Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İBB'nin açtığı Şile Engelliler Kampı hakkında her şey

alifatih1958

Aktif Üye
Konular
62
Reaksiyonlar
74
Şile ilçesinde İBB tarafından kurulmuş bulunan Engelliler Kampı hakkında bilgi edinmek isteyen İstanbul.da mukim arkadaşların bu yazıyı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumalarını salık veririm.
2013 veya 2014 yılında o zamanki İBB başkanı Kadir Topbaş.ın görevlendirdiği bir mimar hanımın koordinatörlüğünde Zeytinburnu Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenli bir şekilde tüm ilçe belediyelerinden ilgili kişilerin katıldığı Erişilebilir İstanbul toplantıları yapılmakta idi. Bu toplantılara ben katılmıştım.
Bu toplantıların birindeki bir mola esnasında koordinatör hanım Kadir Topbaş.ın mutlaka gerçekleştirmek istediği bir ..engelliler tatil köyü.. projesi olduğundan bahsetmiş ama detaylarını kendisinin de bilmediğini ifade etmiş idi.
Aradan uzun yıllar geçtikten sonra 03 ekim tarihinde İBB Engelliler Müdürlüğü telefonlar arayıp beni 07-13 ekim tarihinde bir haftalığına Şile.deki kampa davet edince kalktık gittik.
07 Ekim 2019 P.tesi günü 11,00 sularında kendi aracımla kampa giriş yaptım. Önce bilmeyenler için kampın yerini tarif edeyim. Ümraniye Beşiktaş Nevzat Demir Tesisleri, Taşdelen, Madenler güzergâhından ilerleyip Şile sapağından Şile yoluna saptığınızda, otoban kalitesindeki bu yolda Ömerli kavşağını geçip devam ediyorsunuz ve Şile.ye yaklaşık 14-15 km kala Sofular Köyü kavşağına (göbeğine) varıyorsunuz. Göbekten deniz tarafına doğru sola dönünce orman içindeki yoldan Sofular köyünü geçiyorsunuz ve Alacalı köyünün hemen yakınlarındaki kampa ulaşıyorsunuz.
Kendi aracı ile gelmeyecek katılımcılar için belediye şehrin belli toplanma noktalarından (Üsküdar-Beyoğlu gibi) İETT otobüsü kaldırıp misafirleri ücretsiz olarak kampa getiriyor.
İnternetten kamp resimlerine bakmış olmama rağmen kampın bu kadar güzel olabileceğini düşünmemiştim. Tek kelime ile MUHTEŞEM-OLAĞANÜSTÜ bir yer. Güzelliği ve sakatlar için hazırlanan konforu dile getirmek zor. 74 adet 1+1 tek katlı daire var. Banyosu tamamen sakatlar için ama özellikle de tekerlekli iskemle kullananlar düşünülerek düzenlenmiş. Banyoda ayrıca saç kurutma makinesi, zemindeki ıslaklığı/suyu temizlemek için zemin çekçeği, videla seti mevcut. Yatak odasında her biri tek kişilik iki adet yatak, dahili telefon var. Salonda ise iki adet açılır çekyat ile bir adet koltuk, TV, mini buzdolabı, su sebili bulunmakta. Dolap bol. Salonun önünde ise takribi on beş metre karelik bir veranda ile geniş bir masa, dört iskemle ve çamaşır asma/kurutma aparatı da bulunmakta.
Kampta hem küçükler için oyun salonu, hem de içinde bilardo, langırt, bilgisayarlar bulunan büyükler için oyun salonu var.
Kafeteryasında neskafe ve çay ikramı parasız.
Yemekhanesi büyük ve tertemiz. Hizmet verenler çok nazik ve halden anlayan insanlar.
Mini futbol, basketbol, tenis sahaları ile okçuluk ve spor alanının yanı sıra konferans ve seminer salonları da yer almakta.
Atla terapi gerektiren durumlar için büyük bir ahır ve at pisti bulunmakta. Keza mini bir hayvanat bahçesi de var. Hayvanat bahçesi ve ahırda hayvan bulunmamakta idi. Belki daha o kısımlar faaliyete geçmedi veya mevsim kışa yaklaştığı için bu iki bölüm bahara kadar faaliyet dışı bırakılmış olabilir.
Üç adet büyük çocuk parkı var.
Yürüme parkurunu gördüğünüzde parkura zarar verirsiniz diye yürümekten çekinirsiniz, o kadar güzel ki anlatılamaz. Her yer tertemiz, yollarda tek çöp yok. Bina ve çim olmayan her yer zaten yürüme parkuru. Bisiklet yolları kampın içindeki bütün yollarda var. Kaldırımların yüksekliği azami iki parmak yani tekerlekli iskemle kullananlar rahatlıkla inip çıkabilir bu yüksekliği.
Kampta adeta merdivene savaş açılmış, ben bir tek yerde merdiven gördüm ama orada da asansör çalışıyordu. Arıza yapmış iki gün çalışamadı.
