Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ensefalit hastalığı iyileşme süreci..?

EdaNr

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar. Babamı 24 Ocak 2017 tarihinde hafıza bulanıklığı sebebiyle Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine götürdüm. BOS alındıktan sonra ensefalit teşhisi konuldu ve antibiyotik tedavisine başlanıldı 21 gün zovirax verildi. Zovirax bitmeden penbisin başlanıldı ve o da 21 gün sürdü. Toplamda 36 gün hastanede yatışı oldu bu süre içersinde ateşlenme , idrarını yapamama , büyük tuvaletini tutamama sorunlarıyla karşılaştık. Prezervatif sonda denendi fakat yine olmadı faley sonda takıldı ve yaklaşık olarak 21-22.gününde ateşlenmeleri bitti. Hastaneden çıkmadan 2 gün önce sondayı çıkardılar fakat idrarını yine yapamayınca tekrar taktılar. Sondayla hastaneden çıkışı yapıldı. Daha sonrasında ürolojiye gittik tekrar denendi sonda çıktıktan sonra 2 saat içinde 2 kez idrarını yaptı sonrasında yine yapamadı. Sistoskopi işlemi yapıldı ve mesanede hiç bir sorun olmadığı nörolojik bir sorun yüzünden yapamadığı söylendi. Tak sonda denendi fakat doktorlar tak sondayı tam olarak mesaneye kadar ilerletemediler ve babamın kendini kastığı için tamamen girmediğini söylediler ve faley sonda takıp gönderdiler.
Şu anda hafıza bulanıklığı devam etmekte. Bizleri hatırlıyor ama evini,arabasını,yediği yemeği,evdeki odaları,gece ve gündüzü hatırlayamıyor ve yapmadığı şeyleri gitmediği yerleri anlatıyor bugün gittim diyerek. Faley sonda hala takılı. Bunun dışında fiziksel olarak başka bir rahatsızlığı yok. Sadece rahat uyuyabilmesi için seroquel ilaç kullanıyor mesane için herhangi ilaç verilmedi.
Sonda bakımını nasıl yapmalıyız ? Herhangi bir ilaç kullanması gerekli midir ? Hafıza güçlendirici veya idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için ilaca ihtiyaç var mıdır ?
Sizce yapabileceğim bir şeyler var mı yardımcı olursanız çok sevinirim. Çünkü ne yapacağını bilmez bir vaziyette iyileşmesini bekliyorum babamın.

Üst Alt