Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Fulmaks 7860 akülü sandalye ile eşik atlamak!?

kcan0404

Yeni Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Herkese Merhabalar fulmaks 7860 akülü sandalye aldım gördüğüm kadarıyla Wollex WG-P130 modeliyle epey bir benzer fakat sıkıntı şu sandalye ile eşik veya yerden 3-4 santim taşın üzerinden hızlı gelmediğin sürece atlayamayıp kalıyor arazide de yokuş yukarı toprak bir zeminde bir müddet gittik'ten sonra patinaj bile çekmeyip duruyor fulmaks a ilettim bunu ilk kalkış gücünü artırdılar yinede pek memnun kalmadım bundan önce standart dolgu teker akülü sandalyem vardı aynı yerlerde çıkamasa bile patinaj çekiyordu gücü diğerinin yarısından az olmasına rağmen bunun çözümü var mı ?ürünün linki:https://fulmaks.com/urun/yeni-sport...MIx4L6vq626gIVBt-yCh0_nwKmEAQYAiABEgJZAPD_BwE

Son düzenleme:
yokuş yukarı olayında güvenlik modu devreye giriyor olmasın?
15 dereceden fazlaysa sandalyenin devrilmemesi için duruyor olabilir.

Onu bilmiyorum fakat çok az yokuş eşikten atlarken de zorlamıyor çok iyi tutunuyor desem bana faydası yok mecbur eşik e gelince hızlanmak gerekiyor bir de güvenlik modu iptal edilebilir mi

Bende 7895 modeli var 3 sene önce aldım.Eşik konusu santimlerle konuştuğumuz için biraz göreceli olacak.
Mesela banyo eşiğini aşabiliyorum ama daire girişindeki eşiği aşamıyorum.Fakat geri geri çıktığımda arka tekerde motor çekişi olduğu için ve teker büyük çaplı olduğu için genelde eşiklerde bu şekilde sorun olmuyor.

Güvenlik moduna gelince siparişi verdikten sonra güvenlik modunu ve geri geri bipleme sinyalini kapattırdım.Aksi halde apartman girişindeki rampada araç devrilme riski yaşayacağı için gücü kesecekti.Sendeki araçta nasıldır bilmiyorum.

Benim geri geri de sıkıntı sanki motorlar 450 şer watt değil mış gibi tutununca dönmek istemiyor güvenli mod ile ilgili birşey söylenmedi fakat düz yokuşta durma yapmıyor geri ikaz sesi kapalı Max gücü buysa bu motorların kabul fakat soru işaretleri var 200 er watt'lık motorlu sandalyeden buna geçince yokuş arazı sıkıntı olmayacak sanmıştım fakat onunla gittiğim yere gidemiyorum

Bu araç benim de hoşuma gitti ama yorumlarınızı görünce biraz kararsız kaldım şuan ki duruma bi çözüm buldunuz mu yoksa ayni sıkıntılar devam ediyor mu ?

