Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Eski raporlarımla ehliyet ve araba alabilir miyim?

Yazar6978

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben 1969 doğumluyum. 1989 yılında yani 20 yaşlarında işe girebilmek için Kdz.Ereğli Devlet Hastanesinden alınan %60 oranında raporum var. 2004 yılında engelli kartı alabilmek ve Başbakanlık İdaresinin verdiği engelli kartına sahip olmak için Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden aldığım yine %60 oranında engelli raporum var. 2013 yılında ihtiyacım gereği Karabük Devlet hastanesinden almış olduğum %59 raporum var.

6 yaşında açık kalp ameliyatı ( Fallot Tetralojisi ) ameliyatı oldum. Ameliyat esnasında sol ayağıma pıhtı attı. Sol ayağım kangren nedeniyle topuk hariç diğer ön kısmı kesildi. ( Chopart ).

Sol ayağım kesik olduğu için bugüne kadar engelli sürücü belgesi alamıyordum, ehliyetim normal B sınıfı ehliyet idi. Bunun sebebi de sol ayak engelli olduğu için otomatik vitesli araba kullanabilirmişim. Bu yüzden bana engelli ehliyeti vermediler (H sınıfı).

Engelli arkadaşlarımdan bir muhabbet esnasında öğrendim ki artık sağ ayak sol ayak diye bir şey kalmamış, hatta H Sınıfı ehliyet bile kalmamış. Bana İl sağlık Müdürlüğüne müracaat et. İşlemlerini başlat sende engelli ehliyeti alabilirsin. Engellilerin yararlandığı araba almaktan faydalanabileceğimi söyledi.

Bende işlemlerime başladım. Ehliyet için müracaatımda sıkıntı çıkmadı, heyete girdim. Engelli ehliyetini alabiliyorum.

Şimdi otomatik vitesli araç veya özel tertibatlı araç kullanabilir, ÖTV den indiriminden faydalanır raporu alacağım.

Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine müracaatımı yaptım. Sağlık Kurulu Heyetine girmek için doktorları dolaştım. 4 yıl önce devlet hastanesi konumunda iken aldığım sürekli %60 oranında olan raporumu %38 'e düşürdüler.

Şimdi 2013 yılında aldığım raporu işleme koydurmak için Hastanenin başhekimliğine müracaat ettim. Raporumun arkasında sadece 2022 den faydalanır yazıyor. Raporun arkasına otomatik vitesli araç veya özel tertipatlı araç kullanabilir, ÖTV istinasından faydalanır ibarelerini ekletmek ve onaylatmak istedim. Başhekimlik bana başhekimliğin değiştiğini, yönetimin değiştiğini söyleyerek 2013 tarihli raporuma bu ibareleri yazamayazacakalrını ve raporumu onaylayamayacaklarını belirttiler.

Sizden ricam bunu yapabilirlermi, böyle bir hakları varmı, 2013 yılındaki raporum yeni yönetmeliğe göre düzenlenen rapor formatındadır. Eğer bu raporumu onaylatabiliyorsam nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Böyle bir hakkım yok ise ne yapabilirim. Raporum süreklidir.

Umarım size anlattığım konuya doğru ifade edebilmişimdir. Aydınlatıcı bilgi verirseniz çok memnun olurum. Yardımlarınızı bekler, saygılarımı sunarım.

Üst Alt