Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler sınıflara ayrılmamalı, herkese eşit haklar verilmeli

bulentbatir

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar insan vücudu öyle yaratılmıştır ki herhangi bir uzvun fazla olarak vücudumuzda olduğunu hiç kimse söyleyemez.İnsanın yaşam kalitesini düşüren,normal insanların yaptığı herhangi bir şeyi yapamamak o insanın bir konuda engelli olduğu, yaşamının diğer insanlara göre daha zor olduğu bir gerçek. Bu konuda aynı fikirde isek biz engellileri neden sınıflandırıyorlar %20 engeli olan insanında yaşam kalitesi düşüktür %50,60,80,100 yüzdesi ne olursa olsun eğer bir konuda engel varsa yaşam zordur engel nerede olursa olsun.
Devletin engellilere verdiği yardımlar,imtiyazlar her engelli için geçerli olmalı.Sen şu kadar engelli sin sana bunu veriyorum,yok sen bu kadar engelli sin sen de bunu al,sana araba var sana yok gibi ayrımları yapmaması lazım.Bu ayrımı neye göre yapıyor benim hangi şartlarda yaşadığımı,yaşam kalitemin nasıl olduğunu nereden biliyor,bu sınıflamayı yapan sağlıklı insanlar değil mi? onlar bizlerin yaşadığını yaşıyorlar mı ki bizler hakkında karar verip sana var sana yok diyebiliyorlar.
sonuç olarak bence %90 engelli bir arkadaşımıza verilen hakların %20 engelli bir arkadaşımız da almalı.bu son alınan kararlarla bu çok az da olsa giderilmeye çalışıldı fakat yeterli mi hayır
Parantez içinde ben %56 engelliyim yazdıklarım yanlış algılanmasın diye yazdım hepinize engelsiz,kaliteli bir yaşam diliyorum engellerimizi ne kadar giderebiliyorsak o kadar iyi yaşayabiliyoruz yetkili sağlıklı kişilerin bunu bilmelerini sağlamalıyız diye düşünüyorum

Çok ütopik bir düşünce. Benim hiç umudum kalmadı

bülent batır yazdıklarını çok saçma buluyorum
%90 engelli birinin durumuyla %20 engelinin durumu
aynımı söyleyecek söz bulamıyorum yazıklar olsun

böyle saçmalıklar yapmayın ltf.
kör değilimki baston isteyeyim.
sağır değilimki işitme cihazı isteyeyim
.yürüyemiyen bir insanın nasıl işitme cihazı istemesi anormalsa, senin istdiklerinde o kadar saçma

arkadas kademeli haklardan bahsetmiş .belki konuyu anlatamamıstır ..bu kadar hızlı bişekilde antipatik olmayın hemen

engelli %90 ile %20 durumu tabi ki aynı olamaz arkadaşlar yazıyı yanlış değerlendirmeyin %20 sizce özürlü mü evet peki devlet neden ona özürlüye verdiği hakları vermiyor neye göre vermiyor, o hakkı o na vermeyen sağlam kişi %20 engellinin ne yaşadığını biliyor mu ben devletin bakış açısının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım
biraz gerçekçi olun sadece ortopedi engeli olan değil duyamayan,göremeyen,konuşamayan da engelli onunda bazı devlet desteğine ihtiyacı var

bulentbatir

Arkadaşım bu ayrımı engelli bireyler evlenmek için eş aradığı kişilere yapıyor . Örnek hafif engelli olsun bana yük olmasın gibi devlet neden yapmasın zaten devlet bu ayrımı yapmasa ülkenin yarısı engelli çıkar emekli olur buda ekonomik olarak hükümeti zor durumda bırakır . Tek gözü protez olan biri yeni oranlarda %32 alıyor ama eskiden bu oran %40 mış burada haksızlık var bunu yasal yol ile arayın toplu şekilde mahkemeye verin ama sen %20 rapor ile bir gözü olmayan %32 raporu olan kişi ile yada bacağı kesilmiş veya yatalak bakıma muhtaç biriyle kendini kıyaslama lütfen!

Üst Alt