Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Enteropatik Artrit hastalığı hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Konular
15
Reaksiyonlar
0
Herkese acil şifalar dilerim.Arkadaşlar bu enteropatik hastalığı hakkında bilgisi olan var mıdır? dizlerimdeki şişlik ve ayak bileklerim topuğum en fazla 15 dak.ayakta kalabiliyorum ortapedi doktoru.bana sağlık kurulu bölümüne git bi dilekçe yaz sen bu şekilde çalışamazsın ağır işte yapamazsın sadece masa başı işi yapabilirsin hastalığından dolayı dedi.28 mayısta kolonoskopim var. ya chron yada ülseratif kolit diğer hastlıklar olarak bunlar da çıkabilir dedi dahiliye doktorum şimdi nasıl bir yol izlemem gerek yardımlarınız için teşekkür ederim.

Konu hakkinda farkli topick de cevap vermistik.

Entropatik Artrit diger Seronegatif Artritler gibi basli basina 1 hastalik degildir. 1 Hastaliga bagli Secondery (2.il) hastalikdir. Ana hastalik ile agirlasir , remisyon yada yarim remisyonda (hastaligin uyku hali) kendiliginden azalir yada kaybolur.

Benim size onerim ; 1 romotologa gorunup , baska 1 hastalik olup olmadigini arastirin.. Veya , 1 Gastreontolji uzmanina gorunup Sindirim sisteminizi incelettirin.

Fakat ; Bu Entropatik Artir sadece Sindirim Sistemi hastaliklarina bagli 1 reaksiyon olmayabilir , Metebolik hastaliklarda da gorulebiliyor.

Onerilerimi dikkate alin lutfen.

Not: Entropatik Artrit kesin varligi uzerine yukaridaki onerileri yaptim.. Sizde kesin Entropatik Artrit varmi o da ayri soru isareti.

Sonradan gordum.. Zati Kolonoskopi icin gun almissiniz , kolonoskopide Sindirim sistemi hastaliginiz varsa ortaya cikacaktir. Dilerim ki cekimi yapan hekim Crohn yada UK konusunda ehil 1 hekim olsun.. Sozunu ettigim hastaliklarin tanisi guc..

Geçmiş olsun arkadaşım artritin çeşitleri var evet bende psirotik artrit hastasıyım raporluyum tedavim ana ilaçlarla devam ediyor tabi iyileşmek benim için hayal ama en azından daha az ağrılı yaşamaya çalışıyorum sağlık kurulu artrit sedef koah ve kanser nedeniyle %56 aldım kaymakamlık sosyal hizmetlerden alınan bir sevk raporu ilede gidiliyormuş ben direk hastanenin sosyal hizmetlerine gidip konuştum onların yönlendirmesiyle hareket ettim

Bende sedef ve koaha bağlı olarak gelişmiş durumda romotoid artrit şu an ise psiroik artrit olarak devam ediyor tedavim ancak tabi sedef koah ve kanser tedavisise beraberinde.. şu an yürümek yada hareket etmek işkence gibi..

geçmiş olsun fatma hanım salı günü kolonoskopi yaptırdım. biopsi için 4 parça aldı gastrolog 15 gün sonra çıkacak siz endokrine gitmişmiymidiniz.bu hastalığa bağlı.sonuç olumsuz ise ne olur olumsuz size neler olabilir acaba

sesene kardeşim romatoloji doktorum şikayetlerimi dinledikten sonra sende enteropatik artrit var demişti.dün de muayene oldum enteropatik artrit tanısı tam olarak konuldu.şimdi biopsi sonuçlarını bekliyorum.ondan sonra romatoloji ile ilgili tedaviye başlicaz doktorum öle dedi

fatma hanım tekrar çok büyük geçmiş olsun Allah acil şifalar versin.benim kolonoskopi sonucunda Terminal ileum 15 cm görüldü.Fleoçekal valu girişte ülser ve bu bölgede aftöz bir lezyon mevcut.diğerleri normal. bu ne anlama geliyor fatma hanım bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz

söylemeyi unuttum bu bahsettiklerim kalın bağırsak ile ilgili ince bağırsakta bi sorun yok dedi doktor.

Kolonoskopi de Incebagirsagin tamami maleef gorulemiyor.. Kolon (kain bagirsak) tamami ve ince bagirsagin Ileum kismi gorulebiliyor.

