Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Görüş] Forumlarda üyeler tarafından ilaç ismi söylemek ve yazmak!?

Varol

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Forumlarda Üyeler tarafından ilaç ismi söylemek ve yazmak !!!
Dogru mudur ?
Yanlıs mıdır ?

bence bunun yalnış bir tarafı yok...benim hastalığım budur ben bu ilacı kullanıyorum ve bu sıkıntıyı yaşayan bugüne kadar derdine derman bulamamış insanlarda aynı sorunla karşı karşıyasa kullanabilir diyorlar...hoş önerilen ilaçların bir takımı bitkisel ilaçlardan oluşmuş..ve özellikle felçli arkadaşlarımızın bir takım sıkıntılarına derman mahayetinde...

bir soru sordun ama bu sorunun ilk yanıtı senden gelmeliydi bana kalırsa...şimdi soruna soruyla yaklaşalım
peki ya sence?

BİR ECZACI OLARAK BANA SORARSANIZ ÇOK DA ONAYLAMIYORUM.ÇÜNKÜ TIPTA HASTALIK YOK HASTA VAR.SİZE İYİ GELEN BİR İLAÇ KARŞINIZDAKİ İNSANDA İSTENMEYEN BİR YIĞIN KOMPLİKASYON ÇIKARABİLİR.BİTKİSEL TEDAVİLERE GELİNCE ECZACILIKTA BİTKİSEL TEDAVİ(FARMAKOGNOZİ)DENİLEN BİR BİLİM VAR TABİKİ.AMA OTLARI KAYNATARAK İÇMENİN BİLİMSEL BİR AÇIKLAMASI YOK.BU BİLİM SADECE BİTKİLER İÇİNDE TEDAVİ EDİCİ ETKEN MADDELERİN BİLİMSEL YOLLARLA O BİTKİDEN AYRIŞTIRILARAK O ŞEKİLDE YA DA SENTETİK OLARAK BENZERİNİN KİMYASAL YOLLARLA SENTEZİNİ ELE ALIYOR.
KONUYA GELİNCE FİKİR EDİNME AÇISINDAN SÖYLENEBİLİR İLAÇ İSİMLERİ AMAİŞ KULLANMAYA GELİNCE MUHAKKAK DOKTORUNUZA DANIŞILMALI.

Hepimizin bildigi gibi , Hastalıklarımızı tedavi eden Tıp Doktorlarıdır ve dolayısıyla tedavi amaclı ilacları Tıp Doktorları tarafından onerilir ve yazılır....

Hastalık yoktur , hasta vardır...Eczacıya katılıyorum....İlaclar hakkında Fikir verirken ve onerirken sonuclarınıda dusunerek soylememiz gerekiyor sanırım...

Hepimizde aynı olumlu sonucu vereceginden nasıl emin olabiliriz...!!!ve Kotu sonuclar dogurunca , bunun vebali ve gunahı kimin uzerine dir!!!Bunu tasıyabilecekmiyiz...!!!

Veya herkesin onerilen ilacı Doktoruna sorup kullanacagından nasıl bu kadar emin olabiliyoruz...!!!

Sorarım Size ARKADASLAR...

Dogru bulmuyorum...

Evet, bazı hastalıklarda bazı ilaçlar vardır ki (omurilik felçlilerde Üropan, Detrusitol, Spazmex, Lioresal vb. zaten omurilik felçli) hastalar kullanır. Bu ilaç isimlerii burda zikretmekte hiç bir sakınca yoktur, ama "ben içtim iyi geldi" diyerek daha özel ilaçlar önermek sahiden de büyük zararlara yol açar.
Bence de çok çok çok dikkatli önerilerde bulunmalı ve dahası, çok çok çok çok çok daha özenle bunları "kale almalıyız".

ARKADAŞLAR BEN DE SPASTİK PARAPAREZİYİM.NORMALDE LİORESAL İLE GEVŞEMEM LAZIM AMA MAALESEF LİORESAL BEN DE DÜŞÜK DOZDA BİLE LÖKOPENİ YAPIYOR.DOLAYISI İLE RUTİNDE KULLANILAN İLAÇLARDA BİLE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞEN YAN ETKİLER OLABİLİYOR.TABİKİ İSİMLERİ ZİKREDİLEBİLİR AMA LÜTFEN DOKTORLARIMIZA DANIŞMADAN KULLANMAYALIM...

YA HOŞ GÜZEL DE DOKTORLARIN VERDİGİ İLAÇLARDA ÇOK KALE ALINACAK KADAR ÖNEMLİ DEGİL BENCE NEDENİ DOKTORLAR HANGİ İLAÇ FİRMASIYLA ANLAŞMALIYSA ONU YAZIYOR BAZEN HASTAYA OLMAYACAK İLAÇLARI BİLE YAZAN DOKTORLAR VAR BİZZAT KENDİM YASADIGIM İÇİN YAZIYORUM..

