Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlenen kadın kıdem tazminatını alarak işi bırakabilir mi?

Konular
22
Reaksiyonlar
51
Evet arkadaşlar konu şöyle. Liseden bir kız arkadaşım bana evlenme teklifi etti ama kağıt üzerinde.

Bu hanım tam 11 yıldır kesintisiz bir şekilde bir firmada çalışıyor. İstifa etmek istiyor fakat tazminatını yakmak istemiyor. Kadın işçiler isterlerse evlendikten sonra kıdem tazminatlarını alıp işten ayrılabilirler. Banada evlenme teklifi etti. İstifa edip tazminatını alabilmek için. Ne yapayım yardımcı olayım mi?

@OturanBoğa abi sen ne önerirsin. Ve @MeTePe

Bana çok saçma geldi. Bilemedim

@furkander33, Garip bir durum sonra boşanmıyorum şu kadar nafaka vereceksin bana derse ne olacak ömür boyu nafaka mı ödeyeceksin
İnsanlar şeytan olmuş hiç girme böyle alengirli işlere ayrıca ahleken doğru değil bence.

@kara duman,

2005 ten beri yani lise bir'den bugünlere kadar tanıdığım bir insan. Hiç kopmadık 2/3 ay da bir buluşur kahve içeriz.

Direkt sorunun cevabını vereyim evlenen kadın işçi evlilik tarihinden sonraki 1 yıl içerisinde kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilir.

Nafaka isterse ne olacak insan 30 yıllık eşini bile zamanla tanıyor sadece 1 gün evli kalarak yıllarca ve halen nafaka ödeyen sayısız kişi var ve sorunsuz boşanma olsa bile nüfus kütüğüne işlenmiş olacak

Son düzenleme:
Tek sorun nafaka da değil. Nafakayı evlilik sözleşmesi ile halledebilirsiniz. Asıl sorun Formalite evlilik olduğu anlaşılırsa ne ile karşılaşacağınızdır. Mesela işyerinde hanımefendi evlilik düşündüğünü dile getirmeden bir anda ben evlenip işten çıkıyorum dedikten sonra boşanma süreci yasal sürenin hemen sonrasında boşanma gerçekleştiriyorsa işveren şikayette bulunabilir

Son düzenleme:
Sigorta giriş yılına göre de kıdem tazminatını alıp ayrılabilir, çözüm sadece evlilik olmayabilir. Üstelik iş mahkemeleri daha çok işçinin yanındadır, mobbing var ise mobbing nedeni ile haklı fesih yaptırabilir.

Yani kısacası arkadaşlar. Hem iyilik yapmak hemde 25 bin lira için bu kadar riske girmeye deymez diyorsunuz. Vazgeçme eşiğindeyim.

Boşver uğraşma. Değmez. Kıdem tazminatı hakkı kazanacağı seneyi beklesin. Çalışsın. Çalışamıyorsa kıdem tazminatı almadan çıksın. Sen hiç işin içine girme.

Genede sen bilirsin.

Furkander33 , iyilik yapmak demişsin :) sizin iyilik yapmak anlayışınız bu mu gardaşım? Bu kul hakkından başka birşey değil. Düpe düz sahtekarlık. 25 bin TL yide yersin. Daha sonra dersin ben neden düzelmiyorum. Hadi selametleç

25k için hayatını başkasının insafına bırakmaya değer mi ?
ayrılırken nafaka isteyebilir .

Son düzenleme:
@furkander33,
Lise arkadaşın ve bekâr 11 yıllık bir dostluk formalite icabı yani tazminat için evlenme derim. Yarın evlenmeye kalksan karşı taraf araştırma yapsa evlenip boşanmış olduğunu gördüğü zaman sıkıntı yaşarsın. Bu lise arkadaşın ile karşılıklı hisler varsa evlen.

Üst Alt