Yemeklere gelince. Çok doyurucu ve çok güzel idi. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği hepsi bedava. Akşam yemeğini aldığınızda elinize bir de poşet tutturuyorlar. Gece yatmadan önce yemeniz için poşetin içinde kimi zaman simit+meyve suyu veya bir meyve veya bir tatlı veya börek+limonata veya şerbet bulunuyor.
Böyle bir tesisin yapılacağından yıllar önce haberdar olmama rağmen yapılıp yapılmadığından benim bile haberim olmadı. Kampta konuştuğum dört sakat yakınından üç tanesinin de haberi yoktu, beni aradıkları gibi onları da arayınca haberdar olmuşlar. Diğeri ise duymuş ama nasıl ve nereye müracaat edileceğini bilmiyormuş. Kamp bulunmaz bir nimet, bundan yararlanın. Bir hafta boyunca yatıp kalkıp yeyip içiyorsunuz ve tek kuruş para vermiyorsunuz. Arka taraftan orman, ön taraftan da tertemiz mis gibi deniz havası soluyorsunuz. Yerleşim yerlerinden uzak olduğundan kendi aracınız yoksa bir haftanızı burada geçireceksiniz, ama insanların sıkılmaması için her şey düşünülmüş. Günün belli saatlerinde yakın bir markete servis çıkartılıyor, malzeme ihtiyacı olanlar servisle marketle gidip alış veriş yapabiliyorlar. Çeşitli oyunlar oynanıyor, seminerler veriliyor, psikolojik destek sağlanıyor. Reviri var ve ikindiye kadar doktor da bulunuyor. Haftanın belli günlerinde İETT otobüsü ile, arzu edenler için, bir buçuk-iki saat süren bir Şile turu yapılıyor. Belediyenin Şile bezi fabrikasına gidilip sonra da sahilde mola veriliyor. Mescit de mevcut. Cuma namazı için ya tesise hoca getiriliyor veya İETT otobüsü yakındaki bir köy camisine götürüyor. Yağmur yağınca ev ev dolaşıp herkese yağmurluk dağıttılar.
Katılanların, diyebilirim ki yüzde seksen beş veya doksanı başı kapalı, sakallı mütedeyyin olarak tanımlayabileceğimiz insanlardı. Keza orta sınıf veya ortanın altı gelir grubuna dahil oldukları zahiren görünen kimselerdi. Belki aranızda ..Zenginlerin böyle bir kampta ne işi var zaten.. diyenleriniz olabilir ama inanın ve emin olun ki hali vakti yerinde olan bir sakat vatandaş beş yıldızlı süper lüks bir otelde bu rahatı, huzuru ve konforu bulamaz.
Katılanlardaki sakatlık durumlarına gelince.. Ortopedik sakatlığı bulunanlar üç veya dört kişi idi. Âmâlar vardı. Tekerlekli iskemle kullanmak zorunda olan sakatlar çok idi. Ama asıl zihinsel sakatlığı bulunanlar oldukça çok sayıda idi. Ancak kimse kimseye rahatsızlık vermedi. Vermez zira herkes kendi derdinde, kendi sakat yakını ile ilgilenmekte. Rabbim hepsine şifa versin.
Kampta havuz yok. Denize de biraz mesafeli. Yazın denize servisleri de yok. Havuzun olmaması ve denize servis bulunmaması iyi. Biraz düşününce nedenini sizler de anlarsınız.
Kampa giriş ve çıkış saati için herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. İstediğiniz zaman çıkıp istediğiniz saatte geri dönebilirsiniz.
Acil durumlar için geceleri nöbetçi ve nöbetçi hekim var mıdır bilemiyorum ancak yeni yapılan tam teşekküllü Şile Devlet Hastanesi 15 dakikalık bir mesafede.
Âmâ için yollarda işaretler olduğu gibi kafeterya, yemekhane, oyun salonu, hane kapısında hane numarası tabelaları ve sair alanlara körler alfabesine göre yazılmış yazı ve rakamlar konulmuş durumda.
Gece her yer ışıl ışıl. Mükemmel bir aydınlatma mevcut.
Kedi ve köpek gibi evcil hayvan yasak ama kafeste kuşa müsaade var.
Çok değişik ve incecik olan kumu nedeniyle çevre sit alanı imiş o nedenle denize yollar bilhassa yapılmıyormuş. Mevcut olan ve son derece bozuk olan birkaç yol da geçmişte işletmelerin kendi yaptıkları yollarmış ancak yıllardır ana yoldan denize doğru ne yeni yol yapımına müsaade ediliyormuş ne de eskimiş kullanılmaz durumdaki yolların tamirine izin veriliyormuş. Yani aracınız ile deniz kenarına kadar bazı yerlerde gidebilseniz bile tam da deniz kıyısına kadar gidemiyorsunuz. Yakınlarda bulunan bir iki işletme de son derece berbat durumda yani insanların günübirlik gidebileceği yerler bile değil. Pislik ve mezbelelik yuvası adeta.

