Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İğreti Değil İğrenti

H.P

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
Yazdıklarımı okuttuğum bir arkadaşımın uyarısı ile öğrendim ki, iğreti olarak bildiğim kelime iğrenti imiş. Istedim ki, varsa benim gibi yanlış kullanan, onlar da bilgilensin

asıl arkadaşınız yanlış biliyor, siz doğrusunuz.

Ben de müdahil olmak isterim bu konuya. :) Doğrudur iğreti diye birşey yoktur. İğrenti vardır, ancak acaba iğreti demekle eğreti mi demek istiyorsunuz?

İğrenti iğrenmekle eşdeğer. İsim hali.

Eğreti ise uymamış, yakışmamış, yerini bulmamış manasında kullanılıyor.

@veritas
İğrenti iğrenmekle eşdeğer. İsim halini demek istiyorum.

@selda,
TDK öyle demiyor.

Bende Veritas arkadaşımın yorumlarına katılıyorum. Aynen dediği gibi eğreti kelimesi doğru olanı anlamı da yine açıkladığı gibi iğrenti ise yine söylediği gibi iğrenmekle eşdeğer anlamda...

bak bende iğreti biliyordum öğrenmemiz iyi oldu:)

Ben de düşününce Veritas'a katılmak durumundayım, muhtemelen eğreti kelimesindeki e kullanımda zamanla i ye dönüşmüş. Bende eğreti anlamında fakat iğreti şeklinde kullandım bu güne kadar fakat ben Necip Fazıl'ın yalancısıyım çünkü bu şiirden sonra aşina oldum bu kelimeye :)

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
Eski çınar şimdi noel ağacı;
Dallarda iğreti yaprak utansın!
Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
Onu sürdürmeyen çırak utansın!
Ölümden ilerde varış dediğin,
Geride ne varsa bırak utansın!
Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!

NECİP FAZIL KISAKÜREK

iğreti çok kullandığım bir kelime, TDK'da olmamasına şaşırdım, ancak kullanmaya devam edeceğim. Necip Fazıl'ın izindeyim :eek:

Üst Alt