Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hayatımın bittiğini düşünüyorum, dibe vurdum!?

ÇiğdemÖzatlan

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Ben 25 yaşındayım, küçük bir ilçede yaşıyorum ailemle. Babam 3 kuruş maaşla bizi zar zor geçindirmeye çalışan biri. Bir kaç sene önce her iki ayağımdan, tarak kemiği ve parmak ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası düzelme olmadı, bir daha ameliyat etti aynı doktor. Yapılan bu 2 ameliyat sonrası dahada beter oldu ayaklarım.
Çok uzun süre ayakta duramaz, yürüyemez oldum. Başka doktorlara gittim, ayağında birden fazla problem var. Ameliyat sonrası iyi olacağının garantisini veremeyiz, dahada kötü olabilirsin dediler ve masa başı bir işte çalışmamı önerdiler.

İş arayışına başladım lise mezunu olduğum için. Bulduğum işler oldu masa başı fakat onlarda benden engelli raporu ile gelmemi istediler. En az %40 engelli raporuna sahip olmalısın dediler.

Engelli raporu alayım, çünkü sağlığımı düzeltemiyorum, tedavisi yok dedim. Hastaneye gittim başvuru yaptım, heyete girdim. Hem ayaklarımdan sıkıntım var, hem 4 senedir psikolojik tedavi görüyorum, rapor alırım, hayatıma yön veririm dedim.

Pskiyatri %20, ortopedi ise sadece %8 oran verdi. Heyet evrağına bir ton yazı yazmışlardı ama verdikleri oran sadece %8 çıktı. İleri derecede düz taban var, ayak parmaklarda şu var, yürüyüşünde bozukluk var, çalışamıyor çok uzun süre ayakta duramıyor, yürüyüşü kısıtlı sürelerde oluyor vs yazmışlardı ama o kadar problemin karşılığı %8 oldu. Pskiyatri ise yineleyici depresyondan %20 oran verince toplam %27 oran almış oldum.

%27 oranla herhangi bir işe giremiyorum. Hiç bir işime yaramıyor. Eli ayağı sağlam, hiç bir problemi olmayan insanlar tanıyorum, zamanında süresiz engelli raporu almışlar. Nasıl aldınız diyorum, Boşver zamanında aldık işte deyip pis pis sırıtıyorlar.

Bende herkes gibi iş güç sahibi olmak istiyorum. Bende çalışmak istiyorum. Ama tüm kapılar yüzüme kapandı. Artık psikolojik olarak dahada kötü oldum. Ne yapacağım ben, nasıl yaşayacağım bu hayatı. Artık üzüntüden uyuyamıyorum. Anksiyete krizleri geçiriyorum, nefes alamıyorum. Bende insan gibi yaşamak istiyorum. Ayaklarım kötü durumda ve çalışmama engel. Ama verilen %27 oran hiç bir işe yaramıyor. Ne yapacağım ben

ÇiğdemÖzatlan

Her şey o kadar kötü ki ülkede, herkes o kadar zor durumda ki... Üstüne bir de sağlık sorunu olduğunda her şey on kat daha zor hale geliyor.

Kişisel beceri geliştirecek kurslara gitmeyi önerebilirim. İnternet üzerinden kendini geliştirecek, merakının olduğu konularda videolar izleyerek hem sıkıntını giderebilir hem de donanım kazanabilirsin. Bu işsizlik zamanını böyle verimli kullanmak mümkün olursa, işler biraz düzelince daha kolay iş bulabilirsin.
Pes etmek yok. İnsan, kendine yol açmaya mahkumdur. Düşüp düşüp kalkmak dışında bir yol yok.

@ÇiğdemÖzatlan

Anlattığınız durumunuza ve yazdıkları onca şeye rağmen %8 rapor çıktıysa eğer; bunda emeği geçenlerin ABV. Çok yazık ya.
Hayır %40 rapor alman için ne olması gerekiyormuş, Allah korusun ayaklarının olmaması mı gerekiyormuş..

Diyecek bir şey bulamadım ama bu duruma şaşırmadım. Çünkü her gün aslında inanılmaz şeyler oluyor fakat öyle alıştık ki şaşıramıyoruz.
Ülkemizde o kadar çok sorun sorun var ki. Özellikle de yönetim-yönetememe ve sistem daha doğrusu sistemsizlik sorunları.
Her geçen gün geleceğe dair inancım yok oluyor.

Son olarak; istersen 1 ay içinde sağlık kuruluna gidip rapora itiraz edebilirsin. Ve de sana bir ton yazı yazan o doktorlara gidip raporunu göster ve içindekileri yüzlerine karşı söyle..

Haklısınız, teşekkür ederim görüşünüz için Bülent bey

Merhaba Furkan_81
Doktorun odasına gidip bunca rahatsızlık yazdınız evrağıma, peki neden heyette %8 oran verdiniz dedim.

Ortopedik rahatsızlıklarının çoğunun bizde ki yönetmelikte oranı yok. Mesela kişide X hastalığı var fakat o hastalığın oran kitapcığında bir oranı yok. Bu yüzden benim yapabileceğim bir şey yok, burada bağırıp sitem etmen gereken kişi ben değilim, ben bana sunulan müfredatı uyguluyorum dedi. Ayağı olmayanlara güç bela engelli raporu verebiliyoruz yeni yönetmelikte dedi. Çünkü oranlar baya düştü dedi. Bizde üzülüyoruz ama elimizden gelen bir şey yok, sistem böyle dedi. :(

Merhaba @ÇiğdemÖzatlan

Yukarıda da dediğim gibi; yönetim-yönetememe sorunu yani yönetmelik..
Her geçen gün şartlar-imkanlar daha da zorlaşıyor maalesef. Özellikle biz engelli vatandaşların imkanları daha da kötüleşiyor.
Siyasi bir partiye bağlı değilim ama tek dileğim yapılacak ilk seçimde bu düzenin ve kafa yapısının değişmesi..
Umarım değişir ve ülkemiz ve de biz engelliler için yaşama şartları daha da iyi olur.

Size de çok geçmiş olsun diyorum. Gerçi bazı şeyler hiç geçmiyor ve zamanla kötüye gidiyor 12 yıldır ben de tecrübe ediyorum ama umarım her şey biraz daha iyi olur.

Doktorun Dediği gibi onlara verilen uygulanmasını istedikleri oranlar ne ise orası hatalı yapacak fazla bir şey yok Devlet sizi %27 engelli olarak görüyor demek ki sizin de dediğiniz gibi hiç yürüyemeyenler bile %40 raporu çok zor alıyorken siz yürür vaziyette maalesef %40 ve üzeri rapor alamazsınız tavsiyem kendinize engelli bir çalışan aramayan masa başı bir iş bulun

Son düzenleme:
Ali_Gs Ekpss çalışın demişsiniz ama engelli raporu alamıyorken, %27 engellidir raporu ile nasıl engellilere hak olarak tanınan Ekpss sınavına girebilirim. Ayrıca masa başı işlerin büyük çoğunluğu engelli raporu istiyor. İstisnalar var elbette fakat onlarda torpil, sağlam referans gerektiriyor malesef ki. Yıllardır başvurmadığım, çalmadığım kapı kalmadı

ÇiğdemÖzatlan oran almak çok güçleşti artık muhtemelen çalışamayacak durumdakiler engelli sayılacak sanırım şimdiki hedef bu...."Hayat herşeye rağmen güzel" diyebilmek dileğiyle, Sabır ve güç dilerim....

Evden call center vb işler var ,böyle bir şeyi deneyebilirsin .

Üst Alt