Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Gastrit hastalığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

inca

Üye
Konular
26
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar. Alkalen reflü gastrit rahatsızlıpım var. Bu hastalığa yakalanıp iyileşebilenler varsa tecrübelerini paylaşabilirler mi? Tavsiye edebileceğiniz doktor var mı?

mrb. Helikobakter piori bakteri var mı sizde Çocukluk çağında alınan bakteri tüm yaşam boyunca tedavi edilmediği sürece midede yerleşmektedir. Kendiliğinden ortadan kalkması mümkün değildir. Uzun yıllar mide yerleşen Helikobakter piori bakterisi sürekli olarak mide örtüsünün iltihaplanmasına yol açar sizler sebze meyve daima sirke ile temizleyip yıkayın mesela konu cidiyeti için örnek verelim Gediz nehrine lağım suları karışır, bu sularla sulanan ıspanak, marul yeşillik gibi sebzeler iyi yıkanmadan yenirse Helikobakter piori kolaylıkla bulaşır. Pazar yerinde tuvalete giren satıcı taharetlenerek tuvaletten çıkarken elini iyi yıkamaz ise sattığı sebzeleri elleyerek satın alanlar dolayısı ile Helikobakter pioriyi rahatlıkla alırlar. Yeri gelmiş iken taharetlenme sonrası ellerimizi sabunla yıkamamızın yeterli temizlik sağalamayabileceğini hatırlatayım. Bu nedenle taharetlenmede makata el değmesinden ziyade tuvalet kağıdının kullanılmasının daha akılcı olduğu bilinmektedir.

Ne kadar sosyete gibi araştırma HOŞCAKAL
galiba sizde takıntı hastalığı var bipolar bozukluk.
Anlattıkların gatristle ne ilgisi vardır
Mecburen bu hayat
Bende de gatrist reflü var az
Âgrı acı olduğu zaman garnizon şurup kullanırım

Mideye safra kaçağına bağlı olarak safra reflüsü ve sebep olduğu gastrit var. Bakteri varlığını bilmiyorum.

Gastrit mide mukozasının bir çeşit inflamasyonudur (Yangı). Bu değişik etkenlerin yaptığı uyarı sonrasında beyaz kan hücrelerinin mukozada birikmesi anlamına gelir. Gastrit akut veya kronik olabilir.
Gastrit'in sebepleri nelerdir?
Helicobacter pylori (HP)
Kronik gastritin en sık görülen nedenidir. HP ağız yoluyla alınarak midede yerleşen ve burada gastrit olarak adlandırdığımız bir iltihap oluşturan, spiral şeklinde bir bakteridir.
Mide mukozasını örten mukus tabakasının altında yerleşerek mide asidinden ve diğer etkenlerden korunarak yaşamını sürdürür.
HP hem salgıladığı toksinlerle ve hem de vücudun bakteriye karşı oluşturduğu immun yanıt (vücudun bağışıklık sisteminin bakteriye karşı oluşturduğu yanıt) sonrasında ortaya çıkan bazı maddelerle mukus tabakasını zayıflatarak mide mukozasını asit ve diğer saldırgan faktörlere duyarlı hale getirir.
Gelişmekte olan ülkelerde genellikle çocukluk çağında alındığından tedavi edilmediğinde mide mukozasında hayat boyu süren bir kronik iltihaba sebep olur.
Yaşlı popülasyonda daha fazla olmak üzere toplumumuzun yaklaşık %80 inin bu bakteri ile enfekte olduğu gösterilmiştir.
HP enfeksiyonu ülser oluşumunda önde gelen faktörlerden biri olarak kabul edilmekle birlikte bu bakteri ile enfekte olan insanların hepsinde ülser oluşmaması ve son yıllarda giderek artan oranlarda HP negatif ülserlerin saptanması ülser oluşumunda HP yanında başka faktörlerin de etkili olduğunu düşündürmektedir.
Günümüzde HP enfeksiyonun neden olduğu kabul edilen hastalıklar şekilde görülmektedir.
HP Dünya Sağlı Örgütünce (WHO) 1.derece kanserojen faktörler arasında kabul edilmiştir. Bakterinin midede varlığı endoskopik biyopsi, üre-nefes testi ve kan ve dışkıda antikor ve antijen aranması gibi testlerle gösterilebilir.
Midede HP varlığı saptanan hastalarda bazı özel ilaç rejimleri kullanılarak bakteri mideden temizlenir. Bu tedavinin etkinliği %80-85 civarındadır.
Aspirin ve antiromatizmal ilaçlar
Bu tür ilaçlar mide mukozasındaki koruyucu mekanizmaların zayıflamasına yol açmak suretiyle mukozanın asit ve diğer saldırgan faktörlere karşı hassasiyetini artırırak gastrit oluştururlar.
Oluşan gastrit hiçbir belirti vermeden sezsiz geçirilebileceği gibi kronik formda ve ülser kanama gibi komplikasyonların oluşumu ile birlikte de seyredebilir.
Belirtiler,
Gastritin belirtileri akut veya kronik oluşuna göre değişir. Akut gastritte karnın üst kısmında ağrı, gaz, geğirme, yanma, ekşime,bulantı ve kusma gibi bulgular görülürken kronik gastritte ağrı daha az belirgin olup yemek sonrasında şişkinlik ve dolgunluk hissi, erken doyma, bulantı hissi, geğirme, iştahsızlık ve ağızda kötü tat gibi dispeptik yakınmalar daha sık görülür.
Kronik gastritte ağrı belirginleştiğinde gastrit zemininde ülser veya başka hastalıkların gelişmiş olabileceği düşünülür. Aspirin ve antiromatizmal ilaçların kullanımı sonrasında oluşan akut gastritte gizli veya aşikar kanama oluşabilir.
Gastritin tedavisi var mı?
Eğer suçlu bir bakteri ise veya bir ilaçsa ona göre tedavi belirlenir.
Mide koruyucu ve asit azaltıcı ilaçlar verilir. Neden ilaç ve alkolse bunlar kesilir.
Bakteriden kaynaklanıyorsa temizlenmesi için ilaç tedavisi yapılabilir.
Mide derisi hasarlı olduğu için mide kendi ürettiği asitten daha çok etkilenir ve hastanın şikâyetleri de artar.
Bunun için midenin asidi azaltılmalıdır. Diyet yapılmalı.
Hastaya yasaklanan besinler ve içecekler söylenir. Bakteriye bağlı gastritlerde mevcutsa bakteriyi temizleme tedavisi antibiyotiklerle yapılır.
Her baktreriye bağlı gastritte mikrop tedavisi şart değil.
Bu bakterinin görülme sıklığı nedir? Yaklaşık olarak 100 kişiden 80'inde bu bakteri vardır. Yurtdışında bu oran özellikle Avrupa'da yüzde 50'ler civarındadır.

