Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Fıtık, astım ve diğer hastalıklarla hangi oranda rapor alabilirim?

HalukBJK

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba 7 yıldır hipertansiyon hastasıyım bel ve boyun fıtığı ve düzleşmesi mevcut nefes darlığı astım her iki kolda radius ucu kırığı ve sol omuzda kitle ve yırtık var psikiyatri tedavisi görüyorum... Bunlardan heyete girdim hocalarım sizce yüzde kaç oran verirler...

Hocam psikiyatri de şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçları kullandım örneğin zestad mistral vb omuzda sonuç tam okunmuyor dm den numaranızı istedim sonuçları yollayabilirim

Prensip olarak numara veremiyorum kusuruma bakmayın.

Aldığın puanları biliyormusun? @HalukBJK,

Hayır hocam ama sol kol iş kazası idi ona tek maluliyet 11.1 verdiler radius ucu kırığı ve omuzdaki kitleler için

Hemerus başında milimetrik subkortikal traksiyon kistleri bulunmaktadır yazıyor sonuçta sadece omuz için doktor da ameliyat dahi olsan o omuz iğleşmez dedi ve onunla yaşayacaksın dedi Çarşamba günü hocam

Anladım.. mistral diye bir ilaç yok...misol dür o..zestad remeronun muadili.

Şizofrenide ve Psikotik grupta pek tercih edilen ilaclar değil. Belki uyku sorunu için zestad recete edilebilir.

Majör depresyon veya anksiyete bozukluk için kullanılan ilaclar bunlar.

Astım için %20 ht %10 bel boyun kanal daralması vs. %7 diğer psikiyatri tedvisi için düzenli takiplerin poliklinik kayıtları vesaire varsa %20. @HalukBJK,

Peki tansiyon ve her iki kolda radius ucu kırığı ve omuzda kitle için yüzde kaç verirler hocam🙏

Kitle diyorsun...kitle farklı şey kist varklı şey.

Psikiyatriden puan alamazsan raporun çıkmaz..baraj altında kalırsın.

Tansiyonu yazdım zaten ht %10

Anlattığın kadar biliyorum..takibini yapan doktorlar en uygun puanları vermiştir.

İnş raporun olumlu çıkar...sonucu paylaşırsın.

@HalukBJK,

Pardon hocam kist yazıyor muş radius ucu tek kol için 10 veriliyor galiba doğrumu hocam

Doğrudur..her iki kol için 20 diyelim.

Tansiyon 10

Astım 20

Bel boyun fıtığı düzleşme vs. Mr raporunu görsem daha sağlıklı bilgi verirdim. Onada 7 diyelim.

Psikiyatri düzenli takibin yok sanırım. Onu eliyorum.
%46 olarak raporun çıkabilir.
@HalukBJK,

1.5 yıldır düzenli psikiyatri takibim var hocam rapor sonuçlanınca burdan paylaşım yaparım tekrar teşekkür ederim.

Tamam düzenli takibin varsa psikiyatriden de puan alırsınız.

Tamamdır. Yazarsınız. @HalukBJK,

İyi günler 1.derece bel kayması için kaç puan verilir?

Mr raporu veya mr filmi varsa buraya yapıştırın lütfen.

spondilolistezis derecelidir fiziki muayene emar puan konusunda belirleyici olur.

@Tayin,

@OğuzHan112,

Lomber lordoz tabiidir.

Tüm lomber segment diskleri dejenerativ dehidratasyon sergilemektedir.
L4-5 segmentte posterior longutudinal ligamana anteriordan hafifçe basmış postero-santralize annuler diskal bulging görülmektedir.

Kök basısı saptanmamıştır.

L5-S1 segmentte grade-I retro-listhesis izlenmektedir.

Diğer lomber intervertebral disklerin dorsal konturları intakttır.

Buna benzer bir şeyler yazıyor, teşekkür ederim OğuzHan112 🙏

Tüm omurlar arası disklerde sıvı kaybına bağlı dejeneratif kayıpların var.

Kök tipi tutulumunuz yok,kuyruk sokumu na yakın yani s1 ve l5 disklerde hernia dan arınmış bel kayması mevcut.

Uzatmayalım...dik durabiliyor musunuz?

Daha önce rapor başvurunuz oldu mu... Bu şikayetleriniz ne zamandan beri var... Herhangi bir kaza vesaire geçirdiniz mi.?

@Tayin,

@OğuzHan112,

İlk defa başvuruyorum kaza geçirmedim, çok dik olmasa da duruyorum. Kendimi bildim bileli belim ağrır. Bir de sanırım bu bel kaymasından dolayı 3 cm boyum kısaldı. Bunlardan çok puan alamam sanırım değil mi? Yardımlarınız için teşekkür ederim, Allah razı olsun.