ARIZANIN TANIMI
Fulmaksın ve pek çok Uzak doğu menşeli akülü sandalye üreticisinin kullandığı kullanduğu Motion Tech marka motorların manyetik fren balatalarında ilk altı ay civarındaki kullanımda bir miktar tozlanma oluyor. Bu tozlar manyetik fren balatasıyla baskı plakası arasında birikerek bir süre sonra frenin sıkışmasına ve motorun zor dönmesine yol açıyor. Motorlar 2 x 200 watt olsaydı manyetik fren 4 nevton olduğundan motorun gücü frenin sıkma gücünü aşamayacaktı. Joystick normal açılacak ancak kolu ittiğinizde araç kilitlenip kalacak ve joystiğin şarj göstergesindeki 5 adet lamba 8 kez yanıp sönecek , üç saniye sönük kalıp tekrar 8 defa yanıp sönecekti.
Sizin akülü sandalyenizde motorlarınız 2 x 450 watt olduğu için 4 nevtonluk manyetik frenin motoru kilitlemeye gücü yetmez. Zor da olsa motor dönecektir. Sandalye bazen sağa veya sola da çekebilir. Sağ motor sıkarsa sağa çeker, sol motor sıkarsa sola çeker. Joystiği çapraz tutarak sandalyeyi düz götürebilirsiniz. Joystiği düz iterseniz sandalye yan gider. Bu gibi durumlar yaşıyorsanız çözümü çok basit. Yani manyetik frende kullanılan fren balatasının kalitesinden kaynaklı olarak manyetik frenlerde toz dolması sonucu fren sıkma sorunu yaşayabilirsiniz.
Akülü sandalyenin engellerden geçememesinin ve zorlanarak yürümesinin sebebi budur.
NASIL TAMİR EDERİM.
İki tüp balata spreyi alın. Marka önemli değil. Yağsız uçucu yüksek basınçlı bir sprey. Her motor için bir tüp. Hırdavatçılarda bulabilirsiniz.
Ortalık kirlenmesin diye mümkünse ev dışında bu işi yapalım. Akülü sandalyemizi , arkadaki minik tekerleklerin üzerinde arkaya doğru yatırıp sırtlığının üzerine yere yatıralım. Ayak basamakları havada kalmalı. Ayak basamaklarını çıkartın ve bir kenara kaldırın. Motorların kömür kapakları yukarıya bakacaktır.
Motorun en ön tarafında siyah bir tas kapak var. Yanlardan iki tane yıldız vida ile sabitlenmiş. Bu iki yandaki iki vidayı sökün.
Tas kapağı biraz zorlayıp alüminyum motor bloğundan ayırın. Tasın altında iki adet ince kablonun iki tane şeffaf boncukla birleştirildiği demir parça manyetik frendir. Bu frenin yan tarafından bakınca yaklaşık olarak 8 mm kalınlığında siyah bir disk göreceksiniz. İşte o bisk fren valatasıdır.
Joystiği çalıştırın. 5. vitese ayarlayıp kolu tam ileri yapın. Önce iki motorun manyetik frenleri şık sesiyle plakaları çekip balataları boşa çukartmalı ki motora komut verimesiyle motor rahatça dönebilsin. Arka tekerler dönmeye başlayacak. Motoru sürekli olarak çalıltırırken bir yandan siyah balataların yan kenarından balatanın üstüne ve altına spreyi kesintisiz olarak sıkın. Her bir motor freni balatasına bir tüp balata spreyinin yarısını püskürtün. Motorun ve arka tekerin dönüş hızı artıyor ve balata spreyi balatadan siyah bir kir akıntısı çıkartıyorsa frenleriniz temizlenmiştir. Bundan sonra kalan spreyleri yerlere ve elinize sıkarak uçmadan anında bir peçeteyle silerek ellerinizi ve yerleri temizleyin. Fren kapaklarını geri yerine takıp
sandalyenizi kaldırıp test sürüşü yapın . Aynı sorun devam ediyorsa manyeyik fren arızalıdır ve yenisiyle değiştirilmeli veya tamir edilmelidir. Eski anlatımlarımda fren tamirini ayrıntılı olarak anlatmıştım. Oradan okuyup eğer mümkünse tamir edebilirsiniz.
DİKKAT. Balata spreyi çok yanıcıdır. Sprey sıkarken ve sprey uçana kadar birkaç saniye sıvı haldeyken sakın ateşle ve kıvılcımla yaklaşmayın ve sigara içmeyin. Spreyle temizlemdk için kömür kapaklarını açmayın ve kömür yuvalarına balata spreyi sıkmayın.
Altı ayda bir kömür kapaklarını açıp kömürleri çıkartmalı ve motorun içine kömür deliklerinden sadece basınçlı hava tutarak temizlemelisiniz. Motordan çıkan siyah tozu sakın solumayın. Basınçlı hava tutarken kafanızı motordan uzak tutun ve bu işlemi sadece açık havada yapın.

