Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hayal Gücüyle Sanal Seyahat [Haber]

Oya Tekin

Üye
Konular
59
Reaksiyonlar
0
[size=6]Hayal Gücüyle Sanal Seyahat [/size]

[size=4]
dele.gif

'İkinci Hayat' anlamına gelen 'Second Life'ta felçliler parmaklarını kımıldatmadan, hayal gücüyle gezebilecek. FOTOĞRAF: AFP

Artık felçli hastalar da popüler sanal yaşam adresi Second Life'tan faydalanabilecek. Yeni cihaz, depresif hastalar için de umut...

AFP - TOKYO - Japon araştırmacılar, sanal dünyanın popüler adreslerinden 'Second Life'ta parmak kımıldatmadan, sadece hayal gücünün yardımıyla dolaşılabileceğini müjdeledi. Çalışmanın felçli hastalar için kullanılması amaçlanıyor. Daha önce yapılan çalışmalarda, insanların beyin dalgalarını kullanarak bilgisayar imlecini oynatması sağlanmıştı, Keio Üniversitesi araştırmacılarıysa bu teknolojiyi internet dünyasına uygulayan ilk ekip oldu.

Kafasına, beyin dalgalarını analiz edebilen elektrotlarla kaplı bir cihaz geçirilen kişi, kendisinin yürüdüğünü hayal ederek Second Life'taki karakterini ileri hareket ettirebilecek. Teknoloji, felçli insanlara sanal dünyada başkalarıyla sohbet etme, alışveriş yapma imkânı verecek.

Kendini gezerken görecek
Ekipten Junichi Uşiba, Second Life'ta hareket etmenin, rehabilitasyon için isteksiz, depresyondaki felçlileri de motive edeceğini söylüyor: "Bu teknoloji, felçli insanların diğerleriyle iletişim kurmalarını ve sanal dünyada birçok işi birlikte yapabilmelerini sağlayacak. Kendi karakterlerinin ortalıkta dolaştığını gözleriyle gördükleri zaman beyin aktiviteleri harekete geçebilir ve bu bazı fonksiyonları iyileştirebilir."
Ekip felçli hastaların sanal dünyaya nasıl tepki verdiklerini görebilmek için teknolojiyi gerçek felçlilerle deneyecek.

Kaynak[/size]

Çok ilginiç.Gerçekten harika bir buluş.Umarım kısa sürede uygulamaya geçilir.

japonlar aştılar iyice yakında ölümede çare bulurlarsa hiç şaşırmayacağız.çok güzel birşey olmuş :) sanalda olsa bazı arkadaşlarımızın eminim çok hoşuna gidecektir :)

mrb

ben pastunlarınan yuruyen ottapetık engellı gencım ama tunları nerelerden tenın edılıyur ve nasıl bırde ben bastunlarınan yururken zurlukla yuruye bılıyurum bn nuturlu araba almak ıstıyurum ama alamıyurum bukunda bana yardıncı olacak varmıdır ?bılmıyurum ama omut cunku bızler asla ümutunuzu yıtırmış deyılız saglılarınla

Re: [Haber] Hayal Gücüyle Sanal Seyahat

Ben sıkı bir second life oyuncusuyum.Yaklaşık bir yıldır bu hayatı yaşıyorum.İlkbaşlarda özürlüler için düşünülmüş Second Life doğrudur.Ama şu an itibariyle büyük çoğunluğu hatta %90 ı diyebilirim özürlü olmayan insanlar tarafından oynanmakta; kullanıcı sayısı 12 Milyon kişiyi geçmiştir.Bu hayat similasyonunda normal yani reel hayatta yaptığınız veya yapamdığınız herşeyi yapmanız mümkün.Örnek verirsek insanlar bir iş bulup çalışıyor, bunun karşılığında para kazanıyor.Bu parayı da yine second life içinde elbise alımından tutunda aklınıza gelebilecek herşeyi alabilmek mümkün.Second life ta sırf bu işlerle uğraşan bir japon kadın milyoner olmuştu.Yani evde ne yapcağım ben diye düşünüyorsanız ,özürlüyüm dışarı çıkamıyorum diyorsanız Second life bulunmaz fırsat.Ayrıca inanılmaz derecede geniş kapsamlı bir ortam.Düşünsenize Amerika hatta Beyaz Saray ın önüne bir tuşla gidiyor,ingilizceniz iyiysede amerikalılarla diyalog kurup arkadaş olabiliyorsunuz.İngiltere,fransa hepsi bir tuş kadar yakın.
Eğer bu oyunla(hayatla) ilgilenen olursa yardımcı olabilirim.
Şimdiden iyi ikinci yaşamlar. :D :)

Üst Alt