İdareye giderek eşi dostu arkadaşları bilgilendirmek maksadı ile sorduğum bazı suallerin cevapları aşağıdadır:
*Kamp inşaatına başlangıç yılı 2014
*Kampın hizmete giriş tarihi Nisan 2019
*Kamp yaz-kış 12 ay faaliyette.
*Kampa katılmak için sakatlığı bulunan kişinin ikamet ettiği ilçedeki engelliler merkezine müracaat etmesi gerekiyor. Ancak istenilen tarihlerde gelinebilmesi mümkün olmuyormuş. Yaz istersiniz de kışın kampın çıkması mümkün ve büyük ihtimal. Otomasyon sistemleri bunu ayarlıyormuş.
*İstanbul dışında ikamet edenler kamp müracaatı yapamıyorlar. Kamp sadece İstanbul.da ikamet eden sakatlara hizmet veriyor. Ama ..benim memurum işini bilir.. sözünü unutmayın.
*Telefon ile müracaat yapılamıyor mutlaka ilçe engeliler merkezine uğramak gerek.
*Kampın önünden geçen İETT otobüsü hat numarası: 139S. Güzergâhı Üsküdar-Sofular köyü. Otobüs durağı hemen kampın kapısının önünde.
*Denize uzaklığı 250-300 metre ama yolu yol yok, kumluk ve tümsekli alanda yürümek gerek. Deniz genelde dalgalı idi.
*En fazla beş kişi kalabilirmiş ancak çok ufak çocuk olduğu takdirde yedi kişi de kalabiliyormuş ancak buna pek de sıcak bakılmıyormuş. Gördüğüm kadarıyla beş kişi sıkıntı çekmeden rahatlıkla kalabilir.
*Her sene müracaat edilebiliyor kamp için. Yani çıkarsa her sene kampa katılabiliyorsunuz.
*Asgari %40 ve üzeri sakatlığı bulunanlar kamp müracaatı yapabiliyor.
*Sadece sekiz televizyon kanalı izlenebiliyor. Bunlar da kaynanam şunu dedi, baldız böyle yaptı, damat şunu istedi türünden saçma sapan programlar yapan kanallar. Harekât başlayınca idare ile konuştum, onlar da merkezleri ile görüşerek kanalların birini haber kanalı ile değiştirdiler.
*Telefon hatları zaman zaman gidiyor veya zayıflıyor. Bu nedenle iletişim bazen sıkıntılı olabiliyor.

Muhterem dostlar. %40 ve üzeri nispette herhangi bir sakatlığı bulunan arkadaşlara bu fırsatı kaçırmamalarını öneririm. Bir kuruş para çıkmıyor cebinizden. Yiyor, içiyor, eğleniyor, bol bol kitap okuyor, temiz havada yürüyor, varsa çocuklarınız oyun alanlarında emniyetli şekilde vakit geçiriyorlar. Daha ne olsun yahu?

