Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geç uyumak

hüseyin19

Üye
Konular
165
Reaksiyonlar
0
tumblr_kzlnc6FGw21qzklhvo1_500.jpg

Geç uyumak; deprasyona ve sinirli, tahammülsüz bir kişiliğe yol açıyor.Akşam erken yemek yemek ve yatmadan önce bir şeyler atıştırmamak kalp krizi riskini azaltıyor. Rahat bir uyku uyumaya sebep oluyor.Saat 22.00 den sonra yenilen her şey bir baş belası.
kilo alımı, kollestrol sebebi..

Yine geç uyuyanlar; uykudan ,uyumaktan korkar hale gelebiliyor.işyerinde uyumak da cabası..:eek:

Geceye boşuna ''bir çarçaf gibi'' dememişler.

Erkenden örtün ve erkenden atın üstünüzden..Seher vakitleri mutlaka değişimi izleyin.. Kap karanlık çevrenin yavaş yavaş aydınlanmasını izleyin..Dehşet bir güzellik göreceksiniz.
''Bu karanlıktan aydınlığa çıkış '' her gün yaşanıyor.

b-649997-sehervakti.jpg

Geç uyuyarak bu fırsatı hep kaçıracak mısınız.?

hüseyin19

Eyvahh bu yazı bu gün bana çok uydu.. Gerçi her günüme pek bir uyuyor ama :) Maalesef ben her gün geç yatıp sabah zor kalkan ve bahsettiğiniz değişimdeki güzellikleri kaçıran tembellerin en başındayım..
Aynen gündüz işyerinde uyuklamada cabası :)
Ama ne yapayım seviyorum gecenin o sessiz saatlerinde biraz kafamı dinlemeyi kendimle olmayı..

Mediha ablamin dedigi gibi bende severim gec yatmayi ama yinede o sabah aydinligini kacirmam cok güzel insanin geceden kalan yorgunlugunu aliyor gidiyor hemde sabah günesin dogusunda bereket vardir islere günesin dogmadan önce baslamak iyidir öglen bir saat uyumak ise yararlidir uygularim elimden geldigi kadar

Ben de malesef çoğu zaman bu değişimi kaçırıyorum. ama gerçekten gecenin karanlığının pılını pırtını toplayp kaçması renk cümbüşüne sebep oluyor.psikolojikman insana ,dertten kederden kurtuluş rahatlığı sağlıyor

mediha
gecenin sesiz saatleri güzel fakat seher vaktinin sessiliği harika..

sıfır kilometre bir gün başlıyor..ama gecenin sesizliği ise, çarşmba pzarı sonrası gibi..tek tük insanlar.. etrafı temizleyen çöpçüler,kirli artıklar..yani gün bitmiş.. olan olmuş.. giden gitimiş..hele de sabah kuzeyden esen serin seher rüzgarları cana can katar..bir kaç defa dene..

gurbetli
fırsat bulunursa öğle arası bir saat uyumak vücudu dinç kılar.ahh geceler.. evet geceler bir türlü ayar tutmaz geceler..geç de yatınca seherlerdeki güzellikler saat 8-9 daki gürültü patıtrıya bırakır kendini.

arif35
güneşin doğuşunu izlemek terapidir aslında..özellikle deprasyonda olanlar için..

İki arkadaş duvarda asılı duran resme hayranlıkla bakmaktadır.
Biri :
-Bence bu resim güneşin doğuşudur'der
ötekisi kesin bir ifadeyle:

-Hayır bu güneşin batışıdır
Adam şaşırır..
- Nerden bildin?
Öteki:
-Adamı tanıyorum.. uykucunun biridir.Her gün saat 10 dan önce uyandığını görmedim..:eek:

bu güzel oldu paylasim icin tskler güldüm Allah sizi de güldürsün ins.

Allah(cc) yatma ve kalma zamanımızı bildiriyor yatsı ezanı okununca namazımızı eda eder yatırız ve sabah ezanıylada uyanırız saatle işimiz olmaz

veli
Eğer öyle yapabiliyorsan bravo sana..geç yatan erken kalma ihtimalini çok azaltır. hele de seher uykuları çok tatlı olur. eğer erken yatarsa insan uykudan bir an önce uyanmaya çalışır ve o güzelliklere şahit olur..

