Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hizmet tespit davası açabilme şartları nelerdir?

aydünyavaz

Aktif Üye
Konular
627
Reaksiyonlar
222
Hizmet tespit davası açabilme şartları nelerdir?
Açan varmı? Hiç sigortası yapılmamış. 6 yıldır falan aynı işyerinde çalışmaktadır?

Tamamdır onu öğrendim di.
İş mahkemeleri mi bakıyorlar?
(SANIRIM AVUKAT TUTMAK GEREKECEK)

Hizmet Tespit Davası açıp
kazanan hiç varmıdır burda?

Devlet kişiyi sigortasız çalıştırdığı için "işverene ceza kesermi" acaba?

5 yıldan fazla olmuştur Abim çay ocağında "GARSON" olarak çalışmakta bu işyerinde hiç sigortası yapılmadı.
(HİÇ KESİNTİSİZ BURADA ÇALIŞIYOR)

HANGİ TÜR sigorta YAPILMALIYDI?

Abim 6 yıldır falan çay ocağında garson olarak ve sigortasız çalıştırılmaktadır?

Abim 6 yıldır falan çay ocağında garson olarak ve bu sürede sigortasız çalıştırılmaktadır?
(Halen çalışmakta ALO 170 Buna çare bulabilirmi)

Çalıştığı firma adı
Firmanın açık adresi
Firmanın telefon numarası
Bu firmada kaç yıl çalıştığı

ALO 170 bu bilgileri istemektedir.

hemen sgk ya şikayet edin yada işi bıraksın 6 yıldır sigotasız çalışmasına neden müsade ettiniz ???

Abime söyledim ama beni dinlemedi.
Şikayet edersek SGK ne yapar sonuç olarak?

Şikayet edersen sgk o işyerine müfettiş yollar. Tutanak tutar. Abine soru sorarlar. - Kaç yıldan beri çalışıyorsun gibilerinden. Tutanaktan sonra abinin geçmişe doğru sgk girişi yapılır. O işyerine primleri ödetirler.

Hiç durma şikayet et. Sigorta gençlikte lazım değil gibi gelsede emeklilik için şart. 60 yaşından sonra çoğu kimse çalışamaz.

Tamamdır arkadaşlar çok sağolun pazartesi halledecem.

[SIZE=3]Kardeşim sana başımdan gelen bir hadiseyi anlatayım.
Sene yanılmıyorsam 1993 idi. Merter’de (İstanbul) bir deri giysi üretimi yapan firmanın dış ticaret müdürüyüm. Aynı sebeple (sigortasız işçi çalışma) SSK’ya şikayet olmuş. SSK’dan müfettiş geldi. Konu benimle ilgili olmadığı için ben sadece olayı seyrettim. Muhasebe müdürü gelen müfettişleri bir güzel ağırladı, ortada uluorta konuşmak yerine özel bir odaya aldı ve daha sonra müfettişler gittiler ellerinde kocaman paketlerle. Muhasebe müdürüne olayı çakmamış gibi bu paketlerin ne olduğunu sordum. Müfettişlere özel odaya aldıktan sonra bir güzel yıkama yağlama çekilmiş, ceplerine üç beş harçlık konulmuş ve her birine de Rusya’ya ihraç edilen deri paltolardan birer adet verilmiş ve mesele bu şekilde halledilmiş, iş yerinde sigortasız olarak çalışan işçi görülmediğine dair de rapor tutulmuş.
O firma ne oldu dersen onu da söyleyeyim, firma battı, iflas etti. Patronlardan birisi (üç ortak idiler) geçirdiği trafik kazasında çok ağır bir şekilde yaralandı ve yanılmıyorsam kazanın kalıcı etkisi oldu kendisinde. Diğer bir ortak yanılmıyorsam sahtecilikten kodese girdi. Son ortak hakkında bilgim yok.
Şimdi sistem yine aynı şekilde mi işliyor bilemiyorum.
Selametle. [/SIZE]

ŞİMDİ SIRA BUNDA MI?

BU DAVAYI ŞİMDİLİK AÇMAYA GEREK YOK SANIRIM.

İŞYERİNİ SGK YA ŞİKAYET EDELİ 1 YIL OLDU.

1 yıldan bu yana ses seda çıkmamışsa ssk(sgk)'ya şikayetin akıbetini sormak gerek. Belki bir şeyler yapıldı ama şikayetçiye bilgi verilmedi. Ya da aynı şekilde işin üstü kapatıldı. Sormadan bilinmez. Selametle

E-DEVLET te ALO170 SEKMESİNDE:

17.07.2023- 77045793 tarih sayılı yazımız ile denetime yazılmış olup rapor beklenmektedir. Rapor gelmemiştir. Konu hakkında Zeytinburnu SGM denetmenler servisi ile görüşünüz.

BİR GELİŞME OLMUŞMU SİZCE.

5 yıldan fazla ile HİZMET TESPİT DAVASI AÇILAMAZMI?