Ileocekal Valvule (Valv) ulser ve aft (iltihap birikimi) gorulmesi enfeksiyoz 1 hastalikdan olebilecegi gibi baskaca 1 rahatsizlikda da gorulebilir. Cekimi yapan Hekim bilgi verecektir.

Fakat sizde UK veya Crohn olmadigi ( su asamada) cok acik.. UK kolon da ulserler ve Kript apseler olusturur ki sizin kolon temiz.. Crohn da ise sindirim sisteminin her yerini tutbilmesine ragmen , genelde Ileum tutulur.. Fakat Crohn'daki tipik bulgular sizde yok gibi gorunuyor..

Pataloji sonucunuzun cikmasini bekleyin , pataloji bu aftoz ve ulserin bagirsagin kac katmanini infiltre (isgal) ettigine bakacaktir. Sayet 3 katmani da isgal ettiyse , Crohn tanisi alabilirsiniz (Baslangic GIS)..

Umarim Crohn cikmaz.. ki bence Crohn degil ,, bagirsakda Granulom , bagirsak yuzeyinde kaldirim tasi gorunumu , struktur (daralma) , bagirsak katmaninda kalinlasma vs. yok.

Gecmis olsun.

sesene arkadaşım doğru söylüyor öncelikle patoloji sonucunu beklemelisiniz ben endokrine gittim 3 ay aralıklarla takip edilemsi gereken bir nodül tespit edildi kireçleme yada büyüme başladığında derhal alınacak . ülserin bağırsaktaki hasarına göre bir tedavi uygulanacaktır bu arada yiyip içtiklerinizede dikkat edin ve şunu asla unutmayın ne kadar sıkı tutunursanız hayata o kadar iyi yaşarsınız hasta ve engelli olmak bizim elimizde bizim seçimimiz değildi ama onlarla hayatı yaşanılır kılmak bizim elimizde hiç bir engel bizden güçlü olamaz.. tekrar geçmiş olsun kardeşim

Bende endokrine gittim tahlil için kan verdim.bu ayın 20.sinde çıkacak inşallah.

SESENE; kardeşim patoloji sonucum çıktı. Klinik bilgiler: ileum distalinde ülserler. Tanı: Yüzeyde erozyon, lamina propriada ödem, mikst iltihabi hücre infiltrasyonu ve lenfoid folliküller içeren ince barsak mukoza ve submukozal dokular.Aynen böyle yazıyor (sesene ve vasfiye teyze) sonucu aldıktan sonra kolonoskopiyi yapan doktor denk geldi.ona gösterdim sonucu.behçet hastalığı soru işareti koyarak cildiye ye yönlendirdi.ağızda aft var mı diye apış aralarıma baktı ordada bişe yok pazartesi öğlen sonu iğne yapalım bi bakalım dedi tüberküloz testi için mi dedim evet dedi.sonra Doçent doktor bi bayan vardı.sonucu bide ona gösterdim bişey demedi bu sonuç sadece yorum dedi.cildiyenin sonucunu bende göreyim dedi.koskoca doçent bile net bişey söyleyemediyse durum kötü gibi görünüyor.En son GastroGenel Cerraha gösterdim sonucu:Gökhan dedi CHRON gibi görünüyor ancak senin durumun biraz karışık beni aşar dedi.Gastroya göster sonucu dedi.Bende anlamadım.Bilgisi olan arkadaşlar varsa yorum yaparsanız sevinirim

Acikcasi bende tam emin olamadim..

Crohn'da tipik bulgularin 1 kismi var 1 kismi yok. Bagirsak yuzeyinde degisimden soz etmiyor. Kaldirim tasi gorunumu vs.

Mikst iltihabi hucre isgali farkli 1 hastalik gibi duruyor. Soylediklerimizi dikkate almayin , sadece merakinizi bastirmak icin kisisel fikir bunlar. Ben hekim degilim. Sadece uzun yillardir Crohn hastasi oldugumdan tecrubelerim var , o kadar.

Muhtemelen size , klinik olarak taklit eden hastaliklar yonunden inceneleceksiniz. Ornegin Bagirsak Tiberkulozu. Brucella - Salmonella vs. Bunlar ekarte edilecek.

1 dizi ileri tetkik kan tahlilleri yapilabilir.

Fakat .. Crohn oldugunu dusunmedigimi soyledim. Lamina Properia da odem varken Bagirsak kalinlasmasi olmamasi Crohn da mumkun degil gibi.

Sanki Sistemik 1 hastaligin Komplikasyonu gibi duruyor.

