Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Fakirlik maaşı bağlanma şartları nedir?

Konular
88
Reaksiyonlar
0
bugun internette bir çok sitede okudum. sosyal güvencesi olmayan devlet tarafından herhangi bir maaş bağlanmamış üzerine gayri menkul ve araç olmayan zor durumdaki ailelere fakirlik maaşı bağlanıyormuş 600 tl.

bu konu hakkında bilgisi olan varmı.. nasıl başvurulur hangi kanun maddsinde yasalaşmıştır. çok zor durumda olan bir akrabamız var eşinden ayrıldı çocuguyla 3 gün birinde beş gün birinde kalarak geçiniyor.. bilgilerinizi paylaşırsanız belki hayrınız gider

Fakirlik maaşı olarak belirtilen maaş Muhtaç Aylığı olarak bilinen maaştır. Fakirlik maaşı, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, herhangi bir geliri veya devlet tarafından bağlanmış herhangi bir aylığı olmayan, mahkeme kararı ile veya kanun ile bakım altına alınmamış olan ya da kazancının muhtaç aylığı miktarını geçmemesi halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır. Üzerine tanışmaz malı olanlara ya da araba gibi mal sahibi olanlara muhtaç aylığı verilmemektedir.

Muhtaç aylığı almak için öncelikle muhtaç aylığı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Muhtaç aylığı başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen müracaat ile ya da posta yoluyla yapılmaktadır. Aşağıdaki linklerde gerekli formlar ve bölge müdürlüklerinin telefon ve adresleri bulunmaktadır. Bulunduğunuz ildeki vakıflar il müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirsiniz.

https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayır-hizmetleri/muhtaç-aylığı

https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teşkilat-yapısı/bölge-müdürlükleri

Life vakıflar genel müdürlüğünün ödediği muhtaç aylığı, muhtaç engellilere ve muhtaç durumdaki yetim çocuklara gerekli şartları taşıdığı takdirde, kontenjan dahilinde ödenir.

yukarıda arkadaşın bahsettiği vakada çocukların babası ile annesi ayrılmış fakat yetim değiller. yetim ve engelli durumu yoksa muhtaç aylığı başvurusu alınmaz.

mustafa-toprak bahsettiğiniz akrabanız eşinden ayrılmış. anladığım kadarıyla resmi olarak boşanmışlar. mahkemece çocuk ve eşe bir nafaka baglanmadı mı? önce bu konuya açıklık getirmemiz lazım.

Üst Alt