Uyku nun nevileri
[FONT=Times New Roman][FONT=Verdana]Birincisi: Gayluledir ki, fecirden sonra tâ vakt-i kerahet bitinceye kadardır. Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine hadîsçe sebebiyet verdiği için, hilaf-ı sünnettir. Çünki rızık için sa'yetmenin mukaddematını ihzar etmenin en münasib zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet ârız olur. O günkü sa'ye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.[/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana]Gaylule uykusu, sabah namazı vaktinden güneşin doğuşundan kırkbeş dakikaya kadar olan zamandır. Uyumanın mekruh olduğu zamandır. Takvimlerde güneş diye yazan vakte kırkbeşi eklerseniz. Gaylulenin vaktini bulursunuz. Bu zamana Peygamberimiz asm. çok ehemmiyet vermiş. Bu vakti ibadet ve zikirle, murakabe ve tefekkürle geçirmiştir. Hatta "Kim sabah namazından sonra güneşin doğuşundan kerahete kadar (Hanefi Ulemasına göre kırkbeş dakika, Şafii Ulemasına göre otuz dakika olarak tayin edilmiş zaman dilimi) dünya kelamı konuşmadan ibadetle meşgul olursa, kerahet bitince de iki rekat namaz kılarsa makbul bir Hacc sevabı kazanır" diye buyurmuşlar. Bir başka rivayette ise: Rızıkların seher vaktinden kerahet zamanına kadar dağıtıldığını bu vakti uyuyarak geçirenin rızkının noksanlaşacağını ifade etmişler. Üstadımız yukarıdaki ifadeler ile bunun izahını nefsimizi de ikna edecek tarzda yapmış.[/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana]İkincisi: Feyluledir ki, ikindi namazından sonra mağribe kadardır. Bu uyku ömrün noksaniyetine, yani uykudan gelen sersemlik cihetiyle o günkü ömrü nevm-âlûd, yarı uyku, kısacık bir şekil aldığından maddî bir noksaniyet gösterdiği gibi, manevî cihetiyle de o gün hayatının maddî ve manevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uyku ile geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.[/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana]Feylule ise, İkindi namazından sonra Akşam Namazı vaktine kadardır. İlmen de tasdik edilen bir hakikattır. O vakitte kanda yayılan bir hormon çeşidi var. Eğer o vakitte uyunursa vücuda zarar geliyor. Hareket edilirse de, vücuda faideli oluyor. Hatta tecrübe edilmiştir ki, o vakitte yatan kalktığında kafayı toparlamakta zorluk çeker. Sabah mı? Akşam mı anlayana kadar feleğini şaşar. Bir çok Alim ve Evliyalar bu vakti mütalaa ile, ilim ve zikirle ihya etmişlerdir. Hatta Peygamberimiz buyurmuş ki: İkindiden sonra yatıp da, delirmeden uyanana şaşarım.[/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana]Üstelik ikindiden sonra yatan gece uyuyamaz. Uyku düzeni bozulur. Gündüzü zorlu geçer. Bu işin maddi tarafı. Manevi olarak da, büyük zararları var olduğunu Üstadımız ifade etmiş.[/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana]Üçüncüsü: Kayluledir ki, bu uyku sünnet-i seniyedir. Duha vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziret-ül Arab'da vakt-üz zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir ta'til-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o sünnet-i seniyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku, hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünki yarım saat kaylule, iki saat gece uykusuna muadil gelir. Demek ömrüne hergün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saati ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor.[/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana]
Said Nursî
[/FONT]
[FONT=Verdana]
(Lem'alar - 270)
[/FONT]
[FONT=Verdana] evet kalkıyorum her gün seher vakti rızık dagıyor almamak ahmaklık olur[/FONT]
[/FONT]

bu aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederim Veli..demek uyku deyip geçmemek lazım

sabah güneş üzerinde doğar ve ikindi güneş üzerinde batarsa, battın demek..

belki de insanların geçim sıkıntısı çekmesi rızkının bereketsiz olmasının bir sebebi de bu zamanlarda uyumaktır desene..

evet buna bende katiliyorum güzel aciklama oldu tskler

Ebû Hüreyre radiya'llâhu anh'den şöyle rivâyet edilmiştir:
Resûl-i Ekrem salla'llâhu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki:
Sizin biriniz (gece) uyuyunca Şeytan onun boyun köküne üç düğüm düğümler. Her düğüm (yerine): "Senin için uzun bir gece vardır, rahat uyu" (diyerek eliyle) vurur. O kimse uyanıp (Kur'ân okuyarak, tesbîh ve tehlîl ederek) Allâh'ı anarsa, bir düğüm çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. Namaz da kılarsa, Şeytânın düğümlerinin hepsi çözülür. Artık o teheccüd sâhibi düğümü çözük ve gönlü hoş ve neş'eli bir halde sabâha dâhil olur. Fakat zikretmez, ve abdest alıp namaz kılmazsa gönlü kirli ve uyuşuk bir halde sabahlar
gelin boynumuzdaki düğümlerle tekrar uykuya dalmayalım

VELİ UYKU ÇEŞİTLERİNİ BİLMİYORDUM GERÇEK o ki ikindi zamanı uyku sağlığa çok zararlı.

ben bu ikindi uykusunu denedim kalktığımda sanki ağlayacak bi duruma geldim o gün hiç birsey yapmamış gibi hissettim kendimi bu ana kerahet vaktide denir bu anda uyumakta iyi degil ibatet yapmakta

Arkadaşlar ne kadar erken uyanırsanız o gününüz o kadar uzar yani daha çok vaktiniz olur istediğiniz şeyleri yapmaya bir de sabahın seher yeli, güneşin doğuşu, yağmur yağmışsa toprağın kokusu, kuşların cıvıltaları, esnafların işe koyulmalarına işlerine ulaşmaya çalışan insanlar, gece vardiyasından dönen işçiler, fırından kokan taze ekmek kokuları, simitçinin taze simitleri ve yanında taze çay üçgen peynirle, sabahın kokusu, ezanın dokunaklı nağmeleri bunların hepsine hayır diyebiliyorsan sana iyi ge
celer Gurbetli kardeşim...

Üst Alt