Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Göz tembelliği sebebiyle askerlikten muafiyet?

denizkurt93

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba , Samsun Araştırma hastanesi askerlik için göz muayenemi yaparak damlalı şekilde Sağ Tam 1:75 Sol 5:00 derecesi çıktı.

Doktorum detaylı muayene ve askerlik mevzuattaki madde diliminin açıkça belirtilmesi için bir sevk kağıdı yazarak TIP FAKÜLTESİNE sevk etti.

Fakülte de yapılan muayenenin neticesinde ANİZOMETROPİK AMBLİYOPİ teşhisi konuldu ve SOL gözümün %0,05 gördüğünü ayrıca sevk kağıdına da ASKERLİK YÖNETMELİĞİNİN B/1 maddesi gereğince askerliğe elverişli değildir seferberlik hallerinde görev yapabilir teşhisi koydular.

Beni sevk eden devlet hastanesine gittiğim de ise madde diliminin yanlış olduğunu ve askere alınamazsın fakat muaf olduğunu da onaylayamayız denildi.

Benim siz değerli arkadaşlarımdan öğrenmek istediğim şey ; AMBLİYOPİ SEBEBİYLE ARANIZ DA MUAF OLAN VAR MI, VARSA HANGİ MADDE DİLİMİNE GÖRE MUAF OLDUĞUNU BANA İFADE EDEBİLİR MİSİNİZ? LÜTFEN YARDIMCI OLUN..

Öncelikle geçmiş olsun kardeşim,
İlk olarak samsun eğitim araştırma hastanesinde ki doktor seni bir üst hastaneye sevk etmiş yani tıp fakültesine tıp fakültesindeki doktor muayeneni etmiş tsk sağlık yönetmenliğine Gore b diliminden askerliğe elverişli değildir maddesini vermiş anladığım kadariyla durum bu şekilde gelişmiş.

Senin yapacağın ise kardeşim devlet hastanesindeki doktora o maddeyi onaylatmak yani imzası gerekiyor askeri hastaneler kalktığı için sıkıntılar olmakta çoğu doktor tsk sağlık yönetmenliğini bilmemekte gelişmelerden haberdar edersen yardımcı olmaya çalışırım kardeşim. Askerlikten muaf olman için tsk sağlık yönetmenliğinin b veya d dilimindeki maddelerden birini alman gerekiyor ve devlet hastanesinden olmak zorunda sağlıcakla

hakank52

Hakan Bey teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz dilimleri doktorlara ilettim.
Evet muafsın fakat ANİZOMETROPİK AMBLİYOPİ teşhisi sağlık yönetmeliğinde yazmıyor dediler.
Emsal karar buldum bu sitede B6/F1 maddesi “kornea nakli şart ve bu da mümkün olmadığı için elverişli değildir” yazıyor.

Fakat doktorlar ise AMBLİYOPİ yazmıyor diyorlar. Bana birisi göz TEMBELLİĞİ ile ilgili emsal karar örneği atabilirse ben de muafiyet hakkımı kullanabilirim.

Deniz kardeşim birebir rahatsızlık yazmaz zaten yakın bir madde buldurup doktoruna onaylatabilirsin bu yol daha makul dur

Madde’yi bulduk. Fakat yine de emsal karar görmek istiyor doktorlar.
Sayfada göz tembelliği sebebiyle muaf tutulmuş arkadaşlara yazdım ama henüz cevap alamadım.
Bana aldıkları raporların bir örneği atabilirler mi diye.
Ama henüz yazmadılar maalesef.

denizkurt93

Benim elimde herhangi bir rapor kalmadı hocam ilk rapor zaten heyette kalıyor ,tek sayfa bir sonuç kağıdı veriliyor heyettende ,oda şubede kalıyor zaten sadece askerlik durumunu belirten bir kagıt var elimde . sadece vep testimin fotokopisini çektirmiştim duruyorsa o vardır

heyete ilk sevk edildiğimde heyet sabahı aramışlardı beni,teşhis ile size verilen kod tutmuyor doktor yanlış yazmış düzelttirmeniz lazım demişlerdi,Sizde de böyle bir durum olmuş olabilir mi acaba ? tanı ve kod farklı yazılmış sorun burdan kaynaklanmış olabilir mi ?
Ben düzelttirip tekrar heyete götürmüştüm raporu .

Merhabalar. sağ gözümde yüzde 90 görme kaybı mevcut.Askerlik muayenesine gittiğimde durumu doktora anlattım.yüzde 10 gördüğümü ve muaf almam gerektiğini söyledim.Ufak bir muayene yaptıktan sonra şaşılık olmadığı için sana muaf veremem diyerek kağıda sol göz 10/10 sağ göz 10/1 komando olamaz,askerliğe elverişlidir yazdı.askerlik şubesine durumu söylediğimde sevk tarihinden 10 gün önce gel tekrar muayeneye gönderelim dediler.Konuyla ilgili ne yapmam gerektiği konusunda bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Kardeşim kusura bakma ama doktora görevini söylersen (muafiyet almam gerek gibi) doktor olacak işi olmaz yapar.

Doktor yapması gerekeni bilmiyorsa benim hatırlatmak gerekir kuzu gibi tamammi diyceksin

%90 görme kaybın olduğunu sen mi söylüyorsun doktormu?

Şubeden sevk ile tekrar hastaneye gideceksin.

@bilzeriann95,

Çocukluğumdan beri var bende biliyorum doktor rapordada belirtti 10/1 gördüğümü fakat elverişli raporu yazdı

Normalde muafiyet verilebilirdi.

Şubeden sevk ile tekrar gidin bakalım ne olacak.

Sonucu yazarsanız.

@bilzeriann95,

Yani tekrar elverislisin derlerse hakkımı nasıl savunmaliyim bunun için hangi kod geçerli bunları bilsem harika olcakta hicbiryerdede bulamiyorum :)

Kardeşim diğer gözün normal görüyorsa git ne olacak. Durumuna göre vazife verirler. Vatan borcu kutsaldır. Beni alsalardı ben giderdim. Vallahi de giderdim billahi de giderdim.

Kodu modu boşver...Doktor muayene edip "Askerliğe elverişlidir" diyorsa, yapacak bir şey yok.

Gidersin..sıkıntı yaşarsan birliğinden sevk alıp hastaneye gidersin.

@bilzeriann95,

Herkese merhabalar.kucuk yaştan beri sağ gözümde göz tembelligi yani yüzde 10 görme mevcut.Askerlikten muaf almak için muayeneye gittiğimde doktor kağıda sol göz 10/10 sağ göz 1/10 komando olamaz,askerliğe elverişlidir yazdı.soz konusu durumda milli savunma bakanlığı yönetmeliğinde 10/2 den aşağı görme durumu muaf olarak biliyorum.bu sayfadada birçok kişi bu konuda muaf almış.bu konuda bilgisi olan arkadaslarim yaşadığı süreçlerde yardimci olursa çok çok sevinirim.

Üst Alt