Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliysen köşene oturup dünyana küseceksin

Mediha

Üye
Konular
66
Reaksiyonlar
1
Geçende işyerimize gelen bir bayan müşterimiz bana dediki " ya sana hayranım böyle hayat dolusun işte bir çok insana örnek olman lazım senin. Böyle olmana rağmen hep gülüyorsun hep bir şeyler yapmak için çabalıyorsun. Bir çok sağlıklı insan var o kadar kendilerine dert bulup hayata küsüyorlar."v.s. bayagı konuştu..
Ha bu arada okumuş kültürlü bir bayandı müşterimizde..
Bende kendisine dedimki bakın ben farklı bir şey yapmıyorum.. Sadece herhangi biri gibi yaşamaya çalışıyorum ve bunda da hayran olunacak bir şey göremiyorum..
Ve sonuç olarak bir kez daha anladım ki ne kadar okumuş kültürlü olurlarsa olsunlar insanların gözünde eğer sakatsan köşene çekilip dünyaya küsüp niye ben sitemleriyle hayatını zehir etmen gerekiyor.. Herkes gibi dolu dolu yaşaman tuhaf geliyor insanlara..
Sen sakatsın kardeşim otur köşene küs hayatına işte
smile.png
Ne insanlara tuhaf görünüyorsun
smile.png

Tuhaf olan engellilerin çalışması değil, çalıştırılmaması...
Mediha, çalışma hayatında başarılar diliyorum...:) Sen çalışmana bak! Sakatlık, engellilerin hayata tutunmalarına hayretle bakan düşünce kalıplarında.

İnsanoğlu gerçekten komik varlık :)

Zihninde yarattığı beklenti şablonlarına illa ki uydurmak zorunda seni , beklentisine uymuyorsan tuhafsın demektir :)

otur oturduğun yerde sen engellisin hiçbirşey yapamazsın :Dzihniyet bu

ben üniversite gibi güya kültürel yetkinlikte bir ortamda çalışmama rağman, bu günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığım bir durum. sözde profosörlerimiz hocalarımızın bile kalıplaşmış önyargıları yazık ki böyle. gercektende önyargıları parcalamak, atomu parcalamaktan zor.
bilelim ki bu yozlaşmış sabit fikirleri ve kaprislerni bizler parcalayarak yerine güzeli erdemli olanı mutlak koymak bizim ellerimizde canlar!
erdemle...

Maalesef ne kadar kültürlü olurlarsa olsunlar insanların beyninde bu fikir sabitlenmiş.. Engelliysen hayata küseceksin insanlardan ve hayattan elini eteğini çekeceksin.. Asıp suratını niye ben sorularıyla uğraşıp duracaksın.. Böylece hayatı hem kendine hem cevrendekilere zehir edeceksin..
Neden elimdekilerle yetinip herkes gibi yaşamaya çalışmak varken bunu tercih deyim ki hatta tek ben değil kimse tercih etmez bunu.. Ama nedense herkes gibi davranınca herkese tuhaf geliyorsun..
Ben sakatım onlar gibi olmamalıyım :)

engellilerin dünyasında aslında siz engelsizsiniz.fikirsel englli olmak, bedensel engelli olmaktan daha ağır sonuçlar doğurur.nihayet Roma yı ateşe veren neron, dünyayı yıkan hitler,musoloni fikirsel engelli insanlardı..Siz güümseyin etraf gülbahçesine dönecektir..

engel nedir? bana öyle garip geliyor ki engelli neyin,kimin engellediği? Engeli yaratanlrda insanlar değil mi engelli dyorlar ne demekse birileri bişeyleri yapmayı engelliyor yaşama hakkımızı almaya çalışıyorlar biraz değişik doğduysan yaşamaya hakkın yok gibi bakıyorlar
Ama ben biliyorum ki normal denen pek çok insandan çok daha duyarlı çok daha yaşamayı hakeden insanlar engelli diye bakılanlar.........

Bir şirkette Personel Müdürü olarak çalışan bir arkadaşla bir çay bahçesinde sohbet ediyorduk. Yan masaya bir engelli bayan ile engelsiz eşi oturdular. Aradan biraz zaman geçti ve birden benim arkadaşım olan bu eğitimli (!) kişi dedi ki :'' Bu adam bu kadını nasıl almış.''
Hayretler içinde kaldım ve...

HER ENGELLİN AŞILMAK İÇİN OLDUĞU BİLMEYEN İNSANLARIN ÇOĞUNLUKTA OLDUGU BİR ÜLKEDE YASIYORUZ MALESEF ENGELLİ EŞİTTİR 2.SINIF VATANDAŞ

Ark dediklernz doğruda şuda bir gerçek ki engelli insanlar genelde bunu yapıyorlar bi köşeye çekiliyorlar bundan dolayı insanlarda böyle düşünür oldu bence bunu diyenn bi suçu yok suç köşesıne çekılen engellilerde. 10 tane engelli köşesıne çekilirse bi tanesi çekilmez sosyal hayata katılırsa sanki o 10 tan enegelli doğal olanı yapıyorda soosyal hayata katılan biraz farklı gelir insanlara yanı insanların öyle algılamasındaki sebebte yıne engelli insanlardır.

Engellilere öyle muameleler yapıyolar, sen sakın çalışma, dışarı çıkma şunu yapma bunu yapma, sanki hiç bi şeyi yapmaya hakkın yokmuş gibi. Tabi bunu insan denen varlıklar, hepsi için demiyorum tabi ancak. Mahalle baskısı gibi bi şey, ön yargı daha doğru bi şey olur kanımca.... O da bildiğiniz üzere atomu parçalamaktan daha zor...

Tabi oda doğru engellilerin bir köşe çekilmesının en büyük sebeblerınden biri belkide budur.

Aynı şeyleri bende çok yaşıyorum medişim:pinan umurumdada değil öyleleri,işe yaramaz bir köşede yardım bekleyen gözlerle bakmayan kendine güvenen ne iş yaptığının bilincinde olan engelli insanları görünce nedense yakıştılmıyor daha 2 gün öncesi sözde eğitimci bu bayan:confused:benim çok ayakta kalmamam gerekiyormuş aslında evde oturmalıymışım neden bu mesleği seçmişim:psadece güldüm o konuşurken gözlerine bakıp çok bozuldu cevap verme tenezülünde bulunmadım diye:)çoğuna gülüp geçiyorum ben artık (eşek eşektir olsada atlastan çulu) hesabı bırakıyorum kendi hallerine...

Mediha arkadaşım inan güzel bir konu sağolasın:)Gerçekten öyle insanların sana bakışları halleri hareketleri,tepeden tırnağa süzmelerde ve acır bakmalarda bazen çok mana arıyorum:)bilmezlerki benim niagara şelalesi gibi bitmek tükenmez bir yüreğim var.Konuyu okumaya getirceğim:)EŞŞEK ALİM OLMAZ GİTMEK İLE TEKKEYE HER İNSAN HACI OLMAZ GİTMEK İLE MEKKE YE.engeli olan bir insanın aklı olduğunu anlamayacak kadar cahiller aslında.teşekkür ederim aynen devam.yalnız kurt...

Üzgünüm.. İnsanlar bu zihniyetle gittikleri taktirde daha çook şaşıracaklar :eek:

Üst Alt