Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlahi Aşk’ımın Başladığı Hikaye

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
11[FONT="arial"]İlahi Aşk’ımın Başladığı Hikaye[/FONT]

[FONT="arial"]Bugün, Hayat serüvenimizi roman tadında hikayeleştirdiğimiz “İçimdeki Bitmeyen Özlem” isimli kitabımızdan 19. Bölümde ilahi aşkımın başlangıcı olan hikayeyi paylaşmak istedik. [/FONT]
[FONT="arial"][/FONT]
[FONT="arial"]http://icimdekibitmeyenozlem.blogspot.com.tr/[/FONT]
[FONT="arial"][/FONT]

[FONT="arial"]İnşallah bu hikaye benim gibi hayatınızı sorgulayıp hayırlı kararlar vermenizi sağlar. [/FONT]

[FONT="arial" ]İnsan, ancak dönüp ardına baktığında zamanın nasıl hızla geçtiğini anlıyor. Ve insan daha dünyaya niçin geldiğini, hayatın gayesini anlayamadan bir bakmışsın ömür bitiyor. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ][FONT="times new roman"] [/FONT][/FONT]

[FONT="arial" ]***[/FONT][/COLOR][/U][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=#403152][FONT="arial" ]İnsan, ezelde ruhlar aleminde Rabbine seni seviyorum, sana aşığım, demişti. Cenab-ı Allah, mademki öyle, o halde aşkını ispatla, diye bizi bu dünyaya sabır ve şükür imtihanına gönderdi. Giriş yazısında anlatmıştık. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=#403152][FONT="arial" ][FONT="times new roman"] [/FONT][/FONT]

[FONT="arial"]Şu bir gerçek ki; söz ile ifade edilen sevgiden, hâl ile ortaya koyulan sevgi, saygı elbet çok daha derin ve gerçektir. [/FONT]

[FONT="arial" ][FONT="times new roman"] [/FONT][/FONT]

[FONT="arial" ]Ama biz insanlar, nefsin arzu ve isteklerinin peşinde koşmaktan geldiğimiz yeri, verdiğimiz sözü, gideceğimiz yeri, aslında Allah’ı unuturuz. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Ama Rabbimiz öylesine merhametlli ki… Kusurlarımıza bakmadan, unutkanlığımızı, gafletimizi, cehaletimizi hoşgörür, yine de merhamet eder. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Bu merhamet neticesinde, kendisini hatırlatmak için, yani Kıblemizi Zat’ına çevirmemiz için şahsımıza özel peygamberler gönderir. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Bu elçiler aklını kullananlar için Dön Rabbine diyen uyarıcılardır. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Önceki peygamberlerin adı Hz. Nuh, Hz. Musa, Hz İsa AS, vs. idi. Bize özel gelen elçilerin adı ise, acı, keder, ızdırap, bela, hastalıktır… [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]“Gönüle gamdan kederden bir peygamber gelince, ötelerden Cebrail de gönüle iner. Düşünce, Meryem gibi yüzlerce İsa’ya gebe kalır.” [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial"](Hz. Mevlana: Divan-ı Kebir, cilt 3,1159) [/FONT]

[FONT="tahoma" ]Allah kusurlarıma bakmadan, merhametinden hastalık peygamberini bana özel gönderdi. Gafletten uyandırdı, bu hastalık sayesinde doğruyu buldum. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="tahoma" ][FONT="times new roman"] [/FONT][/FONT]

[FONT="tahoma" ]Engelli olmak bana Alah’ın hediyesidir. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ][FONT="times new roman"] [/FONT][/FONT]

[FONT="arial" ]***[/FONT][/COLOR][/U][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial"]19-a) Hayatımın Dönüm Noktası İkinci Mektup[/FONT][FONT="arial"] [/FONT]

[FONT="arial" ]Yaşım otuz olmuştu. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Hayatımın en önemli dönüm noktası 2003 yılında aldığım bir E-mail’dir. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Biliyorsunuz E-mail ingilizce bir kelimedir ve elektronik mektup demektir. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Stresli çalışma ortamında çalışırken bir e-mail aldım. Mailde bir hikaye vardı. Hikayede anlatılan şeyleri düşünmemiz isteniyordu ve konuyla ilgili çarpıcı sorular soruluyordu. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Öncelikle hikaye şöyleydi; [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="tahoma"]Çok fakir ve aciz bir genç kız/erkek, dünyanın en zengin, en cömert, en merhametli ve en güzel kız/oğlan’ına aşık oluyor ve bir şekilde huzuruna çıkıyor ve O’nu çok sevdiğini söylüyor. [/FONT]

[FONT="tahoma"]O zengin ve merhametli kişi, Peki madem beni sevdiğini iddia ediyorsun, öyleyse seni bir takım zorlu şeylerle imtihan edeceğim. Bakalım sabredebilecek misin? , diyor. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Adamlarım seni şimdi narkozla derince uyutup dev bir gemiye bindirecekler. Eğer sınavı geçebilirsen, yani beni sevdiğini ispat edersen, geminin varacağı limanda bana kavuşacaksın. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Böylece dünyanın en güzel ve zengin kişisinin sevgisini kazanmış olacaksın ve hayal edemediğin mutluluğa kavuşacaksın, tamam mı, diyor. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Aylar sonra narkozun etkisi yavaş yavaş geçiyor ama çevresindekiler ona gemiye neden bindirildiğini unutturuyor. Kimi eğlenceyle, kimisi oyunla, kimisi para kazanmakla meşguller… [/FONT]