Kadir Topbaş zamanında başlanan proje birkaç ay önce ve mahalli seçimlerden önce, bitmiş ve kamp faaliyete geçmiş ancak kampın resmi açılışı yapılmamış. Yarın öbür gün İmamoğlu resmi açılışı yapacak ve böyle modern bir kampı sakatlara kazandırdığını ilan edecek. Kaderin cilvesi. Ne diyelim.

Bu kampı sakatlara kazandıran, planlayan, çalışan, emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Resim nasıl ekleniyor bilemediğim için resim yollayamadım. Resimleri görmek isteyenler e-posta adresime yazarlar ise kendilerine bir kaç resim yollayabilirim. Sağlıcakla.
Fatih

Muhterem site yöneticisi. Yazımın başlığını değiştirmişsiniz ve ...İBB'nin açacağı... ifadesini eklemişsiniz. Kamp Nisan 2019 yılından beri faal, Otuz küsur haftadan beri iki bine yakın, belki de fazla, aileyi zaten ağırlamış. Resmi açılış yapılmamış sadece. O da önemli bir husus değil. Başlığı okuyan kamp daha açılmamış intibasını elde ediyor. O nedenle sizden ricam lütfen başlığı düzeltir misiniz? Saygılar.

alifatih1958

kardeş sen tam olarak başlığı ne koymuştun ? merak ettimde

ayrıca yazında aşağıda alıntıladığın kısmı yazman güzel olmuş. çünkü birilerine dua ederken yanlış kişilere dua etmemek lazım. birileri iş yapar birileri de emekleri üzerine alırsa bu hoş olmaz. iyi yapmışsın

[FONT=sans-serif]Kadir Topbaş zamanında başlanan proje birkaç ay önce ve mahalli seçimlerden önce, bitmiş ve kamp faaliyete geçmiş ancak kampın resmi açılışı yapılmamış. Yarın öbür gün İmamoğlu resmi açılışı yapacak ve böyle modern bir kampı sakatlara kazandırdığını ilan edecek. Kaderin cilvesi. Ne diyelim.[/FONT]

Paylaşımınız için teşekkürler.

Keşke şehir dışındaki engelliler de başvurabilseymiş. Sadece İstanbul için kötü olmuş.

Bu kampı engellilere kazandırdığı için kadir topbaş`ı tebrik ediyorum.

Yazında sakat kelimesi yerine engelli kelimesi kullansaydın güzel olurdu.

alifatih1958

Düşündüm ama anlayamadım neden yokmuş? Suda yapılan hareket ve egzersizler ortopedik engelliler için iyi bir rehabilitasyon demek. Böyle bir tesiste bunun düşünülmemiş olmasına ve denize ulaşımın zor olmasına anlam veremedim. Amaç sadece yemek içmekse evdeki sakat zaten bunu tüm gün yapabiliyor.

Merhaba, bir sorum olacaktı 1 engelli yanında max. kaç engelsiz birey götürebiliyor ?

selda*

Denize yolu olmaması karadenize bağlı olduğundan şiddetli dalglardan dolayı olacağını düşünyorum. Havuzun olmaması eksi. Konferas salonu yerine yapılabilirdi. Her hali ile güzel yapılmış bir uygulama tebrik etmek gerekir.

Burası olmasa hayatta haberim olmazdı. Muhtemelen bir çok engellinin de bu olanaktan haberi yoktur. İnşallah kısa sürede çevre illerde de sayıları artar bu tesislerin. Deniz olayını düşündüm bir nebze hak verdim ama havuz olayını düşündüm anlayamadım. En azından kapalı bir havuz olması gerekirdi. Eğitmenler kontrolünde suda egzersizler fizik tedavi seansları düzenlenebilirdi. Bu kadar büyük bir oluşumun içinde havuz olmamasına anlam veremedim.

