Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hipertrofik kardiyomiyopati hastalarında bayılma tecrübeleriniz..?

Sermin17

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar herkese geçmiş oşdun öncelikle.Baş dönme , baygınlık ya da bayılma problemleriniz var mı...Bunlarla ne sıklıkla karşılaşıyor ve nasıl aşıyorsunuz.Bunlarla ilgili bilgi paylaşımı yababilirsek iyi olur.Çünkü bu gibi durumlar panik atağa yol açabiliyor.Pisikolojik destek vermeye çalışalım birbirimize...

Bende bayılma olmuyor ama ona yakın diyebilirim :rolleyes:özellikle biraz sinir olunca çarpıntı artıyor yürürken çok düşünüyorum ve az yorulduğumu hissedince hemen oturuyorum bazende düşünüyorum ne zaman geleceksin ey ecel diyorum 😉

Geçmiş olsun öncelikle...Ben ve 16 yaşındaki kızım Hipertrofik kardiyomiyopati hastasıyız.Benim durumum hafif pek bir şikayetim yok ama kızımın durumu endişe verici.

Kası çok kalınlaşmış ve nedbe denilen ölü kas dokuları çoğalmış olduğundan ayrıca yaşı dolayısıyla risk grubunda.8 Ocak da ıcd takılacak.Feçen pazar günü baygınlık geçirdi.Duştan çıkmıştı ve şiddetli baş dönmesiyle yere yığıldı.Çok korktuk.Uzun süre kendine gelemeyince 112 öağırdık.Gözüm karardı anne hiç göremiyorum dedi.Bilinci gidecek diye ödüm koptu.Acaba duşta kalması tetiklemiş olabilir mi?Siz de böye şeyler oluyor mu? Ve neler yapıyorsunuz?

Maalwsef anne olmak çok zor...Korkuyla da yaşanmıyor.Panik atak durumları sizde de oluor mu merak ediyorum.İnşallsh bir daha böyle birşey yaşamayız.Bi de çocukları bu hastalıkdan müzdarip anneler varsa onlarada ulaşabilmeyi çok isterdim.İnşallah ıcd takılınca her şey daha iyi olur.Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Sizde de ıcd takılımıydı sarsılmazsaid?

Merhaba Sermin17 ,

Ben de HKM hastasıyım. Geçmiş olsun, Allah'tan şifa dilerim. Duşta kalmış olması tetiklemiş olabilir, ortamdaki oksijen oranın azalması ve sıcaklığa bağlı damarlardaki değişimler tansiyonu etkilemiş olabilir. Özellikle kalp ritminin artması obstruktif kardiyomiyopatili hastalarda gradyentin artmasına bağlı olarak durumu biraz daha kötüye götürebiliyor.

Bayılma olması risk hesaplamasında oranı zaten bir hayli yükseltiyor, doktorunuz muhtemelen buna bağlı olarak ICD yi önermiştir. HKM'nin bir standardı yok herkesin yapısı çok farklı kimisinde bayılma olurken kimisi hayatı boyunca hiç belirti bile görmeyebiliyor.

ICD bir nevi sigorta mutlaka sizde araştırmışsınızdır. Belki ICD hayatı boyunca hiç lazım da olmayabilir ama lazım olduğunda da hayat kurtarabilir. Dolayısıyla duruma bu açıdan bakıp kızınıza bolca moral aşılayın. Eğer birşeyler kötü giderse ICD devreye girip durumu düzeltecek gibi...Allah yardımcınız olsun....

@allegiant merhaba...Öncelikle çok teşekkür ederim verdiğin bilgilere ve morale:)Kızım bu bayılmaları sık yaşayınca icd planlandığı tarihden önce 15 Aralık da İstanbul Yeşilköy İnternational Hospital da başarılı bir operasyonla takıldı. Hastaneden çıkıp eve döndükten sonra ise şiddetli ateş ve boğaz enfeksiyonuyla bir hafta tekrar hastanede yattık. Şimdi iyi çok şükür.Şu anda tek arzumuz hastalığının burada kalması ve pilinin en uzun süre dayanması.morali de şimdilik iyi.İnşallah bayılmaları olmaz.Allah sizin de yardımcınız olsun.Kızımla birlikte hepinize dua ediyorum.Hep birlikte güzel günlere inşallah:)Allah'a emanet olun...

Üst Alt