Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) işitme engeliler için hizmet verecek

HOŞCAKAL

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
3
Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde işitme engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için “Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi” (ESİM) adı altında işaret dili tercümanları aracılığı ile hizmet veren görüntülü çağrı merkezi kurulmuştur.
İşitme engeli olan vatandaşlarımız akıllı mobil cihazlarına “ESİM” uygulamasını indirerek gerekli bilgileri doldurup kayıt olduktan sonra uygulamayı kullanabilmektedirler.
ESİM ile işitme engelli vatandaşlarımız 7/24, acil bir sağlık sorununda ambulans talep edebilmekte, MHRS üzerinden muayene randevusu alabilmekte, muayene olurken, tahlil-tetkik yaptırırken veya sonuç gösterirken görüntülü tercüme hizmeti alabilmektedir.
İşitme engeli olan vatandaşlarımız Sağlık Kurullarından rapor alırken işitme engeli olmayan diğer bireyler gibi kendilerini ifade edememeleri nedeni ile değerlendirme süreçlerinde iletişim problemi yaşadıkları, bu problemin giderilmesi için çeşitli iletişim kanallarından çok sayıda şikâyet ve geri bildirimde bulundukları görülmektedir.
Sağlık Kurullarımız işitme engelli vatandaşların rapor taleplerini değerlendirirken ESİM uygulaması aracılığı ile işaret dili tercümanlarımızdan destek alarak süreci çok daha hızlı ve sağlıklı şekilde yönetebileceklerdir.
Bununla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile yapılan resmi yazışmalar neticesinde kurulun aldığı karar gereği 01/04/2019 tarihi itibari ile ESİM uygulaması engelli tarifesinden faydalanan hatlar üzerinden yapılacak veri haberleşmesi tarife/paket/kota vb. kapsamda değerlendirilmeyecek olup ücretsiz olarak kullanılabilecektir.
Bu kapsamda ESİM’ in poliklinik hizmetlerinin yanında “Sağlık Kurulu” nda yapılan değerlendirme ve görüşmelerde de kullanılacaktı.

Sağlık Bakanlığı Engelliler için iletişim

Selamlar arkadaşlar,
Sağlık bakanlıkta engelliler için iletişim yok mu? varsa bildiğiniz verebilirseniz sevinirim.
işitme engelliyim detaylı bilgi ve sorularım var bu konular hakkında bilgi almak istiyorum..

hozgul

hayır burası değil hastane randevu vb için ESİM uygulama.
Sağlık bakanlığa bağlı personelim personel hakkında bilgi için istiyorum..

Huseyin6 ne demek istediğini tam anlayamıyorum

google play da ESİM YAZ UYGULAMAYI YÜKLE

HASTANE RANDEVU İÇİN GOOGLE PLAY DA MHRS YAZ O UYGULAMALARI YÜKLE ÜYE OL İŞ TAMAM

PERSONEL HAKINDA İSE EBYS YAZ ARAMADA YÜKLE GOOGLE PLAY DA

HOŞCAKAL

kusura bakmayın anlatamadım..

Benim demek istediğim sağlık bakanlığında işitme engelli personelim.
Sağlık bakanlıkta engellilere özel ilgilenecek personel veya birim var mı? Benim sorularım var, yazı veya mail ile iletişim yardımcı olabilecekler var mı? Açıklayıcı olmuştur umarım.
İlginiz için teşekkür ediyorum.

ESİM Uygulaması çok iyi olmuş, kendi adıma çok sevindim. İşitme engelli değilim, fakat, solunum sıkıntısı sonucu trakostomi açıldı, bu sebepten dolayı konuşamıyordum. Hep ani bir tıkanıklık veya herhangi birşey olduğunda 112 yi nasıl ararım diye hep düşünüyordum.

Üst Alt