Joysticklerle ilgili bilgi paylaşmak isterim.
İngiliz P&G firmasının Newvsi joystiği 50 Amperliktir ve 450 wattlık iki motoru çok rahat kumanda edebilir.
Son 5 yıl içinde uzak doğuda imalat yaptırıp Türkiye de birleltirerek akülü sandalye satan firma sayısı arttı. Artan rekabet ve Türk lirasının değer kaybetmefi neticesinde 2800 lira seviyesinde satılan newvsi joystiğe alternatif reprika dediğimiz uzaktan newvsi joystiğe benzeyen ancak güç ve kalite olarak aynı performansı yakalamayan joystickleri akülü sandalyelerde bolca görmeye başladık. 1000 lira civarında satın alınabilen bu joystickleri ancak tuş takımlarındaki işaretlerden ayırt edebiliyoruz.
Bir model joystick hız tuşlarında + ve - işaretleri kullanıyor ve gücü 35 watt seviyesinde olup ancak 150 wattlık iki adet motora zora ki gücü yetiyor.
Bir diğer model ön tarafında usb şarj fişi olan micron marka joystick. 50 Amper gücündeki bu joystick ise hız ayar tuşlarındaki dalgali çizgilerden ayırt edilebiliyor ve en çok 300 wattlık iki motora gücü yetiyor. Bu iki reprika joystiğin klasik sorunları hareket kolu kısmının dış darbelere karşı dayanıksız olması ve hasar alarak merkezde kalmayıp sürekli düdük çalarak hata vermesi ve Açma kapama tuşlarının bir süre sonra çalışmamaya başlaması. Bir de 6 derecenin üzerindeki rampalara çıkarken joystiğin gücü yetmediği için bir sağa bir sola sarhoş gibi gitmesi.
İki ay önce İngiliz P&G newvsi nin orijinal ile bire bir aynısı reprikasını gördüm ve içini açıp inceledim.
Newvsi joystiğe aşina olmayan birinin dış görünüşten aradaki farkı anlaması imkansız.
Newvsi orijinal joystick tuş takımında mavi, yeşil, kırmızı ve turuncu renkler kullanılmaktadır. Reprika Newvsi joystickte ise mavi yeşil, kırmızı renk olan tuşlar aynı renkte ve turuncu renk yerine ise sarı renk kullanılmış.
Orijinal ingiliz newvsi joystiğin altındaki etikette D51161 model kodu ve PG drives ibaresinin yanı sıra sağ üst köşede bir dikdörtgen çerçeve içinde 50 ibaresi ( 50 Amper olduğunu belirtiyor) ve üretildiği ülke İngiltere veya Çin ibaresi olurken, reprika newvsi joystiğin alt tarafında D50WH19010676 model kodu ve made in China yazısı var.
Orijinal newvsi joystiğin içini açtığınızda kumanda çubuğunun alt kaidesinin siyah plastikten yapıldığını görebilirsiniz. Reprika newvsi joystiğin ise kumanda çubuğunun alt kaidesi beyaz renkli plastikten ve dış darbelere karşı çok dayanıksız. Tek iyi tarafı kol bozulursa orijinal newvsi, vr2 , rnet ve pilot joystick kolları uyum sağlıyor ve şahsen takıp kullandım. Hiç sorunsuz çalışıyor. Reprika newvsi joystick ile orijinalin devreleri birbirine benziyor. Yerleşim planı ve komponent bazında farklar olmasına rağmen performans bazında dalgalı tuş takımı olan mikron joysticklerin ve +ve - hız tuşları olan joysticklerin veremeyeceği performansı veriyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba bu aracı (fulmaks 7860) almak istiyorum kullanan var mı varsa deneyimlerini yazabilirmi. Önerebileceğiniz araç varmıdır. Özellikle yokuş çıkışları ve hızı konusunda yardımcı olursanız sevinirim. TEŞEKKÜRLER...

Artık fulmaks 7860 modelini satmıyor. Bunun yerine Lityum akülü sandalye olarak sadece 43 cm oturma genişliği olan 8001 ve 46 cm oturma genişliği olan 8002 modellerini satıyor ve her iki model de de 20 Amperlik lityum pil ile ingiliz Curtis marka P&G Newvsi model 50 amperlik orijinal joystick ve 200 wattlık iki adet Amerikan Motion Tech motor kullanıyor.
Bu iki ürün de emsalleri içinde öne çıkan ürünler.
Eğer en kalitelisini almak istiyorsanız, sadece Wollex Magic W807 alabilirsiniz.

Üst Alt