Daha onceki yazimda soyledim.. Crohn hastaliginda tani koymak zordur. Tum bulgular olustukdan sonra Aile hekiminiz bile tani koyabilir , tecrubeli hekim burda lazim ..

Alaninda uzman 1 hekim bulmanizi oneririm.

SESENE; kardeşim yorumun için teşekkür ederim.Allah razı olsun yalnız şu diz kapaklarım ve ayak bileklerim gün geçtikçe daha kötüye gitmeye başladı.yürüyemez oldum.SALI günü balcalı hastanesinde randevum var bide oradaki doktorlara götereceğim hayırlısı inşallah

sesene; kardeşim 10.06.2013 tarihinde chron teşhisi konuldu.budenofalk ve imuran kullanıyorum 3*1 oran ile ilgili doktora ufaktan bahsettim.ben oran vermiyorum dedi.ama hocam ben çocukluktan beri ishalim dedim.benim anlamadığım hem chron teşhisi koyuyorsun hemde ilaç için rapor çıkartıyorsun sonra bana oran vermiyorum diyorsun.bu nasıl iştir anlamadım gitti.doktor bana bunların dereceleri var gökhan dedi cetvelde de gösterdi.sende ki "HAFİF" derecede dedi.sesene kardeşim bu oran anlamında %25-%50 %75 gibi oranlar varmış.ben %50 alabilmek için ne yapmalıyım.bir yol gösterirsen yada nasıl bir yol izlemeliyim.yardımcı olursan sevinirim.HEPATİT YOK,ÇÖLYAK YOK, çarşamba günü kontrolüm var yardımın için teşekkür ederim

doktorum doçent doktor; bilgin olsun devlet hastanesine gidiyorum.

Gecmis olsun..

Crohn ..Sindirim sistemi hastaliklari bolumunde gecer.. Hastaligin durumu , komplikasyonlari , verdigi hasara gore alacaginiz ozur orani degisecektir.

10-25-50-75 seklinde oran veriliyor. Doktorunda soylemis zati.

% 50 icin ,, BMI (Vucut kitle indeksi) normal kilondan % 10 - 20 dusuk olman lazim.. Surekli ilac kullanmak zorunda olmalisin (zati kullanacan) ,Ve tetkiklerinde hastaligin seyri olarak 1 kac yerde ulserasyon degil en azindan bagirsak da kalinlasma , struktur gibi tahribat yapmasi lazim..

Sende henuz bunlar yok , insallah da olmaz cunki hayatin zindana doner. Bagirsak da kalinlasma olmamasi , ve delinme , struktur olmamasi nedeni ile hekimin boyle soylemis olabilir.

Kilon kac ?..

1.80 boyundayım.99 kilodan 89 kiloya düştüm.

söylediklerine katılıyorum sevgili sesene;fakat kolonoskopide eksiklik olduğunu zannediyorum.doktor bağırsak tutulumu ile ilgili emar istemişti unuttu gitti.onu hatırlatacağım yarın.ilaçlardan şimdilik bi fayda görmedim.sana herşey serbest demişti.bende herşeyi yiyorum.ama diyet verirse düzeleceğini zannediyorum

çünkü yemeklerde zeytinyağı kullanıyorum.ayçiçeği kullandığımda ilaçlara başlamadan önce hastalığımı öğrenmeden önce ayçiçek yağını bırakıp zeytinyağına başlamıştım yemeklerde.biraz düzelme olmuştu.ne yemeliyim ne yememeliyim bilmiyordum şimdi hastalığımı öğrendikten sonra yemem gerekenleri öğrendim.demek istediğim şu bağırsaklarım görevini yapmıyor ve bence bağırsakta daralma diyorum çünkü tabirini bilmiyorum.tuvalet sayım ilaç kullandığım halde 6 ne aşağı ne yukarı.bu şekilde

Henuz hastalikla yasamayi ogrenmek icin cok erken.

Onerilerim ;

Bu hastalikda fix 1 diyet yokdur. Ne dokunuyorsa onu yeme mantigi isler. Fakat , elemental (hafif) yemeklerle beslenmen cok onemli. Bagirsagin neresi tutuldu bilmiyorum, Ileum kisminda tutulum varsa!! B12 - folik asit sorunu yasayacagin kesin ki bu vitaminlerin eksikliginde baskaca sorunlar yasamaya baslayacaksin (Kemik agrilari vb.). Muhtemelen kompose 1 igne ile bu acigi kapatacaksin.