Hizmet Tespit Davası Zamanaşımı
Hizmet tespiti davası zamanaşımı, istisnaları, 10 yıl, gibi sorulara bu başlık altında cevap veriyoruz. 5510 sayılı Kanun’un 86. maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre, aylık prim ve hizmet belgesi işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Kurumca tespit edilemeyen sigortalılar, çalıştıklarını hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak, alacakları ilâm ile ispatlayabilirlerse, bunların mahkeme kararında belirtilen aylık kazanç toplamları ile prim ödeme gün sayıları dikkate alınır. Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere hizmet tespit davalarının açılabilmesine ilişkin olarak hizmetlerin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıllık bir süre öngörülmüştür. Söz konusu beş yıllık süre hak düşürücü bir süredir.

Söz konusu beş yıllık süre, zamanaşımı süresi olmayıp hak düşürücü bir süre olduğundan davanın her aşamasında ileri sürülebileceği gibi hakim tarafından da resen dikkate alınır. Sigortalı ölmüşse murisin hak sahiplerinin hizmet tespit davasına dair hak düşürücü süresi murisin ölüm tarihinden itibaren başlar.

Maksimum kaç yılla dava açılabilir ve SGK nın rapor sonucunu beklemeliyiz ki? AŞAĞIDAKİ.

17.07.2023- 77045793 tarih sayılı yazımız ile denetime yazılmış olup rapor beklenmektedir. Rapor gelmemiştir. Konu hakkında Zeytinburnu SGM denetmenler servisi ile görüşünüz.

Son düzenleme:
@Kobra_

Merhabalar, ben de diplomam sayesinde mesleğimin bana verdiği imza yetkisi sayesinde, sağlık sorunlarımdan dolayı çalışamadığımdan ve hiç etik ve de ahlaki bulmasam da, maddi sıkıntılarımdan dolayı bazı firma/şirketlere imzamı vermiş bulunmaktayım. Bu kurumlarda sigortamı ayda bir hafta yada 10 gün şeklinde yatırmış (Bundan takribi 10 yıl önce bu işler böyle değildi, bir ayda tam 30 gün yatardı sigorta prim günü).
Öncelikle benim anlamadığım bu işverenler sigortya prim gün sayısını nasıl olur da bir ayda tam 30 gün değil de bir hafta ve / veya 10 gün yatırabiliyor. Daha doğrusu devlet sistem buna nasıl izin veriyor, sonuçta burda idarenin kamunun vergi kaybı var.
Konunun hukuksal boyutunu internette hiç araştırmadım ama ben de hizmet tespit davası açsam geriye dönük bu kurumlara bir müeyyide/yaptırım uygulanır mı ve benim eksik yatmış sigorta prim günlerim geriye dönük ödettirilir mi ? Yani ben e-devlet ten sgk hizmet dökümüme tabii ki hukuksal süreç tamamlandıktan sonra baktığımda örnek veriyorum yaklaşık 5 yıl önce bir senede bir patronun bir ayda 7 gün yatırdığı sigorta prim gününü 30 gün olarak görebilir miyim ve de böylece toplam sgk prim gün sayım artmış olur mu ?
Bir de bu 5 yıl zaman aşımının bir istisnası ve / veya istisnaları var mı ? Yanıtlar için şimdiden teşekkür eder herkese iyi geceler dilerim..

Bu süre zarfında 1 gün dahi olsun sigortası yatırılmadı.

İŞ MAHKEMELERİMİ BAKIYOR BU İŞLERE?

TANIDIĞINIZ BU KONUDA İYİ BİR AVUKAT VARMI?

SGK nın düzenleyeceği bu raporun içeriği nasıl olacaktır? BU RAPORA BİZ ULAŞABİLECEK MİYİZ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@aydünyavaz, Dostum merhaba bununla ilgili olarak yaşadığın yerdeki adliyeye gidip orada arabulucuk birimi var oradan detaylı bilgiyi alabilirsin avuklatlık ücreti davanın durumuna göre değişir süre içinde dediğim gibi önü açık bir zaman 6 ay maksimum sürer gibi

SGK nın düzenleyeceği bu raporun içeriği nasıl olacaktır? BU RAPORA BİZ ULAŞABİLECEK MİYİZ?
(BANA GÖRE BU RAPOR İŞİMİZİ KOLAYLAR)

Arabulucuya gidip danış dostum onlar seni yönlendirecekler. Sgk rapor düzenledi mi hizmet tespi davası ile ilgili ? Tanık vs var mı ? abinizin o süre zarfında ssk sının yatırılmadığına dair ? Yani bunlar birer silsile senin ilacın arabulucu dostum direk söyleyeceksin yada abiniz söyleyecek ssk primin yatmadı şukadar süre diye şahit varsa dadından yenmez

@AHMET FATİH ERYILMAZ,
Bu arada ben şu SGK nın raporunuda beklemekteyim.
(BU RAPORDA HANGİ DETAYLAR YAZACAKTIR)

Personelin hiç sigortasının yapılıp/yapılmadığı?
Sigortasız çalışan kişi sayısı?
Kaç yılında işe başladığı?

Üst Alt