Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hemofili hastalarına yasak olan gıdalar var mı?

razor

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
bu günlerde sağlıklı yaşam için tavsiye edilen yeşil çay, zencefil, sarımsak, kırmızı acı biber gibi bazı gıdaların bazı sitelerde pıhtılaşma sorunu yaratabileceği hemofili hastalarının uzak durması gerektiğini yazmışlar hatta hemofili olmayan insanların ameliyat öncesi sonrası veya bir yaralanma durumunda kullanmaması gerektiği yazılmış. ama hemofili ile ilgili genel yazılarda hemofili hastalarının uyması gereken hiç bir diyet olmadığı sadece ağır hemofili hastalarının kaybettiği demir için bol et ve yeşillik tüketmesi gerektiği yazılmış.
ben hemofili a hastasıyım faktör düzeyim % 14 civarı yani hafif hemofili sayılıyor (bence hafif değil yaşadığım onca basit düşmelerden çarpmalardan oluşan travmaları bildiğimden buna hafif denemiyeceğini düşünüyorum en azından orta derece demek lazım kendi görüşüm) neyse ben bu gıdaların zararlı olduğunu öğrenmeden önce 2-3 ay günde 2 bardak yeşil çay içiyordum aynı gün içinde 2-3 diş sarımsak ve yemeklerde kırmızı acı biber yediğimde oldu ama herhangi bi zararını hissetmedim şöyleki diş fırçalarken ister istemez diş eti hafif kanayabiliyor ama bunları kullanmamdan dolayı devam eden bir diş eti kanaması yada traş olurken ufak tefek kesiklerde devam eden bir kanama olmadı.

Bu konuda bir uzman cevap verirse çok sevinirim bu gibi gıdalar hemofili hastalarına yasakmı değilmi ?

Üst Alt