Kolonoskopinde suphen varsa , konusunda uzman 1 hekime tekrar cekim yaptirmanda yarar var.. Surekli Kolonoskopi de iyi degil , hem bagirsak florasini bozdugu icin hemde cekim oncesi kullandigin Mushil vucuttaki hemen hemen tum mineralleri yok ediyor. Bu acigi kapatmak zaman aliyor.

Bagirsak icin MR demissin .. Muhtemelen Entrografi yada Enktreoklizist den soz ediyorsun. Evet bagirsak katmanlarini ve lezyonu gormede bu tetkikler kullaniliyor. Bagirsak kalinlasmasi demek .. tutulum olan bolgede bagirsagin diz yuzeyi kalinlasma yapar. Malum Crohn hastaliginda bagirsagin tum katmanlari hastadir. UK den farkida budur. UK (Ulseratif Kolit) hastaliginda bagirsagin tek kati hastadir.

Ilaclardan su asamada yarar gormedigini soyledin.. Budenofalk , kaba tabirle yalanci kortizon olarak bilinir , etkilidir. Fakat 3-5 gunde etki bekleme. Imuran : Son derece tehlikeli ama bizim hastalikda olmazssa olmaz 1 ilac malesef. Imuran 1 cesit hucre zehirleyicidir. Bagirsak da anormal cogalan T hucrelerini oldurmekle bagisikligi baskilar. T hucreleri vucudun savunma mekanizmasindan sorumlu hucrelerdir.
Imuran kullanirken rutin kan tahlileri vermek zorundasin. Muhtemelen hekimin bu konuda seni uyarmistir.

Bagirsak da daralma iyi 1 hekim tarafindan elle muayenede bile anlasilir. Tetkik genelde lezyonun boyutu ve kalinlasmanin kac cm yada mm oldugunu gormek icin yapilir. Yoksa doktor elle muayene de sorunlu bolgeyi rahatlikla anlar. Hatta tecrubeli 1 Crohn hastasi bile kendini kitlenin nerde oldugunu anlayabilir (sen henuz acemi hastasin :) ).

Tekrar gecmis olsun..

Bu arada Imuran dan 5-6 ay yanit bekleme.. Bu ilac once remisyonsa sonra idame tedavisi icin kullanilir. Bundan da sonuc alinmazssa , TNF-a grubu ilac baslanir.

yorumların için teşekkür ederim sesene;Öncelikle 10 yada 11 yaşında ishal hastalığı geçirmiştim 3 gün yataktan kalkamamıştım bundan 20 yıl önce malum o zaman ki şartlardan dolayı rahmetli babamın sigortası yoktu o zaman yeşil kart nedir onu bile bilmezdik.demek istediğim şu ki;ben 10 yada 11 yaşından beri ishalim çokda iyi hatırlıyorum ne yersem yiyeyim aynı.nisan 15 inde salazopyrin ve voltaren başladım 2 buçuk ay bunları kullandım o zaman ankilozan spondilit demişti doktor.ishal olduğumu bile bilmiyordum haziranın 22'sinde dışkıdan sonra gelen kan ile acile gittim.bişe çıkmadı sonra romatoloji doktorumu değiştirdim.ishal olduğumu söyleyince sen enteropatik artritsin dedi.hemen voltareni bıraktım ishali şiddetlendirdiği için.romatoloji beni gastroya yönlendirdi.imuran ve budenofalk kullanıyorum bunu yazmıştım sana.Doğrudur B12 vitamin eksikliğim zaten var bu yüzden Dodex iğne ve Devit 3 ampul suya katıp içmiştim.ciddi derecede eksikti.Kemik ağrılarımda oluyor eklemlerden ziyade bacak ve kol uzun kemiklerim dahi ağrıyor.Bugün gastroya gittim ilaçlara devam romatoloji doktorumda ishalim ve ağrılarım için gastroya not düşmüştü anti tnf için gastroda romatoloji isterse başlasın dedi.yani anlican romatoloji topu gastroya atıyor gastro topu romatolojiye attı.romatoloji doktoru da sinirlenip beni özel hastanede bi doktorun yanına gönderdi.imuran 12 veya 14 hafta kullanılırmış sonrası tehlikeliymiş.neyse muayene etti karnımın sağ ve sol tarafına bastırdı ağrı yaptı işte ülser burda dedi.BATIN tomografisi istedi.yarın onu çektirecem aç karnına bağırsakları temizlemek için fleet soda verdiler.bu tomografi ne içinse anlamadım.neyse ilaçlara devam ediyorum.yorumların ve bilgilerin için teşekkür ederim.