Mr raporu veya mr filmi varsa buraya yapıştırın lütfen.

spondilolistezis derecelidir fiziki muayene emar puan konusunda belirleyici olur.

@Tayin,
Bir de bunları buldum,

Dorsal kifoz tabiidir.

Tüm dorsal segmentlerde disk materyalleri ılımlı dejenerativ dehidratasyon sergilemektedir.

Th7-8 segmentte posterior longutudinal ligamana anteriordan hafif basmış postero-santralize annuler diskal bulging izlenmektedir.

Th9-10 segmentte thecal sack’ı sol anteriordan kompresse ve spinal kordu indante eden posteriora sol parasantral HNP. görülmektedir.

Diğer dorsal intervertebral disklerin posterior konturları intakttır.

Diğer seviyelerde nöral kökler ve nöral foramenler serbest olarak yorumlanmıştır.

Vertebra korpusları medüller komponentlerinde patolojik sinyal izlenmemiştir.

Kortikal plate’ler intakttır.

Dorsal spinal kord seyri ve sinyali tabiidir.

Paraspinal kas ve yumuşak dokular özelliksizdir

Kafa karıştırmamak adına Fazla detaylara girmeden kısaca bir yorumlayalım.

Önceki mr raporundaki bulgulara benzer şeyler.

1-Tüm omurlar arasındaki disklerde sıvı kayıplarınız var.

2-Th7-8 disk.. hafif bası oluşturan hernia) ama tam olarak fıtık denilemez bombeleşme diyelim.

3-Th9-10 disk Hnp (Hernia Nükleus Pulposus) ilerlemiş(hernia) fıtık. Ameliyat gerektirir.

Diğer bulgular normal. Bu eski mr raporunuz sanırım.

Tüm bulguların bir arada değerlendirildiğinde..tüm disklerde sıkıntı olduğu görülmektedir.

Hafif Anulus fibrosise yönelim bulgularından da söz edilmiş. Beyin ve sinir cerrahisi ile görüşmenizde fayda var.

@Tayin,

Moderatör tarafında düzenlendi:
OğuzHan112,

Çok teşekkür ederim, inşallah sizin de bu hayatta işlerinize yardımcı olunur, bu forumda sizin duacınız çok fazla 🙏

Üstteki ikisi de 1 ay önce çekilmişti yani 2024 e ait bulgulardı.

Ben 2019-2020 de de çekilmiştim. Hayatımda ilk kez engele başvurmaya bu yıl karar verdim zaten memurum çalışıyorum. %40 benim için yeterli. Psikyatriden ve endokrinoloji den de bekliyorum ama 10 yıldır depresyon tedavisine rağmen doktor vermeyecek gibi duruyor. Endokrinoloji de hipofiz mr i istedi. O nedenle şu an fizik tedaviden alabilir miyim diye sizlere sormak istedim. 40 yaşındayım. Teknik personelim. 10 yıl önce 90 puan kpss ile normal atandım ekpss vb ihtiyacım yok sadece tayin olmak istiyorum %40 ile. Hiç heyete girmedim. Tayini belirtirsem ters teper mi? Çünkü malulen emeklilik sanabiliyorlar ama sadece tayin için diyince de biraz anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar. Engelli kotası gibi bir şey varsa da ben engelli memur olmak için başvurmayacağım sadece tayin olmak için dilekçeye ekleyeceğim. Kimsenin hakkına girmek de istemiyorum.

2019-2020 mr m da işe yarar mı? Doktor dikkate alır mı?

2019 da
Lomber lordozda artış mevcuttur.

Tüm düzeylerde diskopati izlenmektedir.

S1 grade I anterior spondilolistezis mevcuttur.

L1,L2,L3,L4 düzeylerinde fokal plak kompresyonları izlenmektedir.

Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir.
L4-5 düzeyinde sağ foraminal-ekstraforaminal ince disk bulgingi mevcuttur. Sol foraminal silik sınırlı ince disk bulgingi izlenmektedir.
L5-S1 düzeyinde sol nöral foramen dar görünümdedir.

2020'de

Lomber lordozda artış mevcuttur.

Tüm düzeylerde diskopati izlenmektedir.

Alt torakal, L1, L2, L3, L4 fokal plak kompresyonları mevcuttur.

S1 anterior grade I spondilolistezis izlenmektedir.
L4-L5 düzeyinde sağ foraminal-ekstraforaminal ince disk bulgingi mevcuttur.
L5-S1 düzeyinde sol foraminal ince disk bulgingi izlenmiştir
.