Zorro

Yooo anlattıklarının çoğu doğru, bende de o bakteriden vardı. Ordan biliyorum. 2 hafta yoğun bir antibiyotik tedavisi gördüm. Bu bakteri epey dirençli olduğu için yok olması zor. İleriki yaşlarda mide kanserine dahi yol açabilen bir bakteri bu. Gastrit ciddi bir hastalık ve @hoşçakal 'ın dediklerinin çoğu da sağlıklı bir insanın dahi yapması ve dikkat etmesi gereken şeyler. Ben de çoğu zaman üşengeçlikten sebzeleri sirkeli suda bekletmiyorum ama aslında en doğrusu o. Musluk suyu içmemek gerek mesela ama bazen içiyoruz işte. Yanlış bunlar aslında.

O bakteri hamsi balıktada varmı Esilaa
Az önce 1 ekmek arası kızarmış hamsi salata karışık
Napıym mecburen hayat

Zorro takıntı hastalığı OBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK (OKB) dur ..bipolar bozukluk değil, bana ruh hastası demen zayıf noktan çok cahilsin keşke ölsen ....üstelik benim yazdığım konu gastritin tek nedeni ayrıca verdiğim bilgi şuan tartışmalı ve kesin bilgi ve akademik çalışma ve ben sağlıkçıyım. burası insanların faydalandığı site herkes düşüncesini yazar

Haklısın kusura bakmayın HOŞCAKAL
Keşke ölsem
Bı anlık hata işte.
Bu bakterileri yok etmek için hangi antibiyotik tedavisi gerekir.
Önerdilerdi 1 kutu bitti kutu bitince atmışdım.ismini unuttum
2 tane aynı anda birden yutulur yazardı
Lütfen bilenler yardımcı olursanız memnun olurum
Endoskopi olmuştum.
Tanı=Andrial gastrit+ahiatal hemi
Rabillus ve medulium,antibiyotik ilaç yazmışdı dr

Zorro bir başkasının önermesiyle ilaç kullanmak doğru değil,(Helico bacter pylori)için 3 lü kombine HELİPAK
Klaritromisin 500 mg, amoksisilin 1000 mg ve lansoprazol 30 mg,Bu bakteriyi yok etmek için en etkili ilaçtır.Ancak doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır...

geçmiş olsun. ben de 3 defa endoskopi olmuştum, gastrit ve reflü çıktı, bakteri yoktu, tedavi oldum pek çok ilaçla, ben de yukarı kaçak ve çok mide yanması oluyordu, doktor kesinlikle kakao, çikolata, kahve, kola gibi yiyeceklerden uzak duracaksın demişti. ve daha yüksek bir yastıkta yatmamı önermişlerdi. yemek yedikten sonra yatmamamı söylemişti. bana sütlü tatlılar iyi gelirdi. hatırladığım en etkili ilaçlardan biri nexium. şimdi zaman zaman gaviscon içerim, bu yılllar önceydi, en son endoskopimde iyiydi midenin durumu. ama çok sıkıntılar yaşamıştım. şu anda da midem çok şükür iyi, selamlar...