Imuran konusunda sizi yanlis bilgilendirmisler.. Imuran 12 -14 haftadan fazla kullanilmaz diyen doktor kim ?..

Imuran 12-14 haftada etkisini dahi gostermez (tam olarak).. Beklenen tam etki suresi 4 ile 6 aydir.

Imuran remisyon tedavisi icinde kullanilan ilaclar arasinda yer alir. Fakat , imuranin tam olarak ne kadar sureden sonra kullanilamiyacagina dair kesin bulgu yok. Hekimler bu sureyi hastanin toleransina gore 5 yil oldugu dusunuyorlar.

Ayrica : 1 kac sene icinde Crohn hastaligi icin cok daha az riskli kok hucre tedavisi baslayacak.. Prochymal adli bu ilac , mezankimal (kendi kok hucren) kok hucre nakli ile tam yada uzun suren remisyon vaad ediyor. Henuz ilac Faz3 asamasinda. Osiris Therapeutics Inc. | Welcome buradan ilac hakkinda bilgi alabilirsin. Sozunu ettigim ilac FDA ya Fast Track (hizli basvuru) olarak verilmis. Ilacin yaklasik piyasaya cikis suresi 2015 olarak dusunuluyor.

yanlış söyledim sesene;budenofalk 12-14 hafta dan fazla kullanılmıyor.imuran kullanılıyor eğer ilaç hastalığı etki etmez ise 100-yada 150 ye kadar çıkarabiliyoruz dozajını dedi.

Evet soylemistik. Budenofalk Steroid icerdigi icin , uzun sure kullanilamaz. Durumunuza gore 1 kac ay sonra kademeli olarak doz azaltilarak ilac kesilecek.

sayın sesene;

sizinla daha önce konuşmuştuk.benim de itiraz sonucu oranım yüzde 25 geldi onaylandı yani.ancak siz yukarda kilo kaybının oranda etkili olduğunu söylüyorsunuz daha önce de bashetmiştim benim kilo kaybım olmakta hatta vücut kitle indeksim çok yüksek değil.buna rağmen rapor alırken bunun dikkate alınmadığını görüyorum çünkü iki hastanede de doktorlar ne kiloma baktılar ne de beni gördüler uzaktan oran yazdılar nasıl bir yol izlemem gerekli anlamadm

nnk1981 ; Kilo kaybini dikkate almayan doktora Cetvele bakmasini soyleyin.

Soyle izah edelim.. Crohn hastaliginda incebagirsak tutulumunda kilo kaybi olmamasi mumkun degildir. Neden.?. İnce bagirsak vitaminlerin emiliminden sorumlu olan organ. Bagirsak hastaysa emilimi nasil gerceklestirecek.. Bu nedenle hastaligin seyrinde kilo kaybi sizi takip eden doktor tarafindan onemsenir. Hatta rutin kontrollere gittiginizde , 1 onceki seferle son kontrol arasinda kilonuzu sorarlar. Ben gunluk olarak kilomu yazar , kontrole gittigimde doktora veririm. Yani bizim hastalikda kilo cok cok onemli. Fakat .. Kalin bagirsak tutulumlu Crohn hastaliginda kilo onemsizdir.

Bakin cetvelde bu durum nasil belirtilmis:
Tablo 3- Üst sindirim kanalı kalıcı bozukluklarının sınıflandırma kriterleri.
Sınıf 1
Sınıf 2
Sınıf 3
Sınıf 4
Özür Oranı % 10
Özür Oranı % 25
Özür Oranı % 50
Özür Oranı % 75
Üst sindirim kanalına
ait semptom ve
bulgular veya anatomik
kayıp ya da değişim
Ve
Sürekli tedavinin
gerek olmaması
Ve
İstenilen düzeyde
kiloyu sürdürebilme
Veya
Operasyon sonrası
sekel olmaması.

