Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Gözlük kullanma konusunda karar veremiyorum. Sürekli kullanmak mı yararlıdır yoksa..?

johnnydepp

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar Merhaba. Çocuklukta yaşadığım bir kaza sonrasında sağ gözümde görme duyumu kaybettim. Defalarca ameliyat oldum, kornea nakli oldum fakat malesef en fazla 10 cm ilerideki parmakları seçebilecek kadar görebiliyorum. Yaş ilerledikçe yaptığım işinde etkisi ile malesef sol (sağlam göz) de 0.50 miyop- 0.25 astigmat oluştu. Öyle ki artık iş çıkışı eve gittiğimde gözüm yorgun oluyor ve kızarıyordu.

Akşamları ışıklı tabelaları seçemiyor ve insanların yüzleri belli bir mesafeden sonra bulanıklaşıyor birbirine giriyordu. Doktora gittim ve gözlük yazdı. Benimle aynı durumda olan arkadaşlarım beni çok iyi anlaycaktırlar eminim. Çok korkuyorum. Bu göz derecem ilerler mi, ilerlerse ne yaparım bilmiyorum. Gözlüğü sürekli takıp takmama konusunda endişelerim var.

Kimisi gözlükle gözün tembelleşeceğini ve göz numarasının ilerleyebileceğini söylerker kimisi de tam tersini söylüyor. 28 yaşındayım ve bu yaşta bu durumda ise ilerleyen yaşlarda ne olacağını bilmiyorum. Ehliyetim var, ilerleyen zamanlarda ehliyetimi etkilemesinde endişeleniyorum. Ne yapmam lazım, benzer durumda olan arkadaşlar yardımcı olabilirler ise sevinirim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Merhaba
öncelikle geçmiş olsun.

Sağ gözünde kaza sonucu oluşan problemin sol gözündede olabileceğini düşünme. çünkü sol gözünün durumu farklı sağ gözünün durumu farklı. Bende 25 senedir gözlük kullanıyorum. Yaşın kaç bilmiyorum. Devamlı gözlük kullanmak çocuklarda iyileşme sağlar. çevremden biliyorum. çünkü onların gelişimi devam etmektedir. Ergen insanlarda gözlük kullanmak göz ilerlemesini engellemiyor.sadece yavaşlamasını ve düşük derecede durmasını sağlıyor.

Göz bozukluğu belli bir dereceye kadar ilerler. Sonra sabit kalır. Ilerlemez.örneğin ben 0,5 miyopla gözlük kullanmaya başladım devamlı. Uzun zamandır miyop 3,50 da sabit. Kardeşim hiç gözlük kullanmadı. Onda miyop 5,5 da sabit kaldı.

Tabii bu yorumlar ne kadar doğru bilinmez. Sadece yaşanmışlar ve duyumlar çerçevesinde.en doğru bilgiyi göz hekiminden alabilirsin.

ozgurmeric74

Merhabalar,

Yaşım 28. Sürekli bilgisayar başındayım işim dolayısı ile. Geçen sene sağlam gözümde hiçbir bozukluk yoktu. Bir anda ortaya çıktı ki bunun da sebebi bilgisayara sürekli bakmak diye tahmin ediyorum. Miyop neyse de astigmat çok rahatsız ediyor. Öyleki gözlüksüz araç kullanamıyorum geceleri

ben gözden oran almadım.
erken emeklilik için %40 ve üzeri rapor almanız gerekir. tek göz görmeme 32 oranı vardır.size başka bölümden %12 oran daha gerekir.
eğer %40 üzeri rapor alırsanız yıl ve primleriniz kriterlere uyuyorsa , 5510 sayılı yasadan önce (10/2008) sigorta girişiniz mevcutsa defterdarlıktan alacağınız vergi indirimi ile erken emekli olursunuz.

johnnydepp

Öncelikle şunu söyleyeyim... Bilgisayar gözü bozmaz. En azından bozduğuna dair bir bulgu yok diyelim.

Gözünüzün bozukluğuna gelince.. 0,50 0,25 gibi değerlerden bahsetmişsiniz ki bunlar gözlük kullanan birisi için fasülyeden sayılır. Bence biraz kendinize dert etmişsiniz.

