Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilere ek sosyal yardım nasıl yapılıyor?

Jokersiz45

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
800 tl alan varmış tek seferlik ve de diğer yardımlar benim e devlete ek gözükmüyor hiç

Yani şöyle diğer aile yardımı var 3 ayda bir 300-500₺ arası bir yardım başka gss prim ödemeleri var sgknın ayda 200₺, son bildiğim ise katılım payı ödemesi mevcut

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) yapılan açıklamaya göre, sigortalı bir işte çalışmayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, 2022'de ayda 150,12 lira Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödeyerek kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor diye anımsıyorum.

Ama fazla yeterli bilgim yok şu yazışma size yardımcı olabilir

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Gelir Tespiti

• 01.01.2012 tarihi itibari ile Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olup Türkiye’de ikamet eden sağlık güvencesi olmayan vatandaşın 5510 sayılı kanun uyarınca genel sağlık sigortası yaptırması zorunludur.
• Öncelikle sağlık güvencesi sorgulanıp provizyonu 4-a kısmi süreli çalışanlar, 60- g, 60 -c1 olanların GSS başvurusu alınmakta olup bunun dışında kalanların GSS başvurusu geçersizdir. Provizyon sorgulamasının 2 nüsha çıktısı alınıp 1 nüshası kişiye elden teslim edilip diğer nüshası kişinin kendi el yazısı ile’ bir nüshayı elden teslim aldım’ yazısı yazması gerekmektedir.
• Gelir tespiti hesaplaması aile bazlı yapılmaktadır. Aile; eş, anne, baba, bekâr çocuktan ibarettir.
• Ailede kişi başına düşen gelir (01.01.2020 - 31.12.2020 tarihleri arasında)
0 - 980,99 TL= G-0 (primi devlet tarafından ödenen Yeşil kart)
980,99 TLl ve yukarısı G-1 (aylık 88,29TL prim ödemeli). Bu rakamlar asgari ücrette meydana gelen artışlar sonucu yeniden hesaplanmaktadır.

SYDV (Sosyal yardimlasma ve dayanisma vakfi) kayamakmligin kurumundan muraacat ederek veya efendim edevlet üzerinden başvurular alınabilmektedir.
Ama bana kalırsa sizin bizzat kendiniz gidip müraact etmenizdir çünkü basvuruyu alma süresi ve mutevelli heyeti vs derken baya uzun sürer

Hayır benim dayım engelli örneğin
Yakacak yardımı
Gıda Yardımı
Diğer Aile Yardımı
Elektrik Desteği yardımı
Izmirde Yaşıyor ise IZSUnun %50 su faturası desteği yardımı

Gibi yardımları T.C. içerisinde mevcuttur

Torpil ile alakası yok evde emekli maaşı , araba,gayrimenkul vs. Yoksa yani gelir testin G0 ise problme yok indirimli su faturasini İzmire özgü her engelli için ama diğerleri herkesin hakkıdır unutmayalım sizde uygunsaniz başvurma hakkınız var

Nakdi ve gıda parası nasıl alabilirim?

Vakıfı mı arayacağız anlamadım mı evli olmak şart mı bu paraları almak için 10 yıldır tek bir şey alamadım ihtiyacı olmayan adam 800 Lira gıda yardımı alıyor bu nasıl iş aklım ermiyor

sanirim yeşlkart için gss (gelir testi) ne girmen gerekiyor eğer gelirt testin G0 ise zaten yesilkartlisin diye animsiyorum

Yada diger yöntem

Arama cubuguna genel sağlik sigortasi tescil sorgulama yazın ve sonuc boyle çikar.

Degilsen bile nakdi ve aynî(gıda) yardımı parası alman için 2 yol var

1. SYDV (SOSYAL YARDIMLASMA VE DAYANISMA VAKFIeski adıyla fakir fukura fonu) 'na muraacat etmen gerekir.

2. Edevlet üzerinden SOSYAL YARDIM BASVURU HİZMETİ modülunden basvuru formu kısmına (taleb ve ihtiyaclarinizi açıklayıniz bölümü oluyor) ise bu yardimi neden istedigini veya özel aciliyetlik durumunu vs belirt

Ve bu 2 yontemle diğer sosyal yardimalrada basvuru yapilir ancak Engelli , yaşli ayligi vs bunlar için SYDV ye gitmen gerekir.

iPhone 11 aracılığı ile gönderildi.
Ref. No : 2382849

merttaha

Gelir testi artık kalktı diye biliyorum G0 nerde yazıyor senin attığın şey bende de 60/c 3 65 yazıyor

Ben vakıfa gidemem vaktim yok telefonla arasam olur mu

Tamam siz yesilkartlisiniz bu doğru, Vakıf gitmeden arayabilirsiniz de hangi Yardım Türü için Başvuru yapacaksınız ona göre bir şey diyecegim

Türkiye`de ki engelleri neden insandan saymıyorlar sizce

Hiç bir yardım talinde ve yardımlardan hiç bir şey verilmiyor artı bide bekarsan hiç vermiyorlar aile içinde ki gelirlere bakıyorlar benim gelirime bakmaları lazım aile ayrı tutulması lazım benim ailem gelirimden bana ne çok saçma bir düzen

çok haklısınız bende öyleyim hiç bir haktan yararlanamıyorum 2022 sayılı kanun 1976 yılında yürürlüğe girmiş bu kanunla birlikte 1976 yılından 2013 yılına kadar sadece engelli kişinin kendi gelirine bakılırken 2013 yılında yapılan düzenlemeyle aile geliri kriteri getirildi

Aile içi geliri engelli bireye yüklenirse senin ihtiyacın yok kafası oluyor yani birde Araba ev bir şey üstüne de alamıyorsun aldığın gibi keserim o maaşı diyorlar hem az hem de seni buna köle ediyor mecbur ediyor adamın arabası var evi var her türlü nakdi ve sosyal alıyor ben alamıyorum eşitsizlik resmen

Şimdi gelire göre hanede kişi başı asgari ücretin 1/3'ne yani üçde birinden az ise yardımlar yapılabiliyor.

4250 ×1/3 = 1416 = Asgari ücretin üçte biri

2 kişilik hanede varsayalım asgari ücretle çalısan 1 kişi var
Bu durumda gelire şöyle baz aliniyor 4250 (toplam gelir) / 2 (evdeki kişi sayısı) = 2125
Bu durumda yardım yapmaları olanaksız
Ancak gidere görede hesap yapiliyor örneğin 710₺ kira ödeniyorsa bu durumda 2125-710=1415₺ bu durumda alma şansı var

NOT : Bende bu işte yeniyim hatam varsa lütfen beni bagışlayiniz bildiklerim böyle

Gelir testi kadar acımasız bir düzen daha yok ya. Ağır engelliyim herhangi bir işte çalışmam mümkün değil, zaten durumumuz kıt kanaat, e yaş ilerledikçe babadan para da isteyemiyorsun hiçbir gelirin olmamasına rağmen sana maaş bağlamaları için bütün aile gelirlerine, evlere, arabalara, hayvanlara ve hatta işlevsiz arazilere kadar didik didik arıyorlar. Resmen zoraki veriyorlar 2 kuruş parayı. Umarım yeni bi düzenleme gelir çevremde durumu kötü olupta bu sebepten ötürü maaş alamayan çok insan var.

Sanırsın 10 bin lira verecek topu top 800 Lira çerez parası bile çok görüyorlar anlatılacak çok var da neyse

Üst Alt