Bİ DOKTORA GİTTİM HASTALIGIM İÇİN İLAÇ VERDİ TEDAVİ AMAÇLI KULLANDIM AMA GEÇMEDİ SONRA BAŞKA DOKTOR BANA DAHA BASKA Bİ İLAÇ VERDİ YİNE AYNI ŞEYLER YANİ DEMEK İSTEDİGİM DOKTORLAR BAZEN HASTAYI DEGİL PARAYI DÜŞÜNÜYOR AMA SİTEDEN Bİ ARKADASTAN SORDUGUM İLAÇ BENİ İYİ YAPTI DEMEKKİ DOKTORLARDA ÇOK KALE ALINMAMALI BAZEN AKIL AKILDAN ÜSTÜN OLUYO............

Sevgili Mehmet0013 ;

Yazdıklarınızı uzulerek cok tasvip ettigimi soyleyemecegim...Ve dusuncenizi yani yazınızı okuyan uyelerin bundan etkilenecegini dusunerek yazdıgınızı dusunuyorum....!!!

Sayın OturanBoga( Yonetici ) ve Sayın Eczacı , Sayın Mehmet0013 un dusuncelerini ve yazısını okudugunuzu dusunerek ;

Sizlere yanıt hakkı dogdugu dusuncesi icindeyim...!!!

Varol'a katılıyorum. hiçbirimiz cahil insanlar değiliz. yada öyle olmadığımızı sanıyorum. onun bunun, "bu bana iyi geliyor, aman senin dertte benimkindenmiş" diyip önerdiği ilaçlara nasıl güvenip riayet edebiliyoruz aklım almıyor. karşımızdakinin koyduğu teşhis yada bizim kendi kendimize koyduğumuz teşhisin bu kadar doğru olduğuna nasıl inanıyoruz. ilaç bu arkadaşlar :!: içince kanımıza karışıyor. direk anüse gitmiyor. bedenimize istediğini yapmakta özgür.

yan etkilerini de göz önünde bulundurarak ve bir ilacın yan etkisinin, vucudumuzda başka hastalıklara neden olabileceğini de unutmayarak bu tür düşüncelerden uzak durmanızı öneriyorum.
sağlıkla kalın.

(konuyu gündeme getirdiğin için teşekkür ederim varol)

SAYIN ARKADAŞIM VAROL VE SAYIN ARKADAŞIM DİLEMMA..!

BEN BUNLARI YAŞADIGIM İÇİN YAZDIM BEN BU TÜR OLAYLARI MAALESEF YASIYORUZ SADECE DÜŞÜNCELERİMİ YAZDIM

SİTEDEKİ ÇOK DEGERLİ ARKADAŞLARIM BEN SADECE YASADIGIM OLAYI YAZDIM SİZDE AYNISINI YAPIN DEMİ-YORUM LÜTFEN YANLIŞ ANLAŞILMALAR OLMASIN......

ilaç isimlerinin zikredilmesine yönelik tedirginliğe katılıyorum. tabiki burası herkesin kendisine göre fayda bulduğu ilaçları diğerlerine önereceği bir platform olmamalıdır. Ancak ilaçların dile getirilmesinde yalnış bişey yok. Çünkü bu ilaç önerileri nihayetinde yine doktorla konuşularak kullanılabilecektir. Doktorları küçümsememek gerektiği gibi onları fazla abartmanın da anlamı yok. doktorunuza "hocam bana bir arkadaşım X ilaçtan bahsetti. Ne diyorsunuz fayda görebilir miyim?" diye sormak yanlış bir şey değil.

Fakat ilaçlar dile getirildiğinde özellikle mutlaka doktora danışılarak kullanılması gerektiği kesinlikle vurgulanmalıdır. bu yanına katılıyorum...

Hepimizin bildigi gibi forumların amaclarından biriside bilgi , yasanılanları diger insanları etkilenecekmis gibi dusunerek ve zarar vermeyecek bir
sekilde paylasmaktır...

Yukarda yazdıgım gibi hastalıklarımızı tedavi eden Tıp Doktorlarıdır ve dolayısıyla tedavi amaclı ilacları Tıp Doktorları tarafından onerilir ve yazılır....
(Ama olur ya Doktorlarımızdan sikayet durumu hasil olursa , Ulkemizde Saglık Bakanlıgı diye bir kurum var Arkadaslar... www.saglik.gov.tr)

Onerecek ve konusacagımız kisiler Doktorlar olduguna gore , neden forumlarda ilac ismi onerilir , konusulur ve yazılır....!!!

Artı herkesin forumlarda soylenilen ,onerilen ve yazılan ilacı Doktoruna sorup kullanacagından nasıl bu kadar emin olabiliyoruz...!!!

Kas yapayım derken goz cıkarırsak , bunun sonucuna katlana bilecekmiyiz...!!!!! Acil lik oluyoruz Allah korusun , arastırmalar tahliller v.s. ,

ardından Doktor sorar .

