Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ey Yarı Vücudunun Sıhhatini Kaybeden Hasta!

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
1[FONT=Arial]Ey Yarı Vücudunun Sıhhatini Kaybeden Hasta! [FONT="Tahoma"][/FONT][/FONT]
[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Bayramda ziyaretime gelen misafirlerden biri, Celal sana özeniyorum,[/FONT][FONT="Arial"] dedi. AVM’lerde, işyerlerinde, caddede vs. artık haram ve günahlar sel gibi akıyor. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Allah seni sevmiş, adeta korumaya almış, [/FONT][FONT="Arial"]diye ekledi. Ahlaksız konuşmaları duymuyorsun, dekolte görüntüleri mecburen görmüyorsun, dedi. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İnşallah bu hastalığınla ibadet yapmış oluyorsun,[/FONT][FONT="Arial"] dedi. Zaten namazımı kılıyorum, dedim. Celal, ibadet sadece namaz, oruç, zekat değildir. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]İbadet 2 türlüdür. Allah’ın ‘Yap‘ dediğini yapmak ve ’Yapma‘ dediğini yapmamaktır. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Sen, Allah‘ın ‘Namaz kıl‘ emrine, aynı zamanda ’Gözünüzü haramdan koruyun‘ emrine de uyuyorsun. İkisinden de çok sevap alıyorsun, dedi. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Yani, harama gözümü kapayarak namaz kılmış gibi sevap alıyorum, dedim. Aynen öyle Celal kardeşim, dedi. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Abi dedin ya, Allah seni sevmiş diye, şu yazıyı bi okur musun, [/FONT][FONT="Arial"]dedim. Hayran kaldı, muhteşem tespitler, aynen öyle Celal kardeşim, hasta olduğuna üzülme, dedi. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Bu yazı, her okuyuşumda kalbimi şükür hisleriyle doldurur, paylaşmak istiyorum. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin eseri Risalei Nur’da geçmektedir. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Bu kısa yazı, 25 Devadan oluşan Hastalar Risalesi’nin Yirmi İkinci Deva’sıdır. (22. Deva) [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]***[/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]YİRMİ İKİNCİ DEVÂ[/FONT][FONT="Arial"][/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Ey nüzul [/FONT][FONT=Arial](inme-felç)[/FONT][FONT="Arial"] gibi ağır hastalıklara müptelâ olan kardeş! Evvelâ sana müjde ediyorum ki, mü'min için nüzul mübarek sayılıyor. Bunu çoktan ehl-i velâyetten [/FONT][FONT=Arial](Allah dostlarından)[/FONT][FONT="Arial"] işitiyordum, sırrını bilmezdim. Bir sırrı şöyle kalbime geliyor ki:

[/FONT]
[FONT="Arial"][/FONT]

[FONT="Arial"]
[/FONT]
[FONT="Arial"]Ehlullah [/FONT][FONT=Arial](Allah dostları)[/FONT][FONT="Arial"] , Cenâb-ı Hakka vasıl olmak[/FONT][FONT=Arial] (ulaşmak)[/FONT][FONT="Arial"] ve dünyanın azîm [/FONT][FONT=Arial](büyük)[/FONT][FONT="Arial"] mânevî tehlikelerinden kurtulmak ve saadet-i ebediyeyi [/FONT][FONT=Arial](sonsuz mutluluğu) [/FONT][FONT="Arial"]temin etmek için, iki esası ihtiyaren [/FONT][FONT=Arial](seçerek)[/FONT][FONT="Arial"] takip etmişler.[/FONT]

[FONT="Arial"]
[/FONT]
[FONT="Arial"]
Birisi: Rabıta-i mevt’tir [/FONT]
[FONT=Arial](Ölümü düşünmek).[/FONT][FONT="Arial"] Yani, dünya fâni olduğu gibi, kendisi de içinde vazifedar fâni bir misafir olduğunu düşünmekle, hayat-ı ebedîsine o suretle çalışmışlar.[/FONT]

[FONT="Arial"]

İkincisi: Nefs-i emmârenin [/FONT]
[FONT=Arial](kötülüğü emreden nefis)[/FONT][FONT="Arial"] ve kör hissiyatın tehlikelerinden kurtulmak için, çilelerle, riyazetlerle [/FONT][FONT=Arial](dünyayla bağlantıyı keserek aylarca çilehane denen küçük odalarda kalmak gibi nefis terbiye metodlarıyla)[/FONT][FONT="Arial"] nefs-i emmârenin öldürülmesine çalışmışlar.[/FONT][FONT="Arial"]

[/FONT]
[FONT="Arial"][/FONT]

[FONT="Arial"]
Sizler, ey yarı vücudunun sıhhatini kaybeden kardeş! Sen ihtiyarsız, [/FONT]
[FONT=Arial](bu hastalığı seçmedin)[/FONT][FONT="Arial"] , kısa ve kolay ve sebeb-i saadet olan iki esas sana verilmiş ki, daima senin vücudunun vaziyeti, dünyanın zevâlini [/FONT][FONT=Arial](yok olmasını)[/FONT][FONT="Arial"] ve insanın fâni olduğunu ihtar ediyor. [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Daha dünya seni boğamıyor, gaflet senin gözünü kapayamıyor. Ve yarım insan vaziyetinde bir zâta, nefs-i emmâre, [/FONT][FONT=Arial](kötülüğü emreden nefis)[/FONT][FONT="Arial"] elbette hevesât-ı rezile [/FONT][FONT=Arial](rezil istekler)[/FONT][FONT="Arial"] ile ve nefsânî müştehiyatla [/FONT][FONT=Arial](nefsi arzularla)[/FONT][FONT="Arial"] onu aldatamaz; çabuk o nefsin belâsından kurtulur.[/FONT]

[FONT="Arial"]
[/FONT]
[FONT="Arial"]
İşte, mü'min sırr-ı imanla ve teslimiyet ve tevekkülle, o ağır nüzul gibi hastalıktan, az bir zamanda, ehl-i velâyetin çileleri gibi istifade edebilir. O vakit o ağır hastalık çok ucuz düşer.[/FONT]
[FONT="Arial"]
[/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"](Bediüzzaman Said Nursi / Hastalar Risalesi – Yirmi İkinci Deva)[/FONT][FONT="Arial"][/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]***[/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Çok şükür, binlerce Elhamdülillah bugünüme… ,[/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]“Sizin sahip olduğunuz nimetleri hayallerinde yaşatanlar vardır.”[/FONT][FONT="Tahoma"][/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT][FONT="Tahoma"][/FONT]

[FONT="Arial"]Herkes sahip olduğu nimetleri düşünsün lütfen...[/FONT][FONT="Tahoma"][/FONT]

[FONT="Arial"]Hadi şöyle bir içten gelerek ELHAMDÜLİLLAH çok şükür diyelim....[/FONT][FONT="Tahoma"][/FONT]

[FONT="Tahoma"] [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

[FONT="Arial"]Celalin Penceresinden [/FONT]

[FONT="Arial"] [/FONT]

Üst Alt