Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Eşiniz Birden Engelli Oldu ! Ne yaparsınız?

Konular
23
Reaksiyonlar
0
images

Evlilik kurumu kutsal bir kavram ve zamanı gelince hepimiz evleniyoruz.İstisnalar hariç tabiki. Bu mutlu birlikteliğin bir döneminde eşiniz engelli duruma düştü.Yürüyemez,konuşamaz duruma geldi.Eşinizi bu durumda terketmek mi istersiniz, yoksa iyi günde olduğu gibi kötü günde de yanında olmayı mı tercih edersiniz? Bu kadar güçlü olduğunuza inanıyor musunuz? Gibi soruları sorduğumuzda cevabımız her kişiye göre değişebilir.Örneğin eşinden memnun olmayan biri hemen terketmeyi seçebilir, memnun olan terketmem der ama nereye kadar bu durumu sürdürebileceğini tahmin edemez.Çok zor bir durumdur.Ömür boyu birine çocuğa bakar gibi ilgilenmek, sıkıntılarını gidermeye çalışmak çok zordur.Hele ki maddi anlamda yetersiz bir durumda iseniz bu durumun yürümesi imkansız bir hal alır. Eşlerin birbirine karşı sevgisi olduktan sonra herşeye katlanır,her şeyin çözümü bulunur denebilir.Ama sevgimizden emin olabilmek için böyle olumsuz olayların olması durumunda neleri kabullenebileceğimizi kimse kestiremez.

Günümüzde bu tür olaylara örnekler verebiliriz.Örneğin ünlü bir futbolcu olan Sedat Balkanlı olayında olduğu gibi.Eşi yürüyemez,konuşamaz hale gelmiş bir kadın düşünün, eşinin ölümüne kadar tabiri caizse başından ayrılmamış sonuna kadar eşine bakmıştır. Peki bu anlamda engelli olan eşin kadın veya erkek olması fark eder mi? Kadınlar daha bir sadık, daha bir fedakar mı oluyor. Ya da kadınların bulunduğu konum itibariyle eşine bakmak konusunda daha mı bir mecburiyet hissediliyor? Erkekler bu durumda eşini hemen bırakır mı?

Aslında insan pisikolojisi çok değişken oluyor .Ben asla yapmam,etmem cevabını çok kolay verebiliyoruz ama bu durumla karşılaşıldığında erkek veya bayan pek farketmiyor; teorik olarak evet dediğimiz şeye uygulamada hayır diyebiliyoruz. Ne diyelim Allah kimseyi böyle durumlara düşürmesin ve böyle zor kararlar vermek zorunda bırakmasın.
Mutlulukla ve sağlıcakla kalın...

Yazar:Lodos Denizcisi

kaptan gerçekten her an herkesin başına gelebilecek bir durum bu.ama bu durum karşısında alınacak tavır ise sanırım başa gelmeden bilinmez ya.:( zira olmayan birşey için şu anda atıp tutmak çok kolay gelir insana.rabbim böyle bir durumda insan olabilmeyi elden bıraktırmassın...eline sağlık

insanlar cesit cesit
iyi insanim diye kimse mangalda kul birakmazda basa gelmeden atip tutmak olmaz
benim arkadasimin annesi felc olmustu oylede birbirine duskunlerdi ki hic ayrilmaz muhabbetle anlasitlardi saglamken 15 yil adamcagiz sirtinda tasidi her yere goturdu onu doktorlardan fayda bulamadi ama karisini sefkatle anlayisla olene kadar bakti cocuklarina birakmadi yaslicada olsa butun her isini yuksunmeden kostu olmeden once kadincagiz cocuklarini topladi dediki
babaniz beni cok iyi bakti biz birbirimizi hayatimiz boyunca sevdik simdi ben olucem babaniz yalniz kalmasin o evlenmek istemiyor hastayim diye cok soyledim ama evlen benden fayda yok diye sen olsende evlenmem dedi demis
bana soz verin cocuklar adamim yalniz kalmasin iyi birini bulun babanizi evlendirin onu hic uzmeyin yoksa sizlere analik hakkimi helal etmem demis

Hayatta zor seçimler yapmak durumunda kalınca her yönüyle düşünerek alınması gereken kararlardır bunlar ve herkesin başınada gelebilir.Her sağlıklı insan bir engelli,bir hasta adayıdır sonuçta ama dileğimiz bizi çaresiz bırakacak seçimlere düşmemek yönündedir ve maddiyat demişsin mesela hemşerim bir engellinin hayatında lüks değil tamamen ihtiyaçlar nedeniyle olmazsa olmaz bir şey maddi gelirin yeterli olması en azından asgari ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olmasıdır kast ettiğim.Anlamlı yazın için teşekkürler Kaptan.

Bence bunun erkek yada kadın diye ayırmanın iki seçeneği beraberinde getiriyor
Birincisi kadının fıtratında eşi rahatsız olduğunda yada engelli olduğunda onun her türlü ihtiyacını karşılayabilir tezmilik bakım ev işleri ne aklınıza gelirse ama bunlar erkek fıtratına pekte uygun değil bana göre..O yüzdendir belki kadınların daha sabırlı olup eşi engelli dahi olsa ayrılmaması..

.
İkincisi bırakıp bırakmaması insanlığa kişiliğe bakıyor.Bir ablam var ve o şu anda engelli 2 tane çocuğu var ama eşi bırakmamış hala devam ediyor evlilikleri çok şükür...Kadın mı erkekmi derken çok duydum evlenme arefesinde olupta engelli olduğu için bırakıp giden erkek ve kadını yani ikiside yapmış..O yüzden bir yerde kişiliğe bakıyor diye düşünüyourm..Şu anki ruh halimde bırakmazdım kesinlikle.Bırakırsamda insanlığmı kaybetmişim demektir..

kalmakmı kolay gitmekmi sözü aklıma geliverdi birden,kadınlar daha güçlü maneviyatta
şöyleki"kadın anaçtır sevmeye ve katlanmaya proğramlanmış gibi,bazı erkeklerde yoktur bu duygular ve özveri,malesef kolayı seçen beyler tanıyorum..

keşke eşit olabilse kadınlarla erkekler böyle zor şartlarda,ama kadınlar çoğunlukta diye düşünüyorum ..

Değerli arkadaşlarım,
Hepinizde güzel tespitlerde,güzel yorumlarda bulunmuşsunuz.Hepinize değerliyorumlarınız için teşekkür ederim.

İnsan her zaman en iyisini,en güzelini ister. Bunuda körükleyen nefis denen şeytani duygudur. Şeytani duygulardan arınmış ve dünyayı imtihan olarak değerlendirenler dünya yaşamındakı en güzele,en iyiye pek rağbet etmez.Rağbet ettiği kalp güzelliği,karşılıklı birbiriyle anlaşma ve bunları ortak noktada buluşturan gerçekten duyulan sevgidir. Bu kavramlar tamamsa insanlar engellide olsada, olmasada yürür ve bırakıp gitme denen birşey olmaz.

Günümüzde engelli olmayıpda sırf parası yok diye ayrılanlar var. O halde bırakıp gitmek için engelli olunması dolayısıyla ayrılık veya parasız kalınmayla ayrılık sadece isim olarak değişiyor.İşin özünde karşılıklı duyulan sevginin ne kadar kıymetsiz olduğudur. Gerçek seven bırakmaz,bırakamaz.
Sevgiyle kalın...

Üst Alt