Kullandıgınız ilac : xxxxx

Hangi Uzman Doktor ve hangi tedavi amaclı yazdı bu ilaci : ??? !!!

Hasta Cevap : XXXX Forumdan bir Arkadas , xxxx tedavi amaclı kullanmıs iyi gelmis bende okudum kullanmaya basladım...!!!!!

Geri donusu olmayan yollara girmemek icin lutfen Ulu Onder Mustafa Kemal Ataturk un dedigi gibi "Beni Türk Doktorlarına emanet edin..."

Kendimizi Tıp Doktorlarımıza emanet edelim...

Böylesine hayati önem taşıyan bi konuyu ele aldığınız için teşekkür ederim.
SAĞLIK ŞAKAYA GELMEZ.
Doktorlara danışmadan ilaç kullanılması taraftarı değilim. Sıradan bir mevzu değil tamamıyla hayatımız ile ilgili son derece önemli olan bu mevzuyu konusunda uzman Hekimlerimize danışmamız ve onların önerecekleri ilaç ya da ilaçları kullanmalıyız.
Hastalıklarımız aynı olabilir fakat ilaç/ilaçlar farklı (değişik) olabilir.
Hastalıklara karşı üretilen ilaçları tavsiye ya da önerilmesi taraftarı değilim. İlaçları Doktorlara danışıp kullanmalıyız.

en iyisi hic ilac kullanmamak ogggg ilaclarin hepsinin yan etkisi var bir yeri tamir edrken bir yeri goturuyor

Arkadaslar merhaba; boyle bir konuyu tartsmaya acmak guzel. Cunku onemli bir konu. Biz millet olarak biririmize yardımcı olmayı sevrız. Ama bu yardım saglıkla ilgili ise aman dikkat derim. Bu ilac ban cok ıyı geldı sende kullan. " sıkayetımız aynı nasılsa". Kullandıgımız ilacların ustunde yazar. Recete ile satılır. Ve receteleri de DOKTORLAR yazar. Tavsiyelerle, onerilerle ilac kullanmak rİsklidir. Hic kımsenın saglıgıda riske atılacak kadar onemsız degıldır...Bir ornek; kardesım is yerınde grıp olmuş bırılerı yıne yardımcı olmak ıcın ilac vermıs. Grıbe ıyı gelıyor dıye. O iyi gelecek ilac daha kotu yaptı her yerı kabarıp şişti ve hastanelık oldu.. Aman dikkat arkadaslar... Sunuda biliyoruz bazı doktorlar calıstıkları ilac firmalarının ilaclarnı yazıyor...Bu da tartısılır tabi ...

İnsanların buralarda ben şu ilacı kullandım iyi geldi,anneminde senin gibi agrıları vardı şu ilacı kullandı çok iyi geldi,senin şikayetinle tıpa tıp aynı şikayeti olan bi yakınım vardı ilacı kullandıktan sonra çivi gibi oldu vs,gibi söylemleri bile buralarda konuşmalarını hiç dogru bulmuyorum.Bu tür tavsiyeleri birbirine öneren kişiler tamamen duygusal yaklaşıyorlar(Sözde karsımızdakine yardım edecegiz ya) ,ama tıp duyguyla degil mantıkla hareket gerektiren bir bilim,deneme yanılma yolu telafisi olmayan hasarlara neden olabilir.Unutmayalım ki tüm ilaçlar kimyasal bileşkelerden oluşuyor.Bu ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan,kulaktan dolma laflarla kullanıldıgında belki ilk günlerde psikolojik olarak rahatlama yaratacaktır ama sonrasında en iyi ihtimalle karacigere zarar verebilir.

Olaya birde şu boyuttan bakılmalı.....

Madem,insanlar birbirlerine bu tür tavsiyelerde bulunarak yaraya merhem olacak,bu insanlar neden en az 6 yıl kafa patlatıp,ömür boyu araştırmalar yapıp,okuyorlar.Neden Farmakoloji diye bir bilim var?????Boşuna okumasınlar,herkes deneme-yanılma yöntemiyle DERTLERİNE DERMAN BULSUNLAR.Ama çok fazla konuşmanında bi anlamı yok diye düşünüyorum.Çünkü bu ülkede sokak ortasında ve bakklada bile ilaç bulunabiliyor(örnek;Vermidon,gripin aspirin vb ilaçlar)Saglıklı ve mantıklı bir hayat gecirmenizi dilerim

BENCE ÜZERİNDE DURULACAK KONU DEGİL SONUCTA DOKTORUN YAZDIGI İLACI KULANIYORUZ BİLDIGIMIZ AGRI KESİCİ İLACLARI KEN DİMİZDE DOKTORA TANIŞMADAN KULANDIGIMIZ OLUYOR

Üst Alt