Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hayat ve çay

arif35

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
hayat_dedigin.jpg

Çay o kadar sık tüketilir ki ona benzetmeler yepılmış,şiirler şarkılar yazılmıştır. Çay tiryakileri, fan kulüpleri,çay fanatikleri yetişmiştir. Bir bardak daha ...ziyade olsun..lafı en çok çayda söylenir olmuş. her halde ziyade olsun lafı o kadar söyleniyor ki o da hep ziyade olmuştur.
Çay güzeldir bee..

Adam bir arkadaşını ziyarete gitmiş. Ev sahibi etlisinden sütlüsüne her türlü ikramı yapmış ve misafirini uğurlamış. misafirle karşılaşan biri nereden geldiğini sormuş.
-Arkdaşımdan
-Nasıl biri?
''İyi de bir çay bile ikram etmedi'' demiş
.....:confused::)

Çayı severim, aslında içinde kafein olan her içeceği severim:D. Bir keresinde "Şu İngilizlerin sütlü çayı nasıl ki?" diye düşünüp, biraz süt katmıştım çaya. Aslında beklediğimden iyi çıkmıştı. Süt, çayın sertliğini baya alıyor. Tabii bu pek çok kişinin istediği birşey değil:D. Ama sütlü çayında ayrı bir tadı var:D.

Bunun dışında çay konusunda esnek biriyim. Yeri gelir ince belli bardaktan şekersiz sıcak sıcak içerim, yeri gelir kupanın üzerine bir parmak soğuk su koyup "paşa çayı" kıvamında içerim:D.

çayı severim ama fanatik değil.

Çayın keşfi yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor. Birçok efsaneye konu olan çay, her ülkenin kültüründe farkı bir yere sahip... Bilinen en büyük efsane, Çin mitolojisinden günümüze uzanan Çin İmparatoru Shen Nung'un hikayesi.

Suyun kaynatılarak içildiğinde sağlıklı olacağına inanan Shen Nung, ağaçların altında dinlenirken bir yandan da sıcak suyunu yudumlar. Çıkan rüzgarla beraber suyun içine bir yaprak tanesinin düşmesi, tüm dünyayı etkileyecek bir buluşun başlangıcı olur. Daha sonra bu buluş huzur anlamına gelen "tai" adını alır.

Yüzyıllar geçtikçe dünyanın dört bir yanına yayılan, kimi topluluklar için kutsal sayılan çay; birçok kültürü, inancı ve alışkanlığı beraberinde getirmiştir.

Çayla hayat benzetmezi oldukça güzel olmuş.. Biz Türk milletiyiz ve olmazsa olmazlarımızdan biridir çayda..
Ben eskiden kahvaltıda bile çay içmeyen biri olarak hep merak ederdim bu insanlar nasıl bu kadar çay içiyorlar neyini seviyorlar bu çayın diye.. Amma velakin şu an çay içmediğim zaman başıma ağrılar giriyor :) Şimdi çok iyi anlıyorum çayı neden nasıl içtiklerini..
Çayın tadını almak için biraz büyümek gerekiyormuş sanırım.. En çok keyif aldığım şeylerden biridir çay özellikle bardaktaki son yudumu öyle lezzetlidir ki :) Hele birde çayıma eşlik eden bir dostum varsa yanımda ooo değmeyin keyfime..

çay biz türklerin en vazgeçilmezlerinden sanırım.kimisi içinse tam bir tuku,öyleki tadı,demi,lezzeti..bir içimde anlayan tiryakilerde çok çevremde..işte böyleleri için çay=hayat:):):)

Üst Alt