Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hangi sebepten aksadığımı nasıl öğrenebilirim?

Konular
8
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar ben 26 yaşındayım. sağ bacağımda doğuştan kalça çıkıklığı vardı ve bunun için 10 yaşında 1 defa ameliyat oldum. Şu an hala biraz da olsa aksayarak yürüyorum. Bunun için gittiğim her doktor aksamama farklı bir cevap verdi. Ayağında 3 cm lik kısalık var diyen doktor oldu, yok ayağında kısalık ( göreceli bir kavrammış gibi) eşit ama kaslarından diyen oldu, hayır ameliyatından sonra kalçanın şeklinden diyen de oldu.

Aksama sebebim bunlardan biri yada bir kaçının etkisi olabilir. Doktorlara güvenemesemde en güvendiğim bir doktor ayağımda kesinlikle 3 cm lik bir kısalık olduğunu ama vucudumu ona göre biraz yan durup bunu orantılağımı ve bu yüzden kısalığımın ilk etapta anlaşılmadığını,ayağımdaki 3 cm lik kısalığı giderdiğimde normal yürüyebileceğimi söyledi. Ben aksamamın sebebinin kısalık olduğuna emin olabilsem bu konuda ameliyat olmaya bile kararlıyım. Ama ameliyat sonrası ayağa kalkıp eskisi gibi yürümeyi beklerken doktorlardan cevap olarak eski alışkanlıklarının tekrarlıyorsun, yok kaslarından falan eskisi gibi yürüyorsun demelerinden korkuyorum. Acaba aksamamın tespitini tam olarak yapabileceğim bir merkez var mı? çok şey istemiyorum sadece niye aksadığımı öğrenmek istiyorum, ayağımda bir kısalık var mı varsa ne kadar onu öğrenmek istiyorum.

Çünkü kısalık olmadığını söyleyende var ,var ama 2cm diyen de var, hatta 3.5 cm diyen de var. Ben sadece neden aksıyorum ve ayağımda bir kısalık varsa ne kadarlık bir kıaslık var bunu en doğru şekilde nereden öğrenebileceğimi bilmek istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim

ayağında kısalık olup olmadığını en garantili olarak bacak boylarının eşit olup olmadığını bilgisayarlı tomoğrafi çektirerek öğrenebilirsin.ORTO filmi çektirerekte öğrenebilirsin ama en garantilisi tomografi .
elle ölçmeler sağlıklı değildir.farklı sonuçlar çıkar.ayrıca bacak kaslarındada kısalma olmuş olabilir.3 cm den az ise kısalık ameliyat olmaya değmez.ayakkabının içine yükseltici koyarak sorunu giderebilirsin.

peki diyelimki ayagımda 3cm lık kısalık tespıt edıldı aksama sebebimin sırf bu kısalığın sebep olduğunu nerden bıleceğim? hani birkaç defa ayağımın altına 3cm lik tabanlık koyduğumda da aksıyordum.bunun sebebi alışkanlıklarımı tekrarlamam mı yanı yukseltıyı koyar koymaz doğru yürümemem normal mi?

Cresentdark,
Mesajını okuyunca okuduğum bir haber aklıma geldi. İlizarov boy uzatma ameliyatlarından bahsediyorlardı. Bir örnek vermişlerdi, adamın bir bacağı diğerinden kısaymış, ameliyat ile aynı boya getirmişler ancak adam hala aksayarak yürüdüğü için fizik tedavi uygulanıyormuş. Sebep ise beyin aksayarak yürümeyi öğrenmiş, öyle yerleşmiş ve bacak aynı boyda olsa bile alışkanlığını devam ettiriyormuş. Bunun önüne geçebilmek için, beyne aksamadan yürümeyi öğretmek için, fizik tedavi uygulanıyormuş.
Senin soruna tam cevap değil ama fiziksel olarak sorunu düzelttikten sonra fizik tedavi almak şart :)
Çok kafana takma arkadaşım .
kendin bile evde çalışabilirisn, bir boy aynasının akrşısına geç ve önce cok yavaş düzgün bir şekilde yürümeye çalış, asker yürüyüşü yapar gibi, dikkatli dikkatli. Aynadaki görüntünden de nerede orantsıızlık oldugunu tespit etmeye çalış. Sürekli çalışarak ev zamanla ayna akrşısındaki yürüyüşünü de hızlandırarak yürüyüşünü düzeltebilirsin diye düşünüyorum.
Ayrıca bacak kaslarını mümkün olduğunca güçlendirmelisin.

benim şöyle bir sorunum var ben aksadığımı anlamıyorum. bunun sebebini bilmiyorum ama aksadığımı anlamıyorum ve bana doğru yürüyormuşum gibi geliyor ayna karşısında da çok iyi anlayabildiğim söylenemez. ara ara dikkat edince doğru yürüyormuşum ama iki yürüyüşüm arasında ne fark var onu da bilmiyorum:)

Bence en güzeli uzman bir fizyoterapistin görüşünü almak olacak.

Üst Alt