Üst sindirim kanalına ait
semptom ve bulgular
veya anatomik kayıp
ya da değişim
Ve
Semptom ve işaretlerin
kontrolünde
uygun diyet kısıtlaması
ve ilaç tedavisi
gerektirmesi veya
nütrisyonel yetmezlik
Ve
ideal kilonun en fazla %10
altında olma.
Üst sindirim kanalına
ait semptom ve
bulgular veya anatomik
kayıp ya da değişim
Ve
Uygun diyet kısıtlaması
ve ilaç tedavisi ile
tamamen düzelmeyen
semptom, işaret ve beslenme durumu
Veya
Üst sindirim kanalı
rahatsızlığı nedeniyle
ideal kilonun
%10-20 altında olma.
Üst sindirim kanalına
ait semptom ve
bulgular veya anatomik
kayıp ya da değişim
Ve
Tedaviyle kontrol altına
alınamayan semptomlar
Veya
Üst sindirim kanalı
Rahatsızlığı nedeniyle
İdeal kilonun
>%20 altında olma.

Sinif-3 bolumune bakin.. Ideal kiloyu ozellikle belirtmisler. Izahinizda yukarda yaptik.. Cunki emilim olmadigindan nutrisyonel sorunlar yada malibsrasyon olusuyor.. Mesela ben bu nedenle Nestle Modulen IBD adli 1 mama kullaniyorum.. Normal beslenebilsem bu mamayi neden yiyeyim. Ayrica kilo sorunun varsa , bu mamayi sende kullan. Raporlu olarak bu mamayi alabiliyorsun.

geçen yıl aktif döenmde çok kilo kaybettim boyum 1,80 kilom şuan 60 civarında seyrediyor ama geçen yıl 50 kiloya kadar düşmüştü.ilerleyen zamanlarda tekrardan başvurmayı düşünyorum bakalm zaman neler gösterecek

sesene; kardeşim devlet hastanesindeki doktorum rapor almış bayramdan sonra gelecekmiş.dediğim gibi kolonoskopide bi eksiklik olduğunu zannediyorum demiştim.özel hastanede başka bir gastroloğa gittim.tekrar kolonoskopi istedi ayrıca endoskopi ve batın tomografi yaptırıcam pazartesi günü.senin de dediğin gibi chronun belirtilerinin bir kısmı var bir kısmı yok.eksiklik var doktor çölyak olabilir dedi kan tahlilini gösterdim.negatifti.bende anlamadım.hocam chron ve çölyak ikisi bir arada olurmu diye sordum nadiren olur dedi.hayırlısı olsun.

Colyak ve Crohn 1 arada olabilir. Hekimin dedigi gibi nadir vakadir. Gerci Colyak da gluten intoleransi vardir basit 1 testle bu anlasilabilir. Baslangic evrelerinde Crohn teshisi guc olabiliyor. Ilerlemis vakalarda tani cok daha kolay. Sayet bulundugun yerde Universite hastanesi varsa oraya gitmeni oneririm.. Bazi testler Uni hastanesinde var. Mesela p-ANCA ve ASCA testleri. Bu testlerin onemi su : Crohn da p-ANCA pozitifligi % 90 civari. Mesela bende p-ANCA negatifdir. Yani her Crohn da p-*ANCA pozitif diyemeyiz ama prevelansi anlamlidir.

Umarim Crohn cikmaz sizde.

sevgili sesene; eksiklik olduğunu zannettiğim kolonoskopi sonucunda bi sıkıntı yok daha önceki ile aynı.birde endoskopi yaptırmıştım doktor.Onikiparmak bağırsağında yaralar var dedi ama chrondan tam olarak emin olamadı.batın tomografisi bugün endoskopi ve kolonoskopi olduğu için yarına iptal edildi.yarın gidip batın tomografisinide yarın çektiricem ondan sonra yaralar için ilaç yazacak bu yaralar ne demek ayrıca gastrit yazıyodu

sesene; kardeşim.rapor için hastaneye başvurdum.gastro doktoru ile konuştum bana %15 maksimum %20 verebilirim dedi ve hastalığın şuan aktif dedi.aktif den kasıt nedemek istedi.birde %20 oran veriliyor mu bu hastalıklara.

sesene kardeşim ayrıca artrit den dolayı ağrılarım arttı ve dizimdeki şişliklerden dolayı gastroenteroloji servisinde 4 gün yattım iğne tedavisi ile başlicaktı benim doktorum fakat servisdeki doktor PREDNOL tablet 48 mg ile başaldım 14 gün kullandım 32 mg ye düştüm.imuranda kullanıyorum prednol ile.benim doktorum neden %25 vermiyor sonuçta bu hastalık geçmicek.poliklinikleri dolaşıyorum beyin cerrahiden %6 altım fıtıkdan dolayı.ameliyat riskli olduğu için.psikolog oran veriyormu.

Üst Alt