıllar önce, hastalığımın teşhisini koyan ve bir ay tahlillerleinceleyen [/FONT][FONT="Tahoma"]doktor[/FONT][FONT="Tahoma"], babama: [/FONT][FONT="Tahoma"]‘Götür bu çocuğu evine yatsın, hastalığı ilerleyip yatalak olacak,asla çalışamaz’[/FONT][FONT="Tahoma"] dedi. [/FONT][/FONT]
    [FONT=Carlito][FONT="Tahoma"]Rabbime hamdolsun onaltısene çalıştım, 2010 yılında [/FONT][FONT="Tahoma"]emekli[/FONT][FONT="Tahoma"] oldum. [/FONT][FONT="Tahoma"]Umutsuzluk haramdır, asla pes etmeyin. Bize düşen çok çalışmakve Allah’a dua etmektir ve netice için Allah’a dayanıp güvenmektir. Mutlulukise neticeye razı olmaktır.[/FONT][/FONT]
  • [FONT=Carlito][FONT="Tahoma"]Allah’ın bana verdiği imandan sonra en büyük nimetim, sabırkahramanı [/FONT][FONT="Tahoma"]babacığım ve anneciğimdir[/FONT][FONT="Tahoma"]. Allah razı olsun. Onlar olmasa ben nasıldayanırdım?[/FONT][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]DOSTLUK [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT="Tahoma"]DostumAydın Kaynarca Bey ve Efkan Vural hocam[/FONT][FONT="Tahoma"] sağolsunlarfakiri her hafta ziyaret ederler. Hediye ve hoş sohbetleriyle yalnız olmadığımıhissettirirler. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT="Tahoma"]Engelliler inanın hediye falan beklemiyorlar. Bir tatlısöz, bir güleryüz en büyük hediyedir. Bazen dostlarım ziyarete gelirken [/FONT][FONT="Tahoma"]arıyorlar ve illa birhediye istemem için[/FONT][FONT="Tahoma"] ısrar ediyorlar. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=4]BendenizSimit’i özlüyorum. Bir yanık simit bana en kıymetli hediyedir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"][SIZE=4]Engellilerne ister biliyor musunuz, hatırlanmak ve normal bir insan gibi davranılmakisterler; onlara beş dakikada olsa güleryüzle bir simit götürün, gözlerindekimutluluğa şahit olun.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]ENGELLİ OLUŞUMA SEVİNİYORUM[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben aslında engelli olduğuma bir bakıma seviniyorum. Çünküçocukluğumdan beri alay edilirdim, çok kırıcı sözler işitirdim. Oysa ben hastaolduğumu bile bilmiyordum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Dengesiz yürümem benim hatam değildi. O kırıcı sözler ok gibikalbimi yaralıyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah onları da öyle imtihan ediyordu belkide... Şimdi tekerleklisandalyedeyim ama mutluyum. Herkes bende hata olmadığını gördü. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Artık toplumda engelli de olsam bir yer edindim. Hiç kimse banaartık, sarhoş musun, yamuk, daha ayakta duramıyosun, dik dur biraz, sen nebiçim yürüyon, dengesiz, içtin mi, vs. demiyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Binlerce Elhamdülillah bugünüme... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Dünyadaki asıl amacımız Allah'ın rızasını, sevgisini kazanarakcennette ebedi bir gençlik değil mi? [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İşte engelli olmak, engelli çocuğu olmak, engelli yakını, komşusuolmak ise bu amaca hızlıca ulaştırır. Ama şartı isyan etmeden sabırla veşükürle... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]BİZ SEÇİLMİŞ ÖZELİNSANLARIZ[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Bu Friedreich Ataksisi hastalığı(FA) bana Allah'ın hediyesidir ve ben seçildim elhamdülillah. ABD'dekiistatistikte FA 50 binde bir görülen bir hastalıkmış. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Negatif bakan birisi, ne şanssızbiriyim, ne kötü kaderim varmış, diyebilir. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Türkiye'de milyonlarca sağlıklıinsan var. Ama Türkiye'de belki 400 FA hastası var. FA facebook grubunda 310küsür kişi var. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Bundan dolayı ben ise, Rabbim beniseçmiş, diyorum. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Eğer bu dünya asıl hayat olsaydı,eğer hiç ölüm olmasaydı, eğer bu dünya ahiretin tarlası olmasaydı, eğer herkesmutlu olsaydı, … [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]İşte o zaman ben de, ah ne kötükaderim varmış, derdim. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Evet Allah beni sevmişelhamdülillah, ki bana sabredip katlamalı sevap kazanmam ve cennette yüksekmakamlara gelmem için bu hastalığı vermiş. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Böyle görmeyip hastalıktan şikayetetmek, Allah'a hediyeni beğenmedim demektir ki, çok büyük edepsizliktir. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah'ın milyonların içinden seçip engellilik verdiği bizengelliler, iyi değerlendirmeliyiz. İsyan etmeden bolca ibadet ederek sabır veşükürle sevap kazanmalıyız. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Engelli olmak haşa! Bir yaratılış hatası değil, dünyadaki buimtihanın zor sorularından birisidir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Gece olmasa gündüzün, soğuk olmasa sıcağın, açlık olmasa yemeğin,hararet olmasa susuzluğun,… vs değerini anlamayacağımız gibi hastalıklar dasıhhatin kıymetini anlamamızı sağlar. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Hastalıklar anlayana kişiyeözel gönderilen peygamberlerdir. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Allah kusurlarıma bakmadan,Friedreich Ataksisi hastalığı peygamberini bana özel gönderdi. Gaflettenuyandırdı, bu hastalık sayesinde doğruyu buldum. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Tahoma"]Engelli olmak bana Alah’ınhediyesidir. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt