Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İçtiğiniz çay ya da kahve size zarar veriyor olabilir mi?

friends

Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
19
İnsanlar neden başlıktaki yiyeceklere/içeceklere genelde düşkün oluyorlar; bu saydıklarımızı çok tüketmenin sonuçları ne olabilir vb. konuların irdelendiği youtube videosunu ekliyorum arkadaşlar. Bu youtube kanalını uzun süredir takip ediyorum, farklı konularda -bence- çok güzel içerikler paylaşılıyor, naçizane sizlere de tavsiye edebilirim.

Çay zararlı mı bilmiyorum ama çaya atılan şeker zararlı.. 3 aydır çayı şekersiz içiyorum.. İlk iki ay zorlandım ama şu an daha önce çayı şekerli içtiğimi bile unuttum.. Artık çay içerken şeker aklıma bile gelmiyor..
İki ay çayı şekersiz içmeye sabrederim diyen varsa , ömür boyu şekersiz bir hayat sizi bekliyor..

1 çay kaşığı şeker 3 gr - Günde 5 bardak - 15 gr
10 günde 150 gr ..

Kafeinin fazlası sinirsel iletime zararlı MS e zararli gibi

@TungaTunga,
Ben şeker hastasıyım kardeşim. Çayı şekersiz içmeyi denedim, baktım olmuyor çayı bıraktım😁 bu arada çaydaki şeker sizi şeker hastası yapmaz. Şu her öğün yediğiniz ekmek varya, asıl düşman o ben günde 1 fincan şekerli kahve içiyorum. Şeker hiç yükselmiyor. Ama ekmek, hamur işi anında fırlatıyor. Bu arada kiloluysanız ve kilo veremiyorsanız. Şekeri tamamen kesin. Spor yapmasanız da hi kilo verirsiniz.

@idosente,

Geçmiş olsun.
Ben de şeker hastalığı teşhisi alıp; iki farklı şeker ilacından günde 3 tane içmeye başlamıştım.
1 yıl kadar sonra beslenme şeklimi köklü şekilde değiştirip ilaçları bırakmayı başardım.
Kan şekerim şuan çok daha iyi.

Ve siz çok haklısınız, ekmek ve hamur işi yiyecekler çoğu insana çok çok zarar veriyor.

Geçmiş olsun.

ciğerine çektiğin egzoslu metropol havası da zararlı? Hadi ormana gidelim :unsure:

Hergün kahve içmeye başladım uykuya dalmakta güçlük çekiyordum. Akşam üzeri çok çay içersem oda uykuya dalmayı etkiliyor. Şuanda içmiyorum.
Ihlamur çayı içiyorum. Tavsiye ederim. Akşamları ıhlamur veya adaçayı için rahatlarsınız.

eskiden sabahları kahvaltı da tarhana içilirdi şimdi sabahları çay içiliyor

Ben psikoz hastasıyım çay ve kahveyi fazla kaçırdığımda gaipten duyduğum sesler fazlalaşıyor. Zararı var tabi.

çayda kahvede zararlıdır. kahvaltıda eskiden çay içilmezdi çorba yada süt içilirdi. kahve pahalı olduğundan eş dost gelince türk kahvesi olarak yapılırdı , nescafe tarzı işlenmiş kahve 40 yıldır piyasaya girdi. çayın yaygınlaşması ülkede çay üretimi ile başladı 1938 de ilk hasat yapıldı. çağımızda beyaz işlenmiş buğday unundan yapılan ekmek makarna ve tüm mamüller insanı yavaş yavaş hasta yapar . ekmeksiz doymaya alışmak çok zordur , çay içmemek ise daha da zor :) . en sıkıntılı durum nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı şehirlerdeki karbondioksit , azot oksit ve PM10 ve PM2.5 ve ozondan kaynaklı hava kirliliği ile % 21 olması gereken havadaki oksijen oranının daha düşük olması ve alınan her soluğun yaşamı kalitesizleştirmesi ve kısaltmasıdır. iklimin git gide ısınması ise belli grupların sıcaktan ölmesine yol açar. Sağlıklı bir insan 35 derece kuru termometre gölge sıcaklığı ve % 100 nemde ortalama 6 saat içinde ölür . Bazı şeylerden kaçış yok günümüz dünyasında.

@friends,

Teşekkürler . Benimde 1.5 yıl oldu. İlk 3 ayda insülin kullandım, sonra günde 1 diaformin hap kullanıyorum. 140-150 lerde geziyor şeker. Bundan tek kurtuluş sağlıklı beslenmek devamlı, ne zaman gene kötü beslenirsen tekrar hortluyor hastalık. Birde omurilik felcinden dolayı hareketsiz yaşam bir numaralı sebebi şekerin. Ekmeksiz yaşanıyor da, şeker uyuşturucu gibi bir şey, canı istiyor adamın onuda glisemik indeksi düşük meyvelerle bastırıyorum.

Çay, kahve vs gibi içecekler demiri düşürüyor..

şimdi yazacaklarımın iyi bir şey olmadığını biliyorum ama bağımlı gibi birşeyim.
şuan saat13.44 1 demlik çay içtim 2 Kupa kahve yarım litre kola içtim. şimdi tekrarda 1 kupa daha kahve içicem su ısıtıyorum. akşama kadar 1 litre kadar daha kola içerimi akşamda 1 demlik çay daha tabi su önemli 2,5 lt kadar da su içicem :D . elimde değil başka türlü olmuyor. doktoruma söylemiştim zamanın da . bu tarz hastalarda normal demişti. ama azaltırsan senin için çok iyi olur dedi. bende tamam dedim ama sadece orada tamam dedim.

@neron+,
Bu dediklerini yapıyorsan bir dahiliye görün 1 numaralı şeker hastalığı adayısın 😁 tabiri caizse nasıl şeker hastası olunur kitabını yazmışsın 😁 eğer şeker hastası değilsen sende bir anormallik var😁

@Üzümlükekim,
Doktor sigara içinde aynısını söyledi. ama bu iki şeyi kesemiyorum işte :(

@idosente,
hocam ara ara zaten mecburi kan tahlilleri veriyorum doktor sağlam diyor saglık ocagındaki doktora gösteriyorum oda iyisin diyor bazen d vitamini eksik çıkıyor damla veriyor. oda evden iş harici dışarı çıkmadığımda çıksamda araba ile çıkıyorum öyle yani. inşallah başka hastalıklarımda olmaz ya elimdekiler yeterince yoruyor zaten :((

@neron+,

Yaşın genç o zaman vücut tolere ediyor. Ama gidişat iyi değil, o kadar sadece su içsen bile zararı olur. Neyse sen genede azaltmaya bak, hiç değilse koladan vazgeç, en zararlısı o. Normal çay kahve yerinede, ıhlamur, nane çayı filen daha sağlıklı olur.

@idosente

Şeker tüketimi insanı şeker hastası yapmaz. Stres ve nişastalı yiyecekler şeker hastalığına neden olur. Çay, kahve, kola gibi içeceklerin çok tüketimi demir eksikliğine neden olur. Demir eksikliği de öyle basit bir şey değildir. Direkt kalbe etki eder. Arkadaşın bu konuda dikkatli olması lazım..

@Mononoke,
Gençken yapmaz ama 35 yaşı geçtiysen yapar. Hele ki spor yapmıyorsan. Şeker hastası olmasan bile yıllarca fazla şeker tüketimi damarları mahveder. Kalp krizi ve inme riskini arttırır.

Günde 10 bardak çay içiyorum, 1 bardak da granül kahve içiyorum. Üniversiteye başlayınca çayı bu kadar içemem herhalde. Haftaya başlıyor.