İlerleyebilir mi? Elbette ilerleyebilir, aynı kalabilir veya gerileyebilir. Bunun gözlük kullanmanızla alakası yok. Rahat etmek istiyorsanız gözlüklerinizi kullanın.

Çok fazla da endişe etmeyin.

johnnydepp

Merhabalar.

Benim sağ gözüm doğuştan katarakt.Yani hiç görmüyor. Sol gözümde ise miyop 7.25 ve astigmat 2.50 kusurları mevcut. Yani ilkokul 4. sınıftan beri tek bir pencere arkasından dünyaya bağlanıyorum. Şu ana kadar zorlandığım tek şey ise 3D yazılımlar oldu.Biliyorsunuzdur, derinlik algımız olmuyor.Dolayısıyla 3D filmler vs. izlemek bizler için bir anlam ifade etmiyor. Bu sene mezun oldum ve bölümüm gereği 3D çizimler, modellemeler yapmam gerekti. Bu konuda biraz zorlandım ama akıllı yazılım programları ile işimi kolaylaştırmayı başarıyordum çoğu zaman. Özel sektörde büyük bir hızla parlayacak donanıma sahipken gözlerimdeki kapasite yetersizliği gerçeğiyle yüzleştim ve şimdi ekpss sınavına çalışıp sıradan bir memur olmak için çabalıyorum.Bir çok hayalime engel oldu açıkçası bu durum.Ama pes etmedim.Siz de umutsuzluğa kapılmayın.

Ehliyetim yok, ama doktor alabileceğimi söyledi.Yani ben bile alabiliyorsam sizde bir sıkıntı olmaz.

Gözlük kullanma olayına gelirsek; akşamları ışıklı tabelaları seçemediğinizi ve insanları bulanık gördüğünüzü yazmışsınız, eğer araç kullanıyorsanız kesinlikle gözlüğü kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu hem sizin için hem de sizinle beraber trafiğe çıkan tüm sürücü ve yayalar için en sağlıklı olanıdır.Geçmiş olsun.Sağlıklı günler.

kullanmanız gerektiğinde kullansanızda olur ilerlemenin gözlük kullanmak ya da kullanmamakla alakası olduğunu düşünmüyorum benim fikrim ben öyle yapıyorum az ilerledi

İyi günler,ben sürekli takmıyorum,alisinca ilerleme yapıyor, lazım oldukça tak

Esilaa

Hocam sizi o kadar iyi anlıyorum ki, bende çok küçük yaştan beri aynı durumdayım. Son zamanlarda sağlam gözümdede bu çıktı iyice psikolojik olarak etkiledi. Kronik prostatit hastalığı için antibiyotik kullanmıştım bir süre, internette korneayı bozduğu ve görme sorunlarına neden olduğu yazıyordu. Benimki bundan dolayı mı oluştu yoksa artok sağlam göZe fazla tüklenmektenmi bilmiyorum ama gözlüksüz zorlanıyorum. Tv izlerken, insanların yüzüne bakarken, araç kullanırken. Artık eve döndüğümde sol gözüm ağrımaya başlıyor. Sizde ağrı olmuyormu?

emogumo
Bende sadece ihtiyacım oldukça kullanmak istiyorum ancak artık normal yürürken bile ihtiyacım olduğunu anlıyorum çünkü karşıdan gelenlerin yüzünü seçerken bile Zorlanıyorum. Sizin dereceleriniz nedir? Her iki gözünüzde sağlam mı?

Umarım dediğiniz gibidie. Numaralarımı geçen hafta ölçtürdüm değişme yok dedi ama gözlükle bile eskisi gibi göremiyormuşum gibi geliyor nedense

Benim her iki gözümde hafif derecede (1-1,5) hem hipermetrop, hem miyop.. 45 yaşına geldikten sonra ortaya çıktı. 6-7 yıldır çok az değişim gösterdi. Hatta miyop biraz geriledi.

Araç kullanırken mecburen gözlük takıyorum, onun dışında kitap vs. okurken. Diğer zamanlarda gerekmiyor.

Bu arada 15 yaşından beri günün neredeyse 12-14 saatini bilgisayar başında geçiren biriyim.

Sizde astigmat yok. Astigmat çok kötü etkiliyor. Ayrıca sağ gözüm hiç görmüyor. Yani sizin ile durumumuz biraz farklı. Tel göze yük binince daha kötü olabiliyor

Üst Alt