Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Günde 4-5 kez büyük tuvalete çıkmak normal mi?

Konular
27
Reaksiyonlar
63
Yaşım 33. 88 kiloyum. Günde üç dört kez hatta 5 kez büyük tuvalete çıkıyorum. İshal değilim. Bu durumdan dolayı dışarıda zaman geçiremez oldum. Bu durum yaklaşık 9 aydır böyle. Bağırsak kanseri miyim acaba.

Günde 3 veya 4 sağlıklı kabul edilir genelde ama rahatsizlik veriyorsa mutlaka gidin doktora...birde yediklerinizde önemli tabi..

Doktor ne rahatsızlığınız var diyor eğer, kendi durumumuzdan haberimiz yoksa neyi söyleyebiliriz de tedavi etsin.
Bende de benzer sorunlar vardı ishal olmadığımı da biliyordum ama dışkı yağlanması varmış uzunca bir süre bu şekilde yaşadım.
Karaciğerin ne durumda?

Dışkı yağlanması nasil tespit edildi. Dışkı tahliliyle mi ?

Birde doktora gitsem kolonskopi isteyecek. Yaptıramam gibime geliyor.

@Sansarius gençlikte sık alkol tüketimine bağlı yağlanma vardi karaciğerde. Şu an ne durumda bilmiyorum.

Henüz doktora gitmedim. Kendim fark ettğimde gıda alışkanlıklarımı değiştirdim. Gerçi ben sarılık geçirdim gençken ordan kalan karaciğer hasarım var. Gören tüm doktorlar akol diyip duruyor. Alakası yok halbuki.

Bölgende hematoloji varsa Kan testi yaptır detaylı. Orada karaciğerin durumu net anlaşılır. En son kolonoskopi vs. ye bakarsın. Tercih senin

Dahiliye git. Öyle kolonoskopiyi hemen istemiyorlar en son o gerekirse. Önce kan testi ile bakıyorlar. Sonra gerekirse ultrason. Sonra büyük testler. Tek sıkıntın sık tuvalete çıkmak ise bu ilaçla ve diyetle çözülecek bir şey. Ama gitmeyip savsaklarsan bir şey yoksa bile olabilir. Mutlaka git günde 4-5 kez normal değil.

@furkander33, DUPHALAC diye şurup kullanıyorum . Kabızlık için veriliyor ama senin sıkıntılarına da iyi gelebilir.

"Bağırsak florasını" düzenleyici ve iyileştirici etkileri var. Doktorla konuş ; uygun görürse yazdır, kullan.

Son düzenleme:
@furkander33
Kanser bulguları öyle olmaz..aklına hemen öyle kötü şeyler getirme..önemli bir şey olduğunu sanmıyorum..daha çok stres kaynaklı gibi görünüyor..ibs olabilir..tanı amacı taşımaz. gastro veya genel cerrahi. Muayene ol için rahat olsun.

Ayrıca arkadaşlar saçma sapan şeyler yazıp insanları yersiz kaygıya düşürmeyin..ilac önerisi vs yapmayın.

@OğuzHan112, bende kabızlık var. Bazen dışkının tamamını çıkartamıyorum. Bu yüzden de önceki mesajda yazdığım şurubu kullanıyorum. Belki faydası dokunur diye yazdım Zaten almak istese de doktora gidecek. Hekim uygun görürse yazar

Son düzenleme:
GASTROENTEROLOJİ YE GİT Ü.K VEYA CROHN OLABİLİR BİYOPSİ ALACAKLAR KOLONOSKOPİ İLE . ERKEN TEŞSHİS ÖNEMLİ .İNŞALLAH BİR ŞEY ÇIKMAZ .

"Bağırsak florasını" düzenleyici ve iyileştirici etkileri var.
Bu şurubun "bir süre" düzenleme / iyileştirme etkisi vardır. Semptomatik tedavi amaçlıdır. Çok uzun süreler kullanmamak lazım. Bu şurubun içinde laktüloz adlı bir madde vardır. Bu madde bağırsak içine kısa sürede su çeker ve dışkıyı yumuşatması beklenir. Daha çok kabızlık için kullanılır.

Dışkıyı yumuşatmaksa eğer mesele, organik yollarla bu işi yapmak lazım. Örneğin kuru incir, kayısı, gibi kuru meyveler işe yarayabilir. Beslenme alışkanlıkları ile ilgili biraz. Tabi adıyla bir teşhis yoksa.

@furkander33, Günde 4-5 kez dışkılamak kısa süre içinde olmuş ve bitmişse bir şey denmez. Ama sürekli rutininiz böyle ise ki siz 9 aydır böyle olduğunu söylemişsiniz, bir gastrointestinal uzman ile görüşmenizde yarar var. Vakit kaybetmeyin, belki basit bir sorun vardır ve hızlıca çözülür.

Üst Alt