[FONT="tahoma"]O da bunlara dalıp gidiyor, yani bu seferde gaflet uykusuna geçiyor. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Sonra, birgün güvertede gökyüzünü seyrederken, neden bu gemiye getirildiğini hatırlıyor. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Aslında kendisini meşgul eden para, oyun ve eğlenceler hep bu imtihanın unsurlarıymış. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Gemide O’nun bir elçisi olduğunu da hatırlıyor. Bunları O açıklıyor. O seni heryerden duyar, heryerde mikrofonu var, durumunu arzet, af dile, mutlaka affeder, diyor. Ve genç af diliyor. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Elçiye, O sevgili benden neler istiyor, ne yaparsam bu imtihanı kazanırım, diye soruyor. [/FONT]

[FONT="tahoma"]O da, sevgilinin yazdığı kitabı oku, uygula, orada açıkladı, diyor ve bir de benim yaptıklarımı yaparak bana benzemeye çalış. Çünkü ben onun en sevdiği insanım. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Mesela, Sabah erken kalk, dişlerini fırçala, dört dakika spor yap; insanlarla tebessümle selamlaş, geminin alt katındaki fakirlere ikram et. [/FONT]

[FONT="arial"]Mailde, Şimdi bu hikayenin üzerinde biraz düşünelim, yazıyordu. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Mesela, bunun gibi sizi narkozla bir hafta uyutuyorlar. Bir hafta sonra uyandığınızda kendinizi okyanusun ortasında gitmekte olan bir gemide buldunuz. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Uyandığınızda ilk ne yaparsınız; Ben bu gemiye nasıl ve neden bindirildim, beni kim getirdi, gemi nereye gidiyor, bu geminin sahibi, kaptanı kim, diye sorgularsınız değil mi? [/FONT]

[FONT="arial"]Acıkmak duygusunu içimize yerleştiren Allah, merak etmek duygusunu da yerleştirmiş ki, “Nereden geldim, nereye gideceğim, cennet nedir, cehennem nedir, Peygamber kimdir, … [/FONT]

[FONT="arial"]‘Allah kadirdir' ne demektir, acaba Enfal Sûresi neden bahseder, öldükten sonra dirilmek nasıl olur?”; insanın vazifesi, İslamiyet'i öğrenmek, anlamak ve yaşamaktır. [/FONT]

[FONT="arial"]İşte merak da insana bunun için verilmiştir; kendisine lazım olanı arayıp bulsun diye.[/FONT]

[FONT="arial"]Mail,[/FONT][FONT="tahoma"] insan, aynen hikayedeki gemiye bindirilen genç gibi, Allah’ı sevdiğini ispat etmesi için dünyaya sabır imtihanına gönderildi, [/FONT][FONT="arial"]diye devam ediyordu.[/FONT][FONT="tahoma"] [/FONT]

[FONT="tahoma"]Bizler de, gaflet uykusundan uyandığımızda, yani dünyamızın, uzay denen okyanusta yüzen bir gemi olduğunun şuuruna vardığımız o an, hepimiz mantıken şöyle sorgulamayız: [/FONT]

[FONT="tahoma"]Biz dünyaya nereden geldik, Yaşamın gayesi nedir, Ölüm nedir, öldükten sonra başımıza neler gelecek, Ölen insanlar nereye gidiyor? , vs. … [/FONT]

[FONT="arial"]Mailde, bu gibi soruların cevaplarını Kuran-ı Kerim'de bulabilirsiniz, diyordu. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Ve Dünya hayatının değersizliği... Kalpten yapılan bir tövbe ile günahsız yaşama başlanacağı... vs. gibi konularla ilgili ayetleri de, Kuran-ı Kerim'de bulabileceğimizi belirtiyordu. [/FONT]

[FONT="tahoma"]Ve e-mail yani mektup, insan bu soruların cevabını bulamazsa kalpten huzuru, mutluluğu asla yakalayamaz, diye bitiyordu. [/FONT]

[FONT="arial" ]***[/FONT][/COLOR]

[FONT="arial" ]Evet, işim, evimiz, arabamız vardı, sevdiklerim sağlıklı ve yanımdaydı ama huzurlu değildim. Çünkü niye yaşadığımızı ve Allah’ın neden beni engelli yaptığını bilmiyordum. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Ramazana bir hafta vardı. Güzdüzleri işyerimde ve gecelerce yatağımda, bu hikaye ışığında dünya ve geçmiş hayatım hakkında uzun uzun düşündüm. [/FONT][/COLOR][/B]

[FONT="arial" ]Allah nasip etti, Bu soruların cevabını öğrenerek huzur bulmak ve hayatıma yepyeni bir sayfa açmak için, tövbe-istiğfar ettim ve Kuran-ı Kerim’i okumaya karar verdim hamdolsun. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy] [/COLOR]

[COLOR=navy] [/COLOR]

[B][COLOR=#215868][FONT="arial"]İnşallah bu hikaye benim gibi hayatınızı sorgulayıp hayırlı kararlar vermenizi sağlar. [/FONT]

Celalin Penceresinden

Üst Alt