Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Felç geçiren babamı eve yollamaları normal mi?

engelrol

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar,
babam bundan 14 sene kadar önce 3 kere felç geçirmişti. Yavaş bir şekilde yürüyüp işini az çok halledebiliyordu. 1 Hafta önce yine bir felç geçirdi. Geçirdiği gece fark etmemiş, anlamamış felç geçirdiğini, sadece gücünün zayıfladığını düşünmüş. Ertesi gün kardeşim babamı görünce durumu anladı. Hastaneye (İstanbul Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi) götürdüler, bir kaç film çekildi, bır kaç tahlil yapıldı. Beyinde bir damarın tıkandığına dair şüphe vardı, tekrar bır film çekilecekti ama bir türlü çekmediler/çekemediler. 2 - 3 gün babam acilde kaldı ve cumartesi gecesi birden eve gönderdiler. Kız kardeşimin yanında kalıyor şu an ama benim anlamadığım böyle bir hastayı nasıl eve gönderirler. Elinde güç yoktu yavaş yavaş gelmeye başladı. Konuşması çok bozuk hatta hiç yoktu, biraz düzelmeye başladı ama ayağında henüz gelişme yok.

Normal midir böyle eve göndermeleri ? Yurt dışında olduğum için şu an elimden gelen birşey yok, moral olarak destek olmaya çalışıyorum ama o da çok başarılı değil. Evde bakımı çok zor, kardeşim kız başına ancak idare edebiliyor. Bu konuda bir fikri olan , yol gösterebilecek ya da danışılabilecek bir yer bileniniz var mı acaba. Ne yapmak gerekiyor ? Fizik tedavi veya hastanede bakım. Bu ara babamın yaşı 71.

Saygılarımla

Erol

Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Felç geçiren bir hastayı acil bir durum olmadığı sürece normal bir hastane kliniğinde tutmazlar. Fizik tedavi görmesi için uygun bir hastane kliniğine yönlendirirler. O hastanede böyle bir klinik yoksa bildirmeleri gerekirdi. Büyük Şehir Belediyesinin yaşlı ve yatalak hastalar için evde tedavi edilmesi için doktor ve gerekli uzmanlardan oluşan ekibi var. Dilerseniz onlara ulaşıp evde tedavisini yapmaları konusunda istekte bulunabilirsiniz.

Tesekkür ederim, büyüksehir belediyesine ulasmam lazim , evde bakima ihtiyac var. Daha önemlisi moral destegine ihtiyac var. Hastanede tutulmadan eve gönderilmek pek moral verici olmuyor. Fizik tedavi zaten yakininda ama hastane yönlendirmedi. Simdilik MR cekilmesi , doppler icin subatin ortasina randevu verdiler. Ama yine de bir gözetim altinda tutulmasi gerekirdi diye düsünüyorum, en azindan teshis konup gönderilseydi. Herhangi bir aciklama da yapilmadi.

Acil servisler sadece acil müdahale içindir. Hasta yatırmazlar.

Eğer hastanın acil müdahale gerektiren bir durumu söz konusu değilse polikliniğe başvurması için taburcu edilirler. Sanıyorum babanıza da öyle yapılmış.

Felç geçiren hastaların hastanede yatırılması pek uygun değildir. Hem hastanede uygulanabilecek fazla bir şey yoktur, hem maliyet fazladır, hem de hastane enfeksiyonu vs. gibi riskler daha fazladır. Ancak babanızın FTR hastanelerinden birine yatırılarak fizik tedavi alması yerinde olur.

Tesekkürler ederim bilgiler icin, fizik tedavi merkezi sirinevlerde var benim bildigim orasi da bir tarih veriyor ki anlamak mümkün degil. Su an durumu biraz düzeliyor , insaallah eskisi gibi olur ama yine bir fizik tedavi iyi olur. Baska nereye basvurabiliriz ?

Erenköy fizik tedavi hastanesi var. Şirinevlerdeki hastanenin bazı bölümleri kullanım dışı kaldı. O sebepten fazla hasta kabul edemiyorlar. Ama Büyük Şehir Belediyesinin ekipleri uygun görürse evde fizik tedavi yapıyorlar.

Benim zamanımda fizik tedavi hastanelerindeki bir doktorun özel muayenehanesine bir kez gittiğinizde, ertesi gün hastanede yatış mümkün olabiliyordu! Denenebilir...

Üst Alt