Kıymetli dostlar. Ben havuzun yapılmamasının nedenini ilgililere sormadım. Bu husustaki fikrimi de açıkçası aramızda üzülenler olur diye beyan etmedim. Ama madem merak ediyorsunuz o zaman söyleyeyim. Bence havuz yapılmamasının iki nedeni var. Birinci ve en önemli neden idrar tutamama sıkıntısı yaşayan sakat arkadaşlar olabilir zira zihni açıdan rahatsızlığı bulunan arkadaşlarımız mevcut idi. Bu da havuzun suyunu pisletir. Sık sık da havuz suyunu değiştirme imkanı bulunmayabilir. Ben her gün balkonunda yıkanmış çamaşır asılı bir iki daireye bakınca gördüm ki burada kalanlar zihni melekelerinde sıkıntı olan kişiler. Bilmem anlatabildim mi? Havuza da ...sen gir sen girme... diyerek ayrımcılık yapılması hoş olmaz. İkinci neden de her türlü tedbir alınmış olsa da kaşla göz arasında boğulma vakalarının meydana gelebilme ihtimali. İBB haklı olarak bu konuda bir mesuliyet altına girmek istememiş olabilir. Denize evet biraz mesafesi var. Karadeniz şakası olmayan dalgalı bir deniz. Şile'de yaz mevsiminde sık sık boğulma vakaları yaşanmakta ve şiddetli RİP akıntısı mevcut. Tesisin deniz kenarına yapılmamış olması da makul ama zaten yapma imkanı yok zira çevre yaklaşık on sene önce SİT alanı ilan edilmiş. Denize yakın yerlerde gördüğünüz binaların tamamın eski tarihlerde yapılmış binalar.
Sakat/engelli/özürlü tartışmalarını artık geride bırakma zamanı gelmedi mi sevgili kardeşim? Bunları aşmış olmalıyız. Ben sakat kelimesini tercih ediyorum sen engelli kelimesini. Engelli kelimesini kullanmam benim durumumu ve senin durumunu değiştirmiyor.
Kıymetli kardeşim yazıda da yazdığım gibi idare beş kişinin gelmesine sıcak bakıyor ama ufak çocuk olduğu takdirde yedi kişi de olabilir diyor. Yani şöyle bir misal vereyim. Bir sakat vatandaş yanında herhangi bir sakatlığı bulunmayan ana ve babası ile iki kardeşini de götürebilir. Nitekim öyle kalabalık aileler vardı.
Öte yandan her şeyi eleştirme hastalığımızı lütfen bir kenara bırakalım ve imkanınız var ise bu kamp fırsatından yararlanalım. Evde de üç öğün yemek yiyorsunuz ancak burada hiç olmaz ise temiz ve bol oksijen alıp hoşça vakit geçirebiliyorsunuz. Nimete nankörlük etmeyelim.

Tatillerde kullandığımız yüzme havuzlarına kimsenin işemediğini mi zannediyorsunuz :) Boğulma tehlikesi olur diye deniz kullandırmamak da ne kadar doğru ki...Neyse gidecek olanlara şimdiden iyi tatiller.

Böyle yerler havuz için uygun değildir. kampın özelliği açık hava,dinlenmek, konaklamak, gezmek, eğlenmek, yürüyüş vs.dir. havuz ve fiziksel aktiviteler için belediyelerin şehir içinde böyle imkanları zaten mevcut.

Kimsenin nimete nankörlük ettiği yok dostlarım nacizane havuz olmamasına anlam veremiyorum hala.
Engelli bir bireye engelli birinin engel olmasına da çok üzülüyorum.
Sizler de fikirlerinizi beyan ettiniz. saygı duyarım.

Öncelikle böyle bir oluşumun reklamı yapılmaması başlı başlına bir eksiklik onu geçtim. Belediyelerin havuz imkanlarından bahsettiniz 3 senedir belediyenin havuzuna gidiyorum zaten düzenli olarak kan testi ve idrar testleri yapılıyor. Böyle bir oluşumda kapalı bir havuz gayet olabilirdi. Tatile gitmeden önce havuz kullanabilir raporu doktor tarafından verilebilir. Zaten öncesinde kan ve idrar tahlili şart yüzebilir demesi için. Sıradan tatil yerlerindeki havuzlarla kıyaslamayın zaten burası engelli kampı gibi özel bir oluşum.