Dynaback gibi bir adı vardı. 250 mg. Antibiyotik. Şu an piyasada zor bulunuyor. Yalnız üst solunum yolu ve bronşit için daha yaygın kullanılır.

Evet dynaback antibiyotik
Çok teşekkürler

Sakıncalı Yiyecekler (yenmemesi gerekenler)
Alkol.
Kafein.
Rafine gıdalar (beyaz ekmek, makarna, şeker vs.)
Çikolata, kakao, çay, kahve( yerine bitkisel çaylar tercih edilebilir.)
Trans yağlar içeren besinler.( çerezler, kızartmalar, börekler, çörekler ve hazır besinler)
Baharatlı gıdalar ve domates.

kontrollerını aksatma senede 1 yada 2 endoskopi yaptır.gastrıt deyıp gecme zamanla yara buyur kansere cevırır.acılı asitli seylerden uzak dur ıyı beslen yasam kalıtenı artır arkadas.

Merhaba inca ,

Orta okul- Lise yıllarımdan geçen yıla kadar gastritten müzdarip yaşadım. Gittiğim hiç bir doktor tam bir tedavi uygulayamadı. Endoskopi çekip, anti asit mide ilaçları verip gönderdiler hep. Mide ilaçlarının ter türevini kullandım ama her geçen gün şikayetlerim arttı. Mide ilacı kullanmaktan kan değerlerim çok düşmeye, alerjilerim artmaya başladı. Sürekli demir takviyeleri kullanıp , B12 iğneleri vurdurmaya başladım.

Mide ilaçların sağlığımı daha çok bozduğunu düşünüp , araştırmaya başladım. İnternette takip ettiğim bir sitede bir makale okudum, ilaçsız reflü ve gastritten nasıl kurtulduğunu anlatıyordu. Aynen uygulamaya başladım. Sonuç olarak 1 yıldan fazladır hiç bir mide ilacı kullanmıyorum ve iyiyim. Şikayetlerim tek -tük, çoook nadir oluyor. Mide ilacını kesince kan değerlerim de düzeldi.

Buradaki yazıları inceleyin..
https://www.instagram.com/p/BZbE93Dgugx/
https://www.instagram.com/p/BNq7hxmAlqP/
https://www.instagram.com/saglikliyasiyoruzcom/p/BgeD2M1hZ4E
[FONT=-apple-system] Reflü, Gastrit ve Ülser Hastaları Nasıl Beslenmeli?[/FONT]

Kudret Narı gastrit ve reflüye iyi gelir mi? Kullanan var mı?

Midemde gastrit ve reflü var doktorlar bitürlü tedavi edemedi bi arkadaşım bana kudret narını tavsiye etti bunu kullanıpta şifa bulan varmı..

HRY-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

selamar,

endoskopi yaptırdınız mı ki? genellikle gerekli oluyor çünkü midenizde helicobacter pylori olabilir veya başka birşey olabilir.

bence RESMİ hastanelerden yardım alınız.ayrıca psikolojik olma ihtimali de var.

bizim bir yakinimiz midem midem diye turlu doktor dolasir filmler tetkikler girla omur surerdi. bigun belimde belim diye yataga serildi. amerikadan gelen fizyoterapistimsi birini salik verdiler. goturduk.
bir hafta masaj yapti adam. bizimki midedende acaip sikayetlerini siraladi tabi.
adam demistiki;beyaz lahanayi kiyma makinesinden gecir,tulbentle burarak suyunu sik. hergun ac karina sabahlari bir bardak ic. bide B.1 vitamini kullan.
bir hafta sonra ne midesinden bi sikayeti kaldi nede belinden. yatalak adam turp gibi saglam oldu.
denemek size kalmis. hazir lahana bol ve ucuz. gecmis olsun.

Bende ülser, gastrit ve reflü 3ü 1 arada paket olarak mevcut :D
2 kez endoskopi yapıldı. Neler denedim neler.
Ancak Ballı Kudret Narı karışımı bir harika.
Tabi yanında zaman zaman ilaç desteği de alıyorum.
Gaviscon şurup ile destekliyorum.
Ancak en iyi korunma zararlı yiyeceklerden uzak durmak;
Kahve, acı, turşu, baharat vb yiyecekler içeceklerden uzak duruyorum.
İstediğiniz kadar ilaç, kudret narı vs kullanın eğer diyet yoksa kısa bir zaman sonra tekrarlıyor.
Ben bugüne dek en az 7-8 kavanoz ballı kudret narı kullandım.
Tavsiye ederim.
Ancak her kudret narı karışımı iyi gelir diye bir kural yok.
Güvenilir firmalardan almak ve denenmişi tavsiye üzerine kullanmak lazım.
Önceden kullandığımı söylediğim 7-8 kavanozun 1 tanesi acayip birşeydi.
Ondan yiyince midem daha çok ağrıyordu.
İçinde tuhaf baharatlar eklemişler.
Bu işi fantaziye çeviren üreticiler var çünkü

Üst Alt