Kafeinin fazlası sinirsel iletime zararlı MS e zararli gibi
MS hastasiyim günlük en az 2 bardak kahve içiyorum biliyorum zarali olduğunu icmesem bile artık eskisi gibi sağlıklı olacağımı sanmıyorum artık ölümü bekliyorum büyük tuvaletime çıkamıyorum hareket edemiyorum sürekli yatıyorum

@bekone,
üç bardak sonrasına kadar sorun yok. bende ms hastasıyım içinde 250 mg kafein olan spor takviyesi kullandıgımda gece uyutmuyor.nırmalde çinko selenyum fazlası zarar bagısıklıgı n saldırmasına sebep oluyor kafein ıse saldırmasa da fazla uyarım rahatsız edıyor hastalıga yenık dustugunu kabul edersen hastalık senı maglup eder. ftr git spora basla ozellıkle de bacak çalış. çök kalk-squad-esneme-kegel-hip thrust gibi. lavabo konusunda benımde sıkıntılarım var şöyleki hareket etmeden bazen yapamıyorum. hareket edersem oradaki kaslar gevşiyor ve ancak düzelebiliyorum. yani gecenin beşinde evin içinde koşan biri görebilirseniz şaşırmayın. ben hastalığa yenilmedim ilaçta kullanmıyorum düzenli spor yapıyorum. ancak hastalık cinsel yonden bana zarar verince evlilikten cekınmeme ve normal ınsanlara teklıf edememe neden oldu ve bunu kımse bılemıyor. omur boyu da yanlız yasanmıyor. tedavi tedavi kosturuyorum kamu hastanelerınde olmaması da ayrı bır dert. hepsi özelde ve bir ton para harcadım amelıyata kadar yolu var suan gerekmese de harcamaya da devam edecegım muhtemelen. sızın duurma gelınce bızım hastalıkta kendını salarsan bızım hastalık bataklık gıbı agır agır ıcıne ceker öldürmez hemen batınca battıgının farkına varırsın. o nedenle kurtulmak ıcın cabalaman lazım. ben dusuyordum. oysa sımdı low kıck hıgh kıck atıyorum yano bedrı harı gıbı spor yapıyorum. kendını salma ftr git sonra bir spor programı olustur olmadı eve bir çalışma istasyonu al dynamic 1001 onunla çalış bir de sehba al yatay 5 er kg al onunla ınternette rhareketler var duzenlı haftada 4 gun spor yap beslenmene de dıkkat et o da cok onemlı her sabah alpha lıopıc acıd ıc haftada 2 3 gun omega 3 ıc ve d+k vıtamını kullan duzenlı. bızım ılaclar benı hıc duzeltmedı o nedenle kullanmadım. hatta ıcerken dusuyordum. mahvoldum bacaklarım anlattıgın gıbıydı. sımdı ıse boks torbasını bına gıbı sılkelıyorum kendını salma bızdeki plaklar omurıilikte olanlar sinyal kaybına sebep oluyor ya da benim gibi kesik kesik geliyor. işte spor orada yeni damarlar olusturup bolgeye ıyılık halı saglayabılıyor süt tuz şeker ayçiçek yagı yeme kızartma az ye fırında yap. glutenı de olabıldıgınce azalt tam tahıllı kullan. eger sureklı vucutta alevlenme yasamak ıstemıyorsan bu arada buyuk wc ıcın bak yapman gerekenlerı yazıyorum aıle hekımıne gıt fıtıl var kırmızı renk oyle zor bırsey degıl meme varsa onun ıcın ondan al + kremini al progtoloc yazdır 3 kutu bunları kullan+ orada doxıum yazdır işte bu senın lavaboyada zorlanmamanı saglayacak+ cok zorda kalırsan musıl gıbı bırsey var onu da ekletırsın. sabahları dereotu ye yemeklerden once de ve ac karnına zeytınyagı ıcıp gun kurusu ye her gun.

@zubizaretta,
Bu dediklerini yaparsa zaten tuvalet sorunu hallolur 😁 kısaca şekerli şeyleri ve yağı azaltın ana öğünlerde mutlaka bir sebze yemeği ve salata olsun. Ekmek tarzı şeyler olmasa iyi ama,olscaksada tam buğday ekmeği olsun. Spor da ne yapabiliyorsanız onu daha fazla yapın. Yürüyebilen yürüsün,koşabilen koşsun, yerde yuvarlanabilen yerde yuvarlansın😁 kısacası efor sarf edin. Spor kafanızıda rahatlatır. Uyku sorunlarınıza da iyi gelir.

Üst Alt