Öylemi dersiniz.. beddua almayalım da🙂 @Tayin,

Sizin bütün disklerde sıkıntı var..eski mr ları yorumlamaya gerek yok...yukarıda yazdıklarıma benzer bulgular ama son mr lara göre daha iyi görünüyorlar.

hipofiz bezi ile ilgili ne şikayetiniz var?

Bana göre evet 40 veya biraz üstü bir puan almanız gerekir.

Siz heyet başvurunuzu yapın... İsterseniz hipofiz bezi ile ilgili durumu netleştirip öyle başvurun.

Psikiyatri veya başka branşlardan var olan bütün epikiriz raporlarınızla beraber başvurunuzu yapın sonucu da bizimle paylaşın.

@Tayin,

Moderatör tarafında düzenlendi:
@OğuzHan112,

Estağfurullah ne demek Allah korusun😊 Ben engelli raporu almaya bu forumu okuduktan sonra karar verdim sanırım bir de Oturan Boğa vardı onun ve sizin yapıcı yorumlarınız bizim gibi çekingen insanlara umut oluyor.

Hipofiz ile ilgili bir şikayetim yoktu sanırım doktor kan değerlerimden dolayı uygun gördü.

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.. @OturanBoğa adı üstünde... Oturuyor akşama kadar ☺️😂

Bülent abi forumun sahibi.

Psikiyatri yatışınız var madem yatış olduğunuz hastaneden epikiriz raporu almayı unutmayın.

Bana göre istediğiniz puanı alırsınız.. fakat net yazamıyoruz işte, olası aksilikler doktorların gıcıklığı vesaire..

İnşallah alırsınız diyelim hayırlısı olsun.

@Tayin,

@OğuzHan112,
Rica ederim🙏 Oturan Boğa'ya selamlar 😊😊
İnşallah, aslında fizik tedavi ya da beyin cerrahi bana bu üstteki sorunlardan dolayı süresiz %40 verecekse, psikiyatri bölümü vermese de olur sanırım öyle olunca rapor süreli olur 2 yılda bir tekrar heyete girmem gerekir. Ama yine de yatış hastanemdeki epikrizi de dosyaya ekleyeceğim. Sonuçları paylaşacağım. Dualarım Sizinle ve forumdaki tüm engelli kardeşlerimizle. Allah hepinizden razı olsun.

Özelden sorularınızın cevabını buradan yazayım.

Total de ..Bana göre evet 40 veya biraz üstü bir puan almanız gerekir.

@Tayin,

@OğuzHan112,
Sadece fizik tedaviden tahminen kaç gelir hocam ? Forumda yazılanları okudukça psikiyatristten hiç umudum kalmadı. Ben düzenli bir hasta değilim. 10 yıllık geçmişim var ama asla belli bir düzenim olmadı 2 yıl gittiysem 2 yıl gitmedim ama ilaç raporum devam etti ilaç almadım. O nedenle sadece fizik tedavi puanım kaç olur çok merak ediyorum.

Yukarıdaki mesajlarımda olası aksiliklerden söz etmişim..o yüzden net olarak şu puanı alırsınız diyemem...

Sizin tüm omurlar da disklerde sıkıntı var.

O yüzden doktorla yüz yüze görüşüp mr raporlarınız la beraber klinik durumunuz tekrar değerlendirilmesi gerekiyor.

Psikiyatri hastane yatışınız var.. düzenli kontrolleriniz olmasa da güncel ilaç raporlarınız var.

Psikiyatri epikriz raporlarını dosyanıza koyun.

Diğer
Epifiz beziyle ilgili tanı veya tedavi her ne varsa onu da dosyanıza koyun.

Bana göre 40 ve üstü bir puan gelecektir...yine söylüyorum..olası aksilikler her zaman olabilir..bundan biz mesul değiliz:🙂.

Hekimle yüz yüze görüşmek puan konusunda belirleyici olur.

@Tayin,

Sağ olun hocam, daha fazla panik yapmadan doktorlarla tek tek görüşeceğim puanımı da buraya yazacağım.

Hadi bakalım inşallah her şey yolunda gider istediğin puanı alırsın..🙂🙋 @Tayin,

Evet söylediğimiz gibi %40 rapor almışsınız... Hayırlı uğurlu olsun.

Özelden sorduğunuz sorularla ilgili konuları sakın kafaya takıp kendinizi boşuna bunaltmayın...

Öncelik eşiniz ve kendiniz olsun diğerlerini boş verin gitsin.

Geçmiş olsun sağlıklı günler.

@Tayin,

Üst Alt