İlk mesajımda da belirttiğim gibi süper ultra olimpik havuza gerek yok. Fizik tedavi seansları şeklinde periyodik olarak yararlanabileceğimiz bir oluşum olabilirdi. Havuza çişinizi yapabilirsiniz havuzda kullanılan ilaçlar ve klor sayesinde bu çözelti yarı olimpik havuzda dahi bir saat yüzsek bile maruz kalma olasılığı çok çok düşük. Zaten belli aralıklarla seanslar olacağı için aralarda havuzun su değişimi taze su basma ve devir daim ile yapılabilir. Çiş meselesini geçiniz lütfen. Kaka durumlarında da belediyenin havuz prosedürü gereği havuz derhal boşaltılır. kaka bölgesi lokal olarak temizlenir havuz yarı yarıya boşaltılıp tekrar doldurulur ve tahliller yapılır normalde. Normalde diyorum çünkü belediye personelleri ile görüştüğümüzde bu tip durumlarda sadece lokal bölge temizlenip su devir daimi yapıldığını söylüyorlar. Tahlil ile devam ediyoruz dediler.

Gelelim canı çeker mevzusuna orada o kadar sahalar yapılmış basketbol futbol canı çekmeyecek, kolları olmayan arkadaş ok atmayı canı çekmeyecek ama havuzu görünce canı çekecek. Bırakın engelliye engel koymaya devam etmeyi. Aksine hep beraber engelleri kaldıralım.
Bu arada ben sakat değilim ben engelliyim bütün uzuvlarım tam koşuyorum yürüyorum ama başka rahatsızlıklarım yüzünden %71 engelliyim. Yani ben engel demeye devam edeceğim. Sen sakat dediğinde de sana saygı duyacağım.

zaten havuza da gidiyormuşsunuz. burası da daha yeni işlevselliğe kavuşmuş. çoğu şehirler de havuzunu tartışacak kadar böyle bir uygulama bile yok. memnun olup tadını çıkarmak gerekirken eksikliği de aramak yanlış. halil385

Tatillerde kullandığımız yüzme havuzlarına kimsenin işemediğini mi zannediyorsunuz :) Boğulma tehlikesi olur diye deniz kullandırmamak da ne kadar doğru ki...Neyse gidecek olanlara şimdiden iyi tatiller.
Sizin tatil anlayışınız deniz (ya da havuz),kum, güneş olabilir. Oraya tatil yapmaya gidenler ailecek şehirgürültüsünden uzak,sessiz, sakin vakit geçirmek diye düşünyorum. Benim içinde yeni yerler görmek, motor sürmek, fotoğraf çekmek bundan ibaret. Deniz, kum, güneş gibi benimde tatil anlayışım yok. :)

Detaylı bilgi vermek isterim; 153 ü aradım onlar beni ikamet ettiğim yerdeki en yakın engelliler masasına bağladı bilgiler şöyle kayıt yaptırıyorsunuz. 1. derece akraba hariç arkadaşlarla gidilmiyor rica minnet bi ihtimal alınıyor. 1 engelli yılda 1 veya 2-3 yılda 1 gidebiliyor 5 gün kalıyorsunuz. ve gidilecek tarihi siz değil oradaki yönetim ilçe ilçe sıraya koyarak belirliyor. tabi önceliği daha önce hiç gitmemiş olan engelli vatandaşlara sağlıyor muhtamel olarak bu ilçe ilçe seçimleri'de alfabetik sıraya göre alıyor size SMS ile bilgi veriliyor bu bilgiye Bahçelievler engelliler masasından aldım.

siz söylemezseniz ben söylemezsem eksiklikleri nasıl çıkarız aydınlığa. Şükretmek tadını çıkarmak bu nimetlerden yararlanmak ayrı bir konu bunun için teşekkür ettik. Çevre illerde de artmasını söyledik bunları konuştuk :)
Herkesin tatil anlayışı da farklı tabi tatil deniz kumdan ibaret değil :)

Bu forumda engellilerin engelli araç alımındaki fiyat sınırlamasına sevinen engelli gördü bu gözler hem de moderatördü şaşırmıyorum beni eleştirenleri.

Kamp gibi bir yerde havuz eksiklik değil fazlalık olur. sizi eleştirmek ayrı fikri beyan etmek ayrı.

Alman
evet benim tatil anlayışım bu şekilde ekstradan bir de bolca kitap olursa tadından yenmez...Bak işte Ne güzel fikrini belirtmişsin, tatil denilince deniz ve havuz isteyenleri neden anlayışla karşılamıyorsun o vakit:)

Nurtan
Öyle miymiş, kim koymuş bu kuralı...:)

Sizin tatiliniz için bir şey demiyorum, diyememde. Herkesin tatil anlayışı ve zevki ayrı. Size uygun değil demek ki onu demek istemiştim. :)

selda*havuz olsa bu defada başka eksiklik tartışılacak çünkü insanoğlu doyumsuzdur. mutlaka bir eksiklik aranacaktır. şükürden öte.

Herkese merhaba,

Tesisi yapan emeği geçen herkes için teşekkürler.

Engelliler dahil herkesin yapabileceği bir spor olan yüzme için havuz olmaması bu kadar büyük bir alan için eksikliktir.
spor bir yaşam biçimidir. sağlığımızı bilinçli spor yaparak daha iyi bir duruma getirebiliriz. Engellerin çoğu için, yüzme havuzu olmaması ve denize erişimin kısıtlı olması sebebiyle yüzme öğrenilememektedir. Bu tip kamplar da bence yüzme havuzu önemli bir ihtiyaçtır.Hiç bilmeyenler için bile öğretilmesi için bir fırsat bir başlangıç olabilir. Unutmayın ki doğmadan önce bile anne karnında bebek sıvı içindedir., sıvıda yüzme bilir haldedir.Dünyaya gelince ciğerler nefes ile açılır.Yani engelliye yüzme öğretmek sağlığı için önemli bir adımdır.

Nurtan

Özel sektörde ne kadar çalışırsanız çalışın, ne kadar emek verirseniz verin, ne kadar mesai harcarsanız harcayın kimse size durup dururken fazladan ücret ödemez, herkes gibi maaş artış dönemlerinde maaşınıza zammı alırsınız. Ancak yaptığınız iş kaliteli ise ve iş yeriniz sizden iyi bir verim alıyorsa, ekstra maaş zammı için talepkar olur ve işin takipçisi olursanız, herkesten daha iyi zam alabilirsiniz. Unutmayın ki bizim ülkemizde ağlamayan çocuğa meme verilmez.

Şükür kısmına gelecek olursam ben daha çok yazdığınızın aksine şükürcü bir toplum olduğumuzu düşünüyorum o yüzden de "aman buna da şükür, aman bunu bulamayan da var" deyip kenara çekilebiliyoruz. Şükür sadece yaradana edilir, kula şükür edilmez, talepkar olmaktan hiçbir zaman çekinmeyelim.

İstanbul için İBB güzel bir proje düşünmüş ve uygulamış, teşekkür ediyoruz. Biz burada sadece havuz/deniz opsiyonu veya her ikisinin de olabileceği şekilde tasarlanan bir kampın daha yararlı olacağını düşünüyor ve bunu ilgililerden talep ediyoruz. Yani olsa daha da güzel olur diyoruz. Tatil denilince aklına su gelmeyenler de bir zahmet manzaranın tadını çıkarsınlar. Havuz var diye zorla kimseyi havuza atacak değiliz:)

Yani özetle İBB'nin hizmetini küçümsemiyoruz sadece talebimizi, temennimizi bildiriyoruz, keşke İBB gibi her ilin büyükşehir belediyeleri de bu şekilde kamplar planlasa da gerçekten ihtiyacı olanlar bu hizmetten yararlanabilseler.

Selda Hanım Şükür konusunda size cevap verebilirim. Daha doğrusu cevap değil de şükür konusunu dilim döndüğünce, kalemim el verdiğince biraz açıklayabilirim. Ancak inanın bu izahatımdan sonra bu başlık altındaki forum konusunun mecrası değişir ve bir başka yöne uzayıp gider, karşılıklı gereksiz ve kırıcı yorumlar peş peşe gelmeye başlar. O nedenle bu konuya hiç değinmek istemiyorum. Ancak dediğiniz gibi şükür sadece Yüce Yaratıcıya yapılırken ..vesile.. hususunu ve o vesileyi yaratanı da unutmayalım.
Su terapisi özellikle ortopedik rahatsızlığı bulunanlar için önerilen bir tedavi türü. Rahmetli olan doktorum Doğan Akan bana da deniz tavsiye etmiş idi ve çok da faydasını gördüm. Haklı olarak özellikle ortopedik rahatsızlığı bulunanlar ..burada bir havuz yapılmış olsa idi daha ve yararlı güzel olur idi..demekteyiz. Ancak yapmamışlar. Neden yapmamışlar bilmiyorum ama bu husustaki tahminlerimi yazdım. Yer sıkıntısından ötürü yapmamış olamazlar zira arazi çok geniş. Demek ki bir bildikleri, bir düşündükleri var. O zaman bizlere düşen İBB.ye müracaat edip havuz talebinde bulunmak. Dikkate alırlar mı derseniz hiç zannetmiyorum çünkü kamp her nokta en ince teferruata dikkat edilerek inşa edilmiş ki havuz konusu gözlerden kaçmış olamaz. Bilerek yapmadıkları aşikâr.
Sizin bir görüşünüze de aynen katılıyorum. Belediyelerin hizmetlerine baktığımızda birçoğunda gereksiz icraatlar görmekteyiz. Meselâ on dakika baktığınızda bile ne olduğu anlaşılmayan zira hiçbir şeye benzemeyen heykeller yapılması, bulvarlara kapılar (taklar) yapılması, festivallere astronomik ücretler ödeyerek şarkıcıların getirilmesi, kaldırım taşlarının sık sık değiştirilmesi, keza meydanlardaki taşların da sık aralıklarla değiştirilmesi ve sair gibi. Bu ve benzer harcamalar yerine belediyeler, ilgili bakanlıktan da destek alarak nüfusuna ve iktisadi gücüne göre 20-30-40 veya ne bileyim 50 hanelik bu türden tam teşekküllü sakatlar kampları kurmaları yerinde olur. Allah rızası için yapılan bu hizmet üstelik kendilerine oy da kazandırır.
Son bir tavsiye. Bu kampa gidecek arkadaşlar imkânları varsa yanlarında bisikletlerini de götürsünler. Hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadan güvenle bisiklet kullanılabilecek bir yer çok zor bulunur.
Selametle,

golden_heart

arkadaşım kim başlatmış kim bitirmiş siyasi polimiği bizi ilgilengirmez bizim için önemli olan bize uygun hizmetlerin sunuluyor olması değilmidirbizsağlığımıza bakalım bizim üzerimizden kimse politika üretmesin sadece

katılıyorum kardeşim sana bende sakinlik ve huzur peşindeyim düşünsene sürekli vakaların olduğu karmaşa yaratan pis bir kullanışsız havuzun olduğu ortamı onu arayanların gidecekleri mekanlar bellidir zaten hem hijyen hem sağlık ölüm riskinin bakterilerin üreme ortamı olmasında yapılmaması bencede çok yerinde bir karar olmuş

8sene önce florya kampına gittiğim için şimdi Şile kampı çıkmıyor neden daha önce florya kampına gittiğim için çıksa bile 5gün için havuz olsa ne olur olmasa ne olur 8 senede her yıl para biriktiririm her yıl 7gün tatil yaparım olur biter

yeni döndüm kamptan süper bir tesis çok iyi planlanmış herşeyi bizim için düzenlemişler yattığımız evlerden kullandığımız ortak alanlara kadar tek gözden kaçtığını düşündüğüm evlerde mutfak var salon içinde çok iyi malzeme donanım pratik kullanışlı mini buzdolabı tezgah altında tezgah üstüne bırakılmış tek kullanımlık kağıt içecek bardaklar var keşke tabak ve çatalda olsaydı dediğim yerlerden biri diğeri ise kafeteryadaki çay kahve ocağında gün boyu ücretsiz olan ama alıpta taşıyamadığınız sıcak tek kullanımlık karton bardaklar keşke altına birde kolay taşımamız için alıp geri bırakabileceğimiz küçük tepsiler olsaidi yinede bu pandemi döneminde kesintisiz ve kaliteli bir hizmet var teşekkürler emeği geçenlere personel on numara beş yıldız her türlü ihtiyacınızda anında destek ve yardıma hazırlar ulaşım vasat

Üst Alt