Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlenince babamın sağlık güvencesinden düştüm. Ne yapabilirim?

emrkar

Yeni Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Babam bana vasi olarak atandı Bakırköy de heyete girdim ayrıca çapa dan alınmış yüzde 80 link engelli raporum var sürekli. Evlendikten sonra baban dan düştün dediler şimdi her ay GSS ödüyorum 88 küsur lira. Haklarımı nasıl geri kazanabilirim. Bu yasa yeni mi çıktı ve yasa hangisi.

Teşekkürler.

gelir testi yaptırın. yeşilkart çıkarsa ücret ödemiyorsunuz. yoksa her ay 107 tl ödeme çıkar.

yasa 01.01.2012 de çıktı.

Babam hayatta iken hakkından faydalanmak için ne yapabilirim, maaş bağlanması ve sigorta için. Anneme gecicek ondan sonra faydalanamayacagim babama birşey olunca onu demek istiyorum.

Ayrıca yasa numarası veya ismi nedir araştırmak istiyorum.

emrkar
Babanız hayatta iken maaşından faydalanamazsınız eşiniz sigortalı ise onun sigortasından faydalanırsınız değilse gidip tekrar gelir testi yaptırmanız lazım ancak vefat babanız vefat ettikten sonra onun emekli maaşından faydalanırsınız ama 2022 engelli maaşı alıyorsanız bir tanesini seçmek zorundasınız. ayrıca evliyseniz babanız vefat ettikten sonrada onun haklarından faydalanamazsınız dul veya bekar olmak gerekir (bayanlar için ) erkekler 18 yada 25 yaşına kadar okuyorsa eğer o zaman faydalanabilir

Peki
1-Bu durumun geri dönüşü için bir
Yol var mı?
2-Eski
Haklarımı nasıl kazanabiliriz..
3-Madurum ve bu durumum giderilmesi için ne yapmam gerek?

yardım edecek kimse yok mu haklarımı nasıl arayabilirim, yardım lütfen.

emrkar

Merhaba,

Sizin için kısa bir araştırma yaptım.5510 sayılı kanunun 34. maddesinin b) bendinin 3. fıkrası diyor ki;

" Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul
kalan kızlarının,
her birine % 25'i,"

dul veya yetim aylığı maaş bağlanabileceği ve hak sahipliğinin devam edebileceği yazıyor.Bu durumda siz evlenerek hak sahipliğini kaybetmiş oluyorsunuz.Kanun bu durumun nasıl olduğunu veya nasıl devam ettiğini açık bir şekilde belirtmiştir.

Saygılar.

Son düzenleme:
Üst Alt