Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İğneden önce alkolle silmemek yanlış değil mi?

Mavidenizim

Aktif Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
6
Bugün kan aldırırken hemşire kolumu alkolle silmedi. Unutmuş olabilir diye düşünüp silmediniz dedim. Hiç umursamayıp iğneyi batırdı üstelik eldiven de kullanmıyordu. Sonra "Alkolle silmek doğru değil. Tüm dünyada yasaklanıyor ama Türkiye'de hala kullanılıyor. Ben de yasak olmasını doğru buluyorum, bu yüzden silmiyorum."dedi. Ben silmediği için uyarmışken, bakanlık tarafîndan yasaklanmayan bir uygulamayı keyfine göre değiştirmesi beni rahatsız etti. Ayrıca kendi sağlığını da düşünmüyor. Ufak bir hatayla bende mikrop varsa ona, onda varsa bana geçebilir. Bu konu hakkında bir başlık var mı bilmiyorum. Sizlerle paylaşmak istedim.

Hata etmiş eldivensiz olmaz bulaşıcı hastalık çok

Pluvia

Derimi alkolle silmediği için de beni riske atıyor. Hadi kendini düşünmüyor hastaya bunu yapmaya hakkı yok.

Aynen işlh sorun çıkmaz sizde

Böle durumlarda kime şikayet ediliyor

Pluvia

Teşekkür ederim. Bilmiyorum. Daha önce birinin başına geldi mi merak ettim ben de. Yoksa bütün anormaller beni mi buluyor?

Hangi hastanede verdin ankaradamışın

:)merak etmeyin viral enfeksiyonlara sebep olan virüsler öyle kolay bulaşmazlar, kolay bulaşan bir şey olsalardı doğada hiç bir canlı 1 günden uzun yaşayamaz.
Rahat olun bir sıkıntı olmaz, ayrıca alkol her mikrobu öldürmez...

Evet. Ankara hacettepe iç hastalıkları bölümü. Sanırım kan alma odasında 6 masa vardı. Hepsi eldivenli sprey alkolleri var. Bana denk geldi o da. Tabii benden önceki ve benden sonraki hastalarda.

Bide hacettepemiş :( senden sonrakinedemi takmadı eldiven

Kağan52
Öyle ama kan alma odasında daha steril bi durumda olmak gerekir. Zaten hastaneler mikrop yuvası. Böyle umursamaz bir sağlıkçı beni rahatsız etti.

Pluvia
Kadın bu şekilde çalışıyor. Hastaların biri oturuyor biri kalkıyor. Hanımefendi baya rahat.

Hepatit bulaşır evet ama öyle dokunmayla bulaşmaz.Hepatitli birine batmış iğneyi sana batırırsa bulaşır. ama dokunmayla bulaşmaz onu diyorum ben...

Yalnız ben konuyu baya yanlış biryere açmışım. Telefondan kaynaklı dikkatsiz davrandım. Nasıl düzeltebilirim acaba.

Hepatitler öyle tez bulaşmazlar, hepatit virüsü evet dirençli bir virüstür 1500.2000 derecede kendini saklar ve ölmez.Ancak dış ortamda direncsizdir ve tez ölür yani Bulaşması için çok affedersiniz cinsel temas ve kan yolu olması gerekir öyle dokunmayla falan bulaşmaz...
Şimdi işim var biraz Daha sonra isterseniz bilgi verebilirim ...grş

Tabii isterim teşekkürler. Kendi keyfine göre böyle davranması doğru değil ama. Ben onu uyardıysam silmesi lazım. Umursamaz bi tavırla iğneyi batırdı.. Önce açıklamasını yapsa ben ona göre karar versem daha doğru olurdu.

igneler tek kullanımlık degil mi önemli olan o senden kan almıs zaten endişelencek durum yok açık yarayla dolaşmamak önemli bu durumlarda

emogumo

İğne tek kullanımlık zaten o yüzden biraz rahatım. Kadının tavrı rahatsız edici. Diğer hemşireler de ses çıkarmıyorlar. Normalde bantı da sağlıkçılar yapıştırır ama bu hemşire onu da elime verdi. Yapıştırmak istersen diyerek. Bu soruyu önce de sorsaydın ya be kadın alkol ister misin diye. :) Şimdi gülüyorum ama düşündükçe sinirimi bozuyor.

Mavidenizim
Siz bana güvenin, Hiç bir sorun yok içiniz rahat olsun, bilmediğim bir şey hakkında yorum yapmam...
Dediğim gibi viral enfeksiyonlara sebep olan virüsler öyle kolay bulaşmaz.öyle olsa bütün sağlık çalışanları hepatitli olması lazım nelerle uğraşılıyor...
İçin rahat olsun İğneler tek kullanımlıktır alkolle silmesi o kadar da önemli değil siz bana güvenin:)

Kağan52 ben hepatitlim biliyosun elim kanlı diyelim senle tokalaştık bulaşmıyomu diyon yani:D

Benim dayımda vardı onun jiletini kullandım vaktinde biyerden bulaştı anlıcağın

Hayır bulaşmaz:)
Bende açık yara olması lazım ve senin kanın benim açık yaraya bayağı bir bulaşması lazımki bulaşsın oda çok zor bir ihtimal yani.Öyle kolay bulaşmaz Keçi gibi idda etme benimle:)Hepatit oral yolla bulaşmaz%1 çok düşik bir ihtimal...

Annem 20 küsür senedir hepatitli,o kadar kolay bulaşsaydı ailede herkes hepatit olurdu :)

Hee bulaşmaz bizim evdekiler aşılandı aşılanana bulaşmıyor

Geçen gittim kontrole kadının teki hepatit c nerden bulaşmısa artık doktorda sormuş nerden kaptın çok dikkat gerekli anlıcağınız neyse

Hiç bi şekilde aşı olmadım ben ama bulaşmadı. Elimde açık yara yoksa kanına dokunmamdan da bulaşmaz.

Ben 2 yıl önce idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yattım. Bulaşıcı olmasından şüphe edildi hemen yatağıma bir uyarı asıldı. Dokunmak bile yasaktı. Çok şükür tahliller sonrasında o mikroptan olmadığı anlaşıldı ama bir kaç gün hemşireler derecemi koyarken bile eldiven taktı. Hadi öyle bir durum olsa ne olacak. Mikrobu o hastadan alsın sonra o elle bana dokunsun. Olmaz.. olmamalı.

Valla dikkat etmek gerek sonuçta virüs bu

Ben kendim dikat ediyom şahsen

Hastanede bile hepatitli hastayı ayırıyolar

Endoskopa girdiydim eskiden en son beni aldı:D

Bir arkadaşımda da hepatit şüphesi olmuştu. Daha sonuçlar çıkmadan tabağını bardağını ayır dediler.

Onlarda abartmış:) yemeği yiğip yıkancak zaten:)

Ahçılık mesleği yasak mesela biara etbalık kurumu iş ilanı vardı başvuramadım

Zaten ikinci tahlilleri temiz çıkmıştı. Orası da gazi üniversitesi. Cihaz arızası sonucu hepatit olma ihtimali çıkmış. :)

Geçmişse iyimiş biraz zor